Nové ohniště v rekreačních lesích Podhůra se nachází nedaleko rozhledny Bára.

Nové ohniště v rekreačních lesích Podhůra se nachází nedaleko rozhledny Bára. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na Podhůře u Chrudimi se mohou nově opékat buřty

  • 1
Rekreační místo Podhůra nedaleko Chrudimi už lidem nabídlo leccos. Neobvyklou rozhlednu Bára, výletní trasy, noční promítaní filmů. Jenže doposud si tu nikdo ve volné přírodě nemohl rozdělat oheň.

Při stavbě originální rozhledny Bára na Podhůře spojilo město Chrudim síly s uznávaným architektem Martinem Rajnišem. V těchto dnech vyrostla nedaleko rozhledny další neobvyklá stavba a znovu má nezaměnitelný rukopis. Jejím autorem je totiž člen Rajnišovy architektonické kanceláře Martin Kloda.

Ohniště v rekreačních lesích Podhůra se návštěvníkům otevřelo v roce 2012

Navíc novou "tenzegritní kopulí" se vyřeší dlouhodobý problém Podhůry. Rozhledna Bára i její okolí totiž nabízí krásné prostředí, výhledy, procházku nebo cyklistickou projížďku po udržovaném lese, ale nikdo tu doposud nemohl oficiálně zapálit oheň a opéct si na něm třeba buřt.

To ale nová stavba od tohoto týdne umožňuje, navíc je dalším příkladem moderní architektury, která spojuje neobvyklá řešení a zároveň ctí přírodu.

Nové ohniště najdou zájemci pod Čertovou skalkou.

Město vybralo nejtěžší variantu

"Chrudimi jsme nabídli pět variant, jak by nové ohniště mohlo vypadat, a město si vybralo. To nejobtížnější řešení. Začali jsme tedy pracoval v březnu, samotná stavba pak vznikala zhruba deset dní," uvedl Martin Kloda.

Rekreační lesy Podhůra

Z geologického hlediska se jedná o evropsky výjimečnou lokalitu, neboť se v nich nachází zbytky pobřeží druhohorního moře, staré 95 milionů let. Rekreační lesy Podhůra tvoří ucelená plocha lesů o výměře 360 ha, ohraničená trojúhelníkem obcí Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota. Rekreační lesy na Podhůře se mohou pyšnit i světovým unikátem - rozhlednou Bára. Dále se zde nachází hřiště pro děti, tělocvična pro děti i pro dospělé a lanové centrum.

Samotná stavba bude pro řadu lidí možná překvapením. Ale čistě z architektonického hlediska nabízí návrat ke kořenům.

Dokonce je to tak, že podle architekta stojí za vším dávná starořecká báje: O Hippasovi se vypráví, že byl pythagorejcem a že zahynul na moři, protože ve své bezbožné neúctě byl první, kdo uveřejnil popis koule z dvanácti pětiúhelníků. Odtud vedlo další uvažování tvůrců k takzvanému tenzegritu.

"Je možné vytvořit konstrukci z tyčí a lan sestavenou tak, že tyče se navzájem nedotýkají. Samy na lanech levitují ve vzduchu. Představa to byla poněkud mlhavá, ale v Chrudimi po ní bez váhání skočili," uvedl na svém blogu před časem architekt.

Návštěvníci tak na Podhůře najdou normální ohniště s posezením. Nad místem, kde hoří oheň, však bude na samonosné konstrukci sopouch s lapačem jisker. "Bude zavěšen na "letící klacky" díky speciální fintě," řekl Kloda.

Městu tak odpadne velká starost. Na Podhůře nejenže bylo zakázáno rozdělávat oheň, stejně jako v ostatních lesích, ale Chrudim měla povinnost tento zákaz hlídat. Díky tomu, že například místo u rozhledny je monitorováno kamerami, měla dokonce možnost ukládat pokuty.