Nemocnice výrazně sníží počet operací. Ilustrační foto

Nemocnice výrazně sníží počet operací. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Na operaci jděte do konce února, potom nemocnice v kraji výrazně omezí péči

  • 2
Z nemocnic v Pardubickém kraji má v březnu odejít 228 lékařů. Podle hejtmana Radko Martínka však nemocnice výrazně omezí péči a sníží počet operací už od posledního únorového týdne. Hejtman chce v provozu udržet všech pět nemocnic v kraji. Lékařské odbory nechtějí pomoci ani s akutní péčí.

"V posledním týdnu měsíce února a na začátku března už nebudeme schopni zajišťovat dosavadní péči. Nemocnice se budou připravovat na to, aby zvládly akutní péči za podstatně menšího počtu lékařů. Bude také důležité, jak se nám podaří nasmlouvat klíčové obory," řekl Martínek.

Vedení kraje jedná s lékařskými odbory a přesvědčuje je, aby pomohly zajistit alespoň akutní péči. "V téhle chvíle říkají, že nepomůžou. Doufáme, že si to ještě rozmyslí," řekl Martínek.

Jak přesně bude vypadat péče v jednotlivých nemocnicích, pokud lékaři od chystaného protestu neustoupí, není jasné. Hejtman vydal zákaz poskytování zpráv o krizovém scénáři, který musejí respektovat i ředitelé nemocnic.

Jasné je, že nejjednodušší situace bude na Svitavsku, nemocnice ve Svitavách a zejména v Litomyšli zaznamenaly nejméně výpovědí. "Zdálo se, že tomu tak bude i v Orlickoústecké nemocnici, kde to zpočátku vypadalo na tři čtyři podané výpovědi, teď je jich kolem třiceti. Na východě plánujeme spolupracovat s Olomouckou nemocnicí," uvedla krajská radní Markéta Tauberová.

Bez anesteziologů nebudou moci nemocnice operovat

Mnohem hůř bude postiženo Pardubicko a Chrudimsko, odkud odcházejí anesteziologové. V Pardubicích z 26 zůstávají jen tři, v Chrudimi budou k dispozici maximálně čtyři.

"Pan ministr pořád argumentuje tím, že se chystá odejít zanedbatelné množství lékařů. Jenže když vám dají v pardubické nemocnici výpověď prakticky všichni anesteziologové, tak můžete mít chirurgů kolik chcete, ale v zásadě nejste schopni dělat operace," uvedl hejtman.

Starostové měst doufají, že vláda nakonec přiměje část lékařů, aby výpověď stáhli. "Doufám, že to vláda bude řešit, že někteří lékaři od výpovědí ustoupí. Že by celá akce skončila, tomu osobně nevěřím," uvedl starosta Svitav David Šimek.

Podobně to vidí i starosta Chrudimi Petr Řezníček, který jménem radních dopisem apeloval na ministra zdravotnictví a hejtmana, aby situaci řešili. V Chrudimi je situace dramatická, odchází polovina lékařů, ohroženy jsou operace i provoz gynekologie s porodnicí. "Moc bych si přál, aby se snížil počet lékařů, kteří odcházejí," uvedl Řezníček.

"Pokud se nenajde rozumný kompromis, tak se obávám, že dopady budou takové, jaké jsme zatím nezažili," uvedl hejtman. Zatím se zdá, že je Martínek v případě potřeby ochoten využít možnosti vyhlásit stav nebezpečí a některým lékařům nástup do práce nařídit. "Využijeme všech možností, které ze zákona máme, abychom zajistili akutní péči pro obyvatelstvo," řekl.

,