Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech

Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na předražené demolici spolupracovali politici s úředníkem Čáněm

  • 11
Na pardubické radnici se dál řeší, kdo zodpovídal za podivné výběrové řízení na demolici torza sportovní haly v Tyršových sadech. Zatímco se k tendru nehlásí ani politici, ani úředníci, z dokumentů vedení města vyplývá, že o něm od začátku věděli všichni.

Šéfové pardubické radnice nepřímo říkají, že za podivné výběrové řízení na demolici torza sportovní haly v Tyršových sadech může šéf odboru majetku a investic Jiří Čáň.

"Odpovědný za zakázku byl pan Čáň a podle prvních zjištění udělal chybu. Myslím, že by měl vyvodit osobní odpovědnost a sám odejít z funkce. Uvidíme, jak se rozhodne," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Město podle původního výsledku řízení mělo za demolici zaplatit dva miliony korun. Později vyšlo najevo, že jiná společnost je ochotna za odvezený materiál naopak zaplatit 120 tisíc korun.

Z neveřejných materiálů vedení města, které má MF DNES exkluzivně k dispozici, však vyplývá, že šlo od začátku o dobře provedenou spolupráci politiků s úředníkem, ve které Čáň pouze plnil zadání primátorky a jejích náměstků.

Hlavně nic nezveřejňovat

Vše začalo 9. září na poradě vedení města. Účastnila se ho primátorka Štěpánka Fraňková a její náměstci Jiří Rozinek, Jindřich Tauber, František Brendl a Michal Koláček.

Čáň dostal ten den schválené takzvané zakázky malého rozsahu, tedy ty s celkovou cenou do dvou milionů korun. A v případě demolice haly měl Čáň za úkol najít dodavatele demoličních prací s cenou do 1 997 tisíc korun, tedy pouhé tři tisíce pod horním limitem malé zakázky. Navíc mu šéfové města schválili, že zakázku nesmí zveřejnit na internetu. To vše vyplývá ze zatím nezveřejněných materiálů.

Přitom další zadané zakázky z této porady, nákup tiskáren za 845 tisíc a zpracování hospodářských osnov za 410 tisíc, na internetu zveřejnit normálně nechali, jak je ostatně běžná praxe.

Čáň vyhověl politikům beze zbytku. Zakázku na demolici haly nejenže nezveřejnil na internetu, ale ještě zakázku zapřel před firmou Kovošrot Jarý.

Její majitelé, bratři Petr a Ondřej Jarých, totiž tvrdí, že opakovaně Čáňovi volali s tím, že se chtějí soutěže zúčastnit s nabídkou nulové ceny.

"Nepamatuji se už, proč jsem firmu Jarý neoslovil," uvedl k tomu šéf investic a majetku.

Čáň však 30. září přináší na další poradu vedení města vítěze soutěže na demolici haly. "Vedení města schvaluje vítězného uchazeče: SK-EKO Systems s nabídkovou cenou: 1 942 352 korun," stojí v zápise z porady toho dne.

Politici hodili vinu na úředníka

Tím Čáň nejenže splnil požadavky politiků, ale zároveň může tvrdit, že on postupoval podle zákona. Což také několikrát zopakoval.

"Já jsem splnil vše, co jsem měl, dle příslušných směrnic a zákonů," uvedl například. Poté, co MF DNES zveřejnila vítěznou cenu dva miliony, ale i skutečnost, že Kovošrot Jarý nabízel městu stejnou cenu zadarmo, začali politici tvrdit, že veškeré podmínky určoval právě on. 

Trestní oznámení

Policie ve středu dostala trestní oznámení od Radima Hasalíka, podle kterého vedení města při zadání veřejné zakázky na demolici nedostavěné haly u Tyršových sadů porušilo zákon o veřejných zakázkách. Ovšem otázka je, jestli se policie bude případem zabývat. Městu totiž nevznikla žádná škoda.

A ve čtvrtek náměstek primátorky Jindřich Tauber a tajemník Michal Zitko svolali tiskovou konferenci, na které se mluvilo o viníkovi zpackané zakázky. A opět padalo jen jedno jméno, a to Čáňovo.

"Budu chtít po kolegovi Čáňovi důkladné informace o tom, jak zakázku připravoval. Pokud v jeho postupu najdu chybu, budu postupovat podle zákoníku práce," uvedl tajemník radnice Zitko.

Celá věc má navíc ještě jeden právní rozměr. O věci se vůbec nedozvěděli radní města.

Jak upozorňuje jeden z nich, Jan Němec z TOP 09, takzvané vedení města, tedy primátorka a její náměstci, nemá vůbec právní základ a tudíž by ani nemělo samostatně rozhodovat o zakázkách za miliony. Podle zákona o obcích jsou výkonnými orgány skutečně pouze primátorka, rada a zastupitelstvo.

"Termín vedení města však zákon vůbec nezná," říká Němec.

,