Například litomyšlská společnost Saint-Gobain Adfors CZ zvyšuje výrobu i export, pro obsluhu strojů shání další zaměstnance.

Například litomyšlská společnost Saint-Gobain Adfors CZ zvyšuje výrobu i export, pro obsluhu strojů shání další zaměstnance. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Firmy z Pardubického kraje si rok 2016 pochvalují, nahoru šly i mzdy

  • 2
Větší firmy v Pardubickém kraji považují právě končící rok 2016 za úspěšné období. I proto se mohli zaměstnanci těšit ze zvyšování mezd. A mělo by tomu tak být i v příštím roce.

Průmysl nabral obrátky, firmy si užívají konjunktury. „Prodeje meziročně rostly v řádu několika procent. Naše společnost tak pokračuje v obdobném růstu, jako tomu bylo v posledních letech,“ říká například generální ředitel litomyšlské společnosti Saint-Gobain Adfors CZ Miloš Pavliš. „Byl to úspěšný rok, zvyšujeme výrobu i export,“ konstatuje šéf pardubické Synthesie Josef Liška. Podobně hovoří i další zástupci firem.

Na rozdíl od doby před několika lety se vytratila nejistota zaměstnanců „co s námi bude“, nemusejí se tolik bát případného propouštění. A naopak mohou spíše počítat s tím, že si zaměstnavatelé mohou dovolit zvyšovat mzdy.

Platilo to v letošním roce a hodlají v tom pokračovat i v roce příštím. „Letos se podařilo dosáhnout růstu tržeb o 15 procent, mzdy šly nahoru o dvě až čtyři procenta, v příštím roce plánujeme nárůst o 3 až 4 procent,“ uvedl vedoucí marketingu firmy Contipro z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku Ondřej Jireš.

Také Synthesia počítá podle ředitele s dalším zvýšením mezd, jak vysoké bude, o tom rozhodne jednání o kolektivní smlouvě. „My jsme přednesli vysoké požadavky, teď se snažíme dojít k nějaké shodě. Firmy si uvědomují, že jediné, co lidi naláká, jsou mzdy. Budeme se snažit docílit pětiprocentního růstu, s benefity by to mohlo být víc,“ řekl pro ČTK odborář Josef Hostinský.

„Zaměstnavatel sám vnímá, že musí mzdy zvyšovat. My si myslíme, že by měl ale přidávat víc,“ potvrdil větší sebevědomí odborářů Tomáš Formánek, jejich představitel v pardubické pobočce výrobce elektroniky a počítačových součástek Foxconn.

Generální ředitel Svitapu Jan Heřmanský počítá s nárůstem mezd ve firmě přibližně o 5 procent. „Ale nejsme odboráři, abychom si stanovili pět procent, a pak je z různých příčin nedodrželi. Jsme připraveni za předpokladu, že půjde nahoru produktivita, objem výroby a prodejů,“ dodal Heřmanský.

Průměrná mzda překročila 24 tisíc

V ústeckém podniku Rieter CZ letos zvýšili mzdy o pět a půl procenta a výrazně přilepšili benefity ve prospěch zaměstnanců. Navýšení podobně jako v dalších firmách připravují, ale číslo sdělí až na lednovém kolektivním jednání s odborovou organizací.

Saint-Gobain Adfors CZ mzdy navýší v řádu několika procent. Zároveň rozšíří nabídku zaměstnaneckých benefitů. „Jednání o výši mezd prozatím nejsou u konce, ale předpokládám, že se opět bude jednat o zvýšení v řádu několika procent. Firma se dlouhodobě snaží, aby mzdy jejích pracovníků byly nad průměrem regionů, v nichž působí,“ uvedl Miloš Pavliš.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců vzrostla v Pardubickém kraji v prvním až třetím čtvrtletí letošního roku oproti stejnému období předcházejícího roku o 4,1 procenta na 24 030 korun.

Ve srovnání s minulostí je to příjemný posun nahoru, ovšem ve srovnání s ostatními kraji figuruje Pardubický kraj výší průměrné hrubé mzdy na dvanáctém místě -za ním jsou už jen kraje Zlínský a Karlovarský.

Dělníci a specialisté chybí, zaskakují cizinci

Pryč je doba, kdy řada firem v souvislosti se mzdami používala termín „stagnace“. V době, kdy výroba stoupá a nezaměstnanost je na svém minimu, firmy plošně zvyšují odměny a také řadou benefitů se snaží zabránit odlivu kvalitních pracovníků. „Jen ve srovnání s rokem 2015 vzrostl počet zaměstnanců zhruba o 200. Potřebujeme hlavně dělnické profese,“ řekla mluvčí nyní osmého největšího českého exportéra, vysokomýtského výrobce autobusů Iveco Czech Republic Katarína Kutlíková. Podobně investovala do navýšení výrobních kapacit litomyšlská společnost Saint-Gobain Adfors CZ. Jen v posledních dvou letech přijala více než 200 nových zaměstnanců především dělnických profesí. „V příštím roce plánujeme další nábor asi 60 nových lidí, čímž překročíme hranici 1 900 pracovníků. Hledáme jak dělnické, tak technické profese. V rámci dělnických profesí u nás najde uplatnění téměř každý, kdo se nebojí pracovat, má chuť se rozvíjet a být součástí úspěšné společnosti,“ řekl generální ředitel Miloš Pavliš. Synthesia zaměstnala 25 cizinců, ale celkově zůstala na 1 620 zaměstnancích. „Potřebujeme operátory pro chemickou výrobu, pracovníky do údržby do energetiky a celou řadu různých specialistů,“ řekl generální ředitel Josef Liška. Podobně hodlá nabírat cizince i svitavský Svitap. „Bohužel, v republice dělnická povolání potřebná pro výrobu nejsou a vláda spolu s odboráři dělá vše pro to, aby nebyla ani ze zahraničí. V posledních měsících se však situace lepší a máme v současné době v řízení 21 pracovníků z Ukrajiny. Nedostatkem pracovníků jsme přišli o možnost navýšit výrobu až o 20 procent. Profese hledáme především dělnické, ale jsme připraveni přijmout i s vysokoškolským vzděláním technického směru,“ řekl generální ředitel Svitapu Jan Heřmanský. Orlickoústecký Rieter CZ stojí především o kvalifikované obráběče kovů, montážní pracovníky a elektromechaniky. „V technických profesích nás zajímají především specialisté se strojním či elektrotechnickým vzděláním,“ dodal generální ředitel Jan Lustyk.