Na renesančním zámku v Litomyšli je přes osm tisíc sgrafit.

Na renesančním zámku v Litomyšli je přes osm tisíc sgrafit. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V kurzu muzea v Litomyšli se lidé naučí vyrábět renesanční sgrafita

  • 0
Studenti v Litomyšli se naučí vytvářet sgrafita, která zdobí renesanční zámky. A nejen oni. V rámci Pernštejnského roku nabídne tamní regionální muzeum všem zájemcům kurz, na kterém se zájemci během 90 minut naučí, jak se sgrafito vyrábí.

"Řekli jsme si, že naučíme veřejnost a studenty, jak se sgrafito vyrábělo. Kouzlo je v tom, že účastníci kurzů se nebudou dívat na někoho, kdo sgrafito vyrábí, ale sami si ho budou vyrábět. A navíc sgrafito, které si podle původních technologií vyrobí, si donesou domů," uvedl ředitel muzea René Klimeš.

Muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum Litomyšl patří k nejnavštěvovanějším v Pardubickém kraji.

Loni do něj přišlo bezmála třicet tisíc lidí, což jej řadilo v kraji na třetí místo.

Na renesančním zámku je sgrafit přes osm tisíc. Nejsou však ve městě jediná. Novodobá, ale turisticky atraktivní jsou i sgrafita ve Váchalově ulici, které podle dřevorytů Váchalova Krvavého románu vytvořil restaurátor David Zeman. A právě Zeman bude kurzy v muzeu vést.

Pro účastníky kurzů jsou podle ředitele připraveny speciální destičky velikosti A4 a A3, ve kterých budou renesanční psaníčka vznikat. "Formát destičky zvolí podle stáří účastníků. První část kurzů je určena pro školy, o prázdninách budou kurzy pro veřejnost," uvedl Klimeš.

Účastníci kurzů překryjí tmavě obarvenou omítku tenkou vrstvou jednobarevné světlé omítky, do níž budou ještě za vlhka vyškrabovat různé vzory. Během kurzu se účastníci navíc seznámí s historií litomyšlského zámku v období renesance, včetně jeho majitelů, stavitelů a sgrafitové výzdoby.