Policisté na místě střelby ve Vysokém Mýtě. (21. prosince 2014)

Policisté na místě střelby ve Vysokém Mýtě. (21. prosince 2014) | foto: Bohumil Roub

Střílející strážník u diskotéky zkomplikoval Mýtu posílení městské policie

  • 9
Případ, kdy vysokomýtský strážník Pavel Koblížek podle policejního vyšetřování zastřelil na ulici jednoho muže a druhého vážně zranil, zkomplikoval radnici ve Vysokém Mýtě její ohlášený záměr zvýšit počty městských strážníků v ulicích města.

Namísto zamýšleného posílení městské policie jsou nyní strážníci v Mýtě spíše oslabeni. A to v době, kdy se jen pět procent obyvatel podle nedávného průzkumu radnice cítí ve městě bezpečně.

Radnice také slíbila prověřit všechny zbývající strážníky psychologickými testy. Starosta Vysokého Mýta František Jiraský řekl, že se tyto testy odbudou při náboru nových tří strážníků.

„Měli jsme v plánu letos přijmout dva další strážníky. Nešťastná prosincová událost způsobila, že až se budou vybírat noví strážníci, tak budou testům podrobeni všichni současní strážníci a že přijmeme letos o ještě jednoho více. Tedy tři nové strážníky,“ řekl starosta.

Dodal, že testy absolvují všichni strážníci jednorázově. „Mají sice co dva roky přeškolování, ale jeho součástí tyto psychologické testy nejsou,“ dodal starosta, jinak ze zákona nejvyšší velitel městské policie.

Nábor nových strážníků závisí na přijetí rozpočtu, který se má schvalovat v březnu. Ten počítá s navýšením financí pro městskou policii.

„Je to trochu složitější v tom, že pokud se vám nepřihlásí hotový strážník, který už pracoval v městské policii, musí prodělat dvouměsíční výcvik a školení. Teprve poté se objeví v ulicích. Kdybychom tedy hned rozjeli výběrové řízení a přihlásili se nám jen lidé, kteří nedělali strážníky, projeví se posílení městské police reálně v září,“ říká starosta František Jiraský.

Nyní mají osm strážníků, chtějí jich mít dvanáct

Nové vedení města se rozhodlo zvýšit počet strážníků, neboť řada obyvatel Vysokého Mýta si myslí, že v ulicích města není dostatečně bezpečno, zejména v noci. Radnice se proto rozhodla postupně zvýšit počet městských strážníků, který by jim umožnil být v ulicích nepřetržitě.

Nedávné lednové ankety k rozšíření kamerového systému se zúčastnilo 363 respondentů, pět procent uvedlo na otázku „Cítíte se v našem městě bezpečně?“ odpověď „ano“ a 43 procent „spíše ano“. Odpověď „spíše ne“ zvolilo 32 procent lidí a 19 procent zaškrtlo odpověď „ne“.

Městská policie má nyní osm strážníků. „Aby mohla sloužit čtyřiadvacet hodin po sedm dní v týdnu, na to je zapotřebí strážníků jedenáct, v ideálním případě dvanáct. Chtěli bychom se tímto směrem vydat,“ říká starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Dodal, že toto zvýšení nebude najednou, ale postupně. „Chtěli bychom počtu dvanácti strážníků dosáhnout během našeho volebního období. Musí se investovat také do výstroje, výzbroje a zbraní, školení strážníků. A pak také do nějaké techniky jako jsou automobily, vysílačky. A to znamená statisícové náklady na jednoho strážníka za rok. Také provozní náklady činí tak tři sta tisíc až půl milionu na jednoho příslušníka ročně,“ říká starosta.

On sám si myslí, že bezpečnost ve Vysokém Mýtě střídavě klesá a stoupá. „Ze strany města je těžko ovlivnitelná. Můžeme mít větší bezpečnost, ale potom přijde nečekaně amnestie prezidenta republiky a můžete se stavět na hlavu, ale počet trestných činů stoupne,“ vysvětluje starosta.

„Ale chápu, že pocit bezpečnosti v některých lokalitách města není dostatečný. V určitých hodinách je to i v centru města. Chtěli bychom, aby městská policie byla v součinnosti se státní policií v místech, kde se lidé necítí bezpečně,“ řekl František Jiraský.

Mezitím přátelé a kamarádi strážníka Pavla Koblížka, který loni před Vánocemi zastřelil jednoho muže a druhého vážně zranil, se obrátili na další možné svědky a vyzývají je, aby svá svědectví sdělili vyšetřujícím policistům.