Veselokopecký jarmark představí současnou rukodělnou výrobu. Foto: Radek...

Veselokopecký jarmark představí současnou rukodělnou výrobu. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Za řemeslníky a vůní tradic zamíří na Veselý Kopec tisíce lidí

  • 0
Veselokopecký jarmark nedaleko Hlinska navštívilo loni téměř pět tisíc lidí. Vzhledem k vyhlídce na pěkné počasí jich může být o tomto víkendu nejméně stejně tolik.

Skanzen na Veselém Kopci má své kouzlo, kterému málokdo odolá. A to jak v době poklidu, tak při jarmarku. Letošní stovku zúčastněných řemeslníků pořadatelé totiž pečlivě vybrali, aby co nejlépe propojili dnešek s atmosférou a tradicemi dávných časů.

V sobotu a v neděli budou mezi řemeslníky také ti, kteří se mohou pochlubit prestižním titulem "Nositel tradice" udělovaným ministerstvem kultury.

"Návštěvníci Veselokopeckého jarmarku získají představu, jak vypadá tradiční lidová výroba v současnosti. Naleznou u nás výrobce dřevěných hrábí, valch, kovaných motyk, nebude chybět keramika, zastoupení má i lidová fajáns, kamenina, ručně tkané textilie, modrotisk, brousky na kosy a nože. Vedle výrobků z perleti, skla, dřeva, věcí sloužících k dekoraci a oděvních doplňků se setkají i s předměty ryze praktickými, vyrobenými lidovými řemeslníky s fortelem," řekla ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Lákají na koláře, muzikanty i fotografy

Děti si v dílničkách budou moci tvarovat a malovat keramiku, zkoušet soustružení dřevěných předmětů či zdobit textil. Anebo si mohou zahrát hru, při níž procházejí mezi roubenými chaloupkami, hledají odpovědi na otázky, které je dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny. Poučná pro ně jistě bude i ukázka pečení v chlebové peci.

Soubor lidových staveb Vysočina

Je jediným muzeem v přírodě v Pardubickém kraji, leží čtyřicet kilometrů v malebném kraji jižně od Pardubic. Území Hlinecka je bohaté na historické památky včetně dochovaných dokladů lidového stavitelství. Nejvíce těchto památek je soustředěno právě v expozici Souboru lidových staveb Vysočina, který je zároveň největším zařízením tohoto druhu v Čechách. Jednotlivé expozice nejsou jen na jednom místě, nalézají se na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. První návštěvníci si začínající expozici lidového stavitelství v přírodě mohli prohlédnout v roce 1972 na Veselém Kopci. Soubor lidových staveb Vysočina je spravován Národním památkovým ústavem. 

V doprovodném programu vystoupí v sobotu dětský folkorní soubor Groš z Dolní Rožínky, v neděli zazpívají kramářské písně Pouličníci z Tábora. Rozezpívat a roztancovat by měla hosty skanzenu také kapela Benebend z Chotěboře složena z lidí s postižením, kterým však nechybí nakažlivá muzikantská energie.

Účastníci jarmarku budou moci také v jednom ze statků úplně poprvé nahlédnout do kolářské dílny výrobce kol k vozům. Anebo v jednom ze statků navštívit výstavu Živé dědictví.

"Výstava je věnována 10. výročí vzniku Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví lidstva organizace UNESCO. Přibližuje dochované nehmotné dědictví v Pardubickém kraji. Vedle obyčejů jako je vodění Jidáše a masopustní obchůzky i portréty současných lidových výrobců včetně těch, kteří nebudou na Veselém Kopci právě přítomni, jako jsou třeba výrobci betlémů," řekla Ilona Vojancová.

Hosté jarmarku mohou o víkendu navštívit i další expozice Souboru lidových staveb Vysočina ve Svobodných Hamrech i v památkové rezervaci Betlém v centru Hlinska. Tam je možné spatřit vedle řemeslnických dílen či stálé expozice masopustních obchůzek a masek Hlinecka také letní výstavu fotografií členů Fotoklubu Hlinsko. Jejím hlavním tématem jsou stromy ve všech podobách.