Budoucí podoba náměstí. V novostavbě vzniknou nové administrativní prostory.

Budoucí podoba náměstí. V novostavbě vzniknou nové administrativní prostory. | foto: Vizualizace atelieru B.B.D

Na náměstí rostou nové kanceláře, nezájem nájemníků může stavbu zastavit

  • 21
Na Masarykově náměstí v Pardubicích vznikají základy další velké stavby. Mezi věžákem Magnum a budovou ČSOB Pojišťovny vyroste administrativní budova Magnum II, která definitivně zruší otevřený prostor náměstí.

Nejmodernější a provozně nejúspornější administrativní a obchodní budovu v centru Pardubic slibuje postavit společnost HF Veselka, zatím pod názvem Magnum II.

Její podoba však zejména kvůli barvě může vyvolat otázky, do jaké míry zapadne do zástavby mezi budovami Magnum a ČSOB Pojišťovny. Cihlová červeň a žlutá barva bude totiž poněkud v kontrastu s fádními odstíny šedé na okolních stavbách. „Takový je nyní světový trend, v Pardubicích zatím žádná taková stavba není. Fasáda bude z kombinace cihly a imitace dřeva, dolní část s obchody zase z kamene a skla,“ uvedl zástupce investora Michal Franc.

Přízemní část budou tvořit obchody, nad nimi bude pět pater kanceláří s terasou ve třetím patře.

Stavba měla začít už před lety, investor to vzdal

Původně stavbu plánovala vyškovská společnost Magnum International, která ještě v roce 2011 slibovala, že stavět začne během pár dnů. Nakonec ale z jejich plánů sešlo a projekt koupila společnost HF Veselka. Ta již začala budoucí kanceláře a obchody nabízet k pronájmu. „Původní průzkum trhu ukázal, že poptávka v Pardubicích je. Pokud by se ukázalo, že se nám prostory nepodaří pronajmout, je možné, že ještě stavbu zastavíme, ale to je velmi malá pravděpodobnost,“ uvedl Franc.

Zájemce by podle něj měl nalákat fakt, že se bude jednat o nejmodernější a nejvybavenější budovu tohoto typu v Pardubicích. „Jedná se o takzvaný áčkový typ, klimatizace nebo podlahy budou podle nejmodernějších trendů,“ dodal Franc.

Stavební firma už oplotila pozemek a začala budovat kanalizační přípojku. Pokud vše půjde podle plánů investora, měla by být stavba hotová v polovině roku 2017. Celkové náklady zatím investor nesděluje, informace by údajně byla předčasná.

Odbor architekta budoucí stavbu nezná

Zatím však nemá cenu ptát se na odboru architekta pardubického magistrátu, jak budova zapadne do místní zástavby. Její podobu tady totiž zatím nikdo nezná, a tak ani odbor nemůže hodnotit, jestli je taková stavba v architektonickém zájmu města.

„Investor nemá povinnost nám hlásit, jak bude stavba vypadat. My jsme zatím viděli pouze půdorys, abychom mohli při stavebním povolení zhodnotit, jak se celý prostor mezi ČSOB Pojišťovnou a domem Magnum uzavře,“ uvedla vedoucí pardubického odboru hlavního architekta Pavla Pannová.

To je ale možná chyba, pardubický architekt Aleš Klose, který se také soutěže o projekt budovy účastnil, uvádí několik bodů, které by měla budova splňovat a přitom nesplňuje.

„Nelíbí se mi řešení fasády a optické dělení spodní komerce od ostatních pater, členění fasády od třetího patra je v této době dle mého názoru příliš zastaralé a můžeme jej vidět spíše ve skladových oblastech a logistických centrech, respektive jejich administrativních částí,“ uvedl Klose.

Podle něj by se podobná stavba svým charakterem hodila spíše do okrajové části města a na periferii, kde sídlí spíše průmyslové zóny.

„Do centra města, které je už tak hyzděno budovou ČSOB Pojišťovny, bych viděl skutečně něco elegantnějšího a nadčasovějšího,“ dodal architekt.