Zadržení rakouských motorkářů

Zadržení rakouských motorkářů | foto: Martin Veselý, MAFRA

Soud potvrdil tresty rakouským motorkářům, jednoho ušetřil vyhoštění

  • 11
Pardubický soud vynesl rozsudek nad dvěma rakouskými motorkáři, kteří loni v květnu na Pardubicku zdemolovali českému řidiči Michalu Bartošovi a jeho spolujezdci auto. Rozsudek zatím není pravomocný, advokát motorkářů i státní zástupce si nechali lhůtu na odvolání.

Skupině šestnácti jezdců z rakouského motorkářského klubu Black Rider se loni 16. května nelíbilo, že je český passat předjíždí a řadí se mezi ně.

Rozhodli se řidiče vytrestat a střetli se s ním na dvou místech: na křižovatce u Parama ukopli pasatu značku a zrcátka, u opatovické elektrárny následně několik motorkářů propíchalo autu gumy. Pak už skončili v rukou hradecké policie.

Češi pak čtyři lidi policistům označili jako hlavní útočníky a soud jim vzápětí trestním příkazem uložil půlroční podmínku a tříleté vyhoštění ze země.

Dva z nich, Mario Aigner a Daniel Polster, však trest nepřijali a odvolali se k soudu. Jejich advokát se snažil poukazovat na to, že si jsou černě oblečení jezdci v černých helmách velmi podobni, a není proto jisté, zda nožem bodali do pneumatik právě jeho klienti.

"I ve tváři jsou si někteří tak podobni, že je zde velmi vysoké riziko, že činy ve skutečnosti spáchal někdo jiný," uvedl obhájce. Ten už na minulé líčení přivedl další dva motorkáře Alexandera Resche a Johannese Reindla. Ti ochotně brali vinu na sebe (více o soudním líčení čtěte zde).

Ze svědka se stal protřelý kriminálník

Jenomže státní zástupce Aleš Veselý sebral obhajobě vítr z plachet, když prokázal, že Resch u soudu prokazatelně lhal. Na dotaz, zda byl někdy soudně trestán, uvedl, že ano, ale že to bylo za nenastoupení náhradní vojenské služby a jednu rvačku.

Veselý však soudu dodal rakouský výpis trestního rejstříku, ze kterého vyplynulo, že Resch holdoval mnohem většímu spektru trestných činů. Seznam skutků jako ublížení na zdraví, obchodování s drogami, vyhrožování, krádeže uzavírá neoprávněný odběr energie. Za to všechno už má Resch na kontě šest trestů.

"Navíc motorkářské kluby nejsou jen party nadšenců, co mají rádi jízdu na motorce. Jsou pro sebe ochotni udělat cokoliv, zejména někdo tak nevěrohodný, jako je několikrát trestaný svědek," uvedl Veselý.

Advokát se nakonec pokusil změnit ještě jeden bod verdiktu. Mario Aigner má polskou manželku a jezdí často obchodně do Polska, kde obchoduje s ojetými motorkami.

Tříletý trest vyhoštění tak na něj měl mnohem větší dopad, než na ostatní kolegy, protože by po celou dobu musel při svých cestách absolvovat několikasetkilometrové objížďky přes Německo.  Na druhou stranu má proces vyhoštění chránit české občany před prokazatelně nebezpečnými cizinci.

Soudce Petr Vaněček však při vynášení rozsudku přišel se šalamounským řešením. Aignerovi trest vyhoštění zrušil, půlroční trest s tříletým podmíněným odkladem mu však navýšil na osm měsíců se čtyřletou lhůtou.

"Jeho život tak bude po delší dobu sledován a bude mu také delší dobu hrozit vyšší trest," komentoval rozsudek Vaněček.

Pokud se státní zástupce odvolá, bude s největší pravděpodobnosti trvat na vyhoštění, protože ve všech ostatních bodech obžaloby mu soud vyhověl. Oba motorkáři navíc musí zaplatit způsobenou škodu přes třicet tisíc korun.