Nemocnice v Pardubicích

Nemocnice v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politici chtějí na plánované modernizaci pavilonů ušetřit čtvrt miliardy

  • 3
Původně krajští politici hovořili o tom, že chystaná modernizace nemocnic v Ústí nad Orlicí a Pardubicích by se mohla pořídit za miliardu. Ale cena už nabobtnala takřka na dvojnásobek. Kraj chce náklady snížit.

Nic většího než nové centrální příjmy v pardubické a orlickoústecké nemocnici v tomto a příštím volebním období Pardubický kraj nevybuduje. Ovšem pod rukama projektantů se oba budoucí centrální příjmy prodražují, což by mohlo nabourat krajský rozpočet na dlouhá léta dopředu. Krajští radní se nyní rozhodli zrušit původní investiční záměry, které počítaly s částkou 1,8 miliardy korun, a nechali zpracovat nové zadání.

„Zamysleli jsme se nad budoucím využitím, provedla se aktualizace záměru,“ uvedl krajský radní odpovědný za zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).
Podle něj odborníci znovu posoudili například to, kolik lůžek či ambulancí je skutečně potřeba a podle toho se projekty nyní změní.

Ještě v lednu 2015 přitom hovořil hejtman Martin Netolický o tom, že náklady na stavbu nového pavilonu centrálního příjmu v orlickoústecké nemocnici by se měly pohybovat kolem dvě stě milionů korun. O rok později už byl kraj smířený s částkou 300 milionů a nyní dospěli autoři studie k částce atakující čtyři sta milionů korun.

Pavilon v Pardubicích má zlevnit na 1,2 miliardy

Krajští radní si kvůli vysokým nákladům řekli, že chtějí levnější verzi. „Původní projekt počítal s náklady ve výši 390 milionů korun bez vybavení lékařskou technologií a novým přístrojovým vybavením. V novém zadání, které vychází z aktualizovaných požadavků a doporučení odborníků nemocnice, celkové náklady stavby bez přístrojového vybavení činí 340 milionů,“ uvedl radní zodpovědný za oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.

Příběh pardubického centrálního příjmu je podobný. Podle odhadů politiků měl stát původně maximálně miliardu, nyní už by náklady podle studie překročily částku 1,4 miliardy korun. A to kraj nechce.

„V aktualizovaném zadání nyní předpokládáme, že pavilon bude bez přístrojového vybavení stát 1,2 miliardy. Nový investiční záměr ten původní obsahově překonává a řeší i realizaci stavby,“ řekl radní Valtr.

V případě investice v Ústí nad Orlicí se už uskutečnilo zadávací řízení na zpracovatele projektové dokumentace. „Ačkoli jsme již uzavřeli smlouvu, zhotovitel kvůli upřesňování rozsahu stavby na projektové dokumentaci prozatím nezačal pracovat,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Již dříve oznámený termín dokončení centrálního příjmu v případě orlickoústecké nemocnice platí. Nová budova v Ústí nad Orlicí by měla být hotová ke konci roku 2020. Pavilon bude umístěn v blízkosti stávající budovy chirurgických oborů a operačních sálů.

„Přístup k těmto provozům bude z nového centrálního příjmu bezbariérový,“ dodal radní Ladislav Valtr.

V Pardubicích si na příjem počkají

Naopak otevření centrálního příjmu v Pardubicích se zřejmě zpozdí. Ještě letos v dubnu generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald uvedl, že pavilon by měl být dokončen v průběhu roku 2021. Nejnovější tisková zpráva Pardubického kraje ale už hovoří o druhé polovině roku 2022. Nový pavilon centrálního urgentního příjmu by měl mít celkem osm podlaží včetně heliportu.

Orlickoústecká ani pardubická nemocnice zatím centralizovaný příjem nemají. Jen v Pardubicích je 11 samostatných příjmových míst, což je pro pacienta nepřehledné a nepohodlné. Na komplikace si stěžují i záchranáři.

Krajští politici už letos v březnu oznámili, že hledají levnější varianty modernizace obou nemocnic. Hejtman tehdy řekl, že je nutné předejít prodražení projektu. Tak jako se to stalo u terminálu pardubického letiště, kde nakonec částka 256 milionů nestačí a je nutné zaplatit dokončení druhého patra.

„To v tomto případě rozhodně odmítám, a proto je nezbytné stanovit si limit již na samém počátku,“ řekl hejtman.