Ozdobou třídy Míru by mohl být dům, který před více než 90 roky postavila...

Ozdobou třídy Míru by mohl být dům, který před více než 90 roky postavila stavební firma Václava Hořeňovského. Nyní potřebuje opravu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obnovenou třídu Míru by měly rozzářit opravy honosných domů

  • 1
Pardubice konečně po desetiletých odkladech získaly důstojnou hlavní ulici. Ovšem aby se třída Míru rozzářila úplně, je potřeba opravit tamní největší domy. Týká se to Paláce Hybských a hlavně vedlejšího omšelého činžovního domu Aloise Rainberga. Majitelé mají rekonstrukce v plánu.

Je to jeden z nejhezčích domů v centru Pardubic. Nebo ještě lépe řečeno - mohl by být. Vysoký činžovní dům na rohu třídy Míru a Jindřišské ulice už léta chátrá. Jeho majitel Alois Rainberg však chystá změnu.

„Už sháním nová okna, v plánu mám i omítku. Rozhodně ještě letos lidé poznají, že se staráme. Teď už má smysl dům, který nechal postavit můj děda v letech 1922 až 1923 firmou stavitele Václava Hořeňovského, opravit,“ říká Alois Rainberg, kterému kdysi výstavní budova patří.

„Je to jedna z nejhezčích staveb v Pardubicích a opravu si zaslouží,“ doplnil muž, který v minulosti nechal na domě opravit střechu nebo rozvody.

Budova, která je napojená na Palác Hybských a stojí přímo proti nové části Grandu, je unikátní hned z několika důvodů. Jednak v ní byl vůbec první výtah v Pardubicích a také má pod střechou pravé umělecké ateliéry.

Jeden z domů na třídě Míru, který potřebuje opravu.

„Byl jsem v tom domě myslím jen jednou, ale živě si to pamatuji. Hlavně ty ateliéry mě zaujaly. Myslím, že nic podobného v Pardubicích není. Pamatuji si dobu, kdy v nich pracovali pardubičtí malíři,“ uvedl architekt a radniční zastupitel za sdružení Pardubáci Milan Košař.

Jenže v posledních letech byl dům prázdný. Fungují pouze prodejny v přízemí, byty i ateliéry jsou roky prázdné. Před lety z něj zmizela i tržnice, která se však do reprezentativních prostor příliš nehodila.

„Abyste mohl dům opravit, musíte ho mít nejprve prázdný. Mně trvalo zhruba dvacet let, než jsem toho docílil. Poslední nájemník se odstěhoval v roce 2013 na základě exekuce,“ říká Rainberg, který dům stejně jako další nemovitosti získal v restituci.

„Komunisté nám po roce 1948 všechno sebrali,“ vzpomíná vystudovaný inženýr, který zatím nemá úplně jasno, jak dům po opravě využít. „Je tam 18 bytů o rozloze zhruba 120 metrů čtverečních. Je otázka, jestli o ně bude vůbec zájem,“ uvedl Rainberg.

Kvůli stavu třídy Míru neměl motivaci k opravě domu

Podle Košaře by s tím však nemusel být žádný zásadní problém. „Vše je otázka ceny. Pokud si ale pamatuji, byly to klasické velkoprostorové byty, navíc v krásném místě. Myslím, že zájem o ně bude,“ uvedl Košař.

Rainberg se prý do rekonstrukce neměl chuť pustit dříve i kvůli tomu, jak zanedbaně celá ulice vypadala. „Od revoluce jsem jen poslouchal sliby politiků, jak třídu Míru opraví. Vypadala ale dlouho žalostně, a tak jsem neměl motivaci ani dům opravovat. To se teď konečně po letech změnilo,“ říká.

Samo město nemá žádné páky, jak soukromé majitele donutit domy opravovat. Pokud jejich chátrání neohrožuje kolemjdoucí, což není tento případ, tak samospráva nic nenadělá.

„Máme problémy se svým majetkem, takže není příliš reálné, abychom se zaobírali ještě tím soukromým. Navíc k tomu nemáme žádné pravomoce,“ uvedl pardubický primátor Martin Charvát.

Nová omítka a okna přijdou až na sedm milionů

S domem Aloise Rainberga bezprostředně sousedí Palác Hybských, o který se v posledních letech stará Ondřej Hybský.

I on plánuje na domě z konce 19. století opravy. Zároveň však přiznává, že se jedná o velmi náročnou a nákladnou stavbu.

„Také bychom rádi opravili omítku a vyměnili okna. Nechali jsme si to předběžně nacenit a zjistili jsme, že nás to bude stát nějakých pět až sedm milionů korun. Jelikož je dům památkově chráněný, pokusíme se sehnat nějakou dotaci. Šance na to je,“ uvedl Ondřej Hybský.