Příprava nové expozice Muzea Emila Holuba v Holicích, na které se podílel

Příprava nové expozice Muzea Emila Holuba v Holicích, na které se podílel architekt David Vávra. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Holubovo muzeum láká na africkou vesnici s tekoucí řekou, nahlédněte

  • 0
Začátkem května se po dvou letech rekonstrukce pro veřejnost znovu otevře zrekonstruované Muzeum Emila Holuba v Holicích. Do modernizované expozice s tekoucí řekou Zambezi a Viktoriinými vodopády bude lákat vyhynulý lev kapský i další pozoruhodné exponáty.

Začíná poslední čtvrtina 19. století. Z jižní Afriky už několik let nepřišla žádná zpráva o odstřelu lva kapského, ohromného poddruhu afrického lva, který se stal oblíbenou loveckou trofejí pro svou velikost a hlavně mohutnou tmavou hřívu.

Zdá se, že na světě už je jen sedm vycpaných kusů ve velkých evropských a amerických muzeích. Vyprahlá výprava holického rodáka a lékaře Emila Holuba v cestě za vodou přichází do města Mochuri.

Zatímco nosiči se vrhají po doušku vody, Holuba zaujalo něco jiného - párek lvíčat u jednoho domu. Ke zděšení domorodců lvíčky kupuje a bere je s sebou na další cestu. Malá samička sice záhy umírá, ale lev Princ se na dva roky stává Holubovým miláčkem.

Slavný český cestovatel tehdy nemohl tušit, že díky podivné koupi živého lva si budou moci návštěvníci holického muzea po téměř 140 letech zblízka prohlédnout dávno vyhynulé zvíře a že se muzeum v Holicích zařadí mezi těch několik málo, která vlastní dohromady osm zachovalých exemplářů lva kapského. Vycpaný lev, který se už dnes jmenuje Karel, není přitom jediným lákadlem nové expozice.

Nejpůsobivější má být africká vesnice

Známý architekt David Vávra vytvořil expozici, o které muzeum říká, že stimuluje všechny smysly návštěvníků. "Nejpůsobivější částí nové expozice je prostor africké vesnice s modely domorodců. Zde dominují stylizované Viktoriiny vodopády s tekoucí vodou a plynoucí řekou Zambezi," nastínil místostarosta Holic Vítězslav Vondrouš.

Část expozice bude patřit také Holubovým následovníkům. "Návštěvníci se rozhlédnou po světě s cestovateli Hanzelkou a Zikmundem, přímo ve vozidle si vyzkouší, jaká asi byla cesta trabantem napříč Afrikou," dodal Vondrouš.

Žena Holubovi "rajzování" nezakazovala

V expozici dostala prostor i Holubova choť Růžena. Tu vykreslili tvůrci filmu Jára Cimrman, ležící, spící jako semetriku, která svého manžela drží pěkně pod pantoflem.

"Doma bude, už se narajzoval dost," odpovídá Růžena ve filmu Cimrmanovi na dotaz, zda-li pojede Holub ještě do Afriky.

Ve skutečnosti stála tato žena po boku svého muže nejen během jeho cest po Africe, ale pečovala o jeho sbírky i desítky let po jeho smrti. Dožila se totiž úctyhodného věku 93 let.

Zatímco se svým mužem se vydala na pětiletou cestu krátce po svatbě ve svých osmnácti letech, kdy vládl František Josef I., o nasbírané exponáty pečovala v době, kdy komunistickému Československu vládl už třetí dělnický prezident Antonín Novotný. Zemřela v roce 1958.