Chrudimská nemocnice má ve své výbavě nový moderní tomograf. (ilustrační foto)

Chrudimská nemocnice má ve své výbavě nový moderní tomograf. (ilustrační foto) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Chrudimská nemocnice má nový tomograf i rentgen. Předběhla Pardubice

  • 1
Chrudimská nemocnice nabízí pacientům přesnější a šetrnější vyšetření na počítačovém tomografu. Díky novému rentgenu se bude moci chlubit modernější radiodiagnostikou než Pardubická krajská nemocnice.

Nový počítačový tomograf koupila za čtrnáct milionů korun soukromá firma Dimed, která v nemocnici provozuje radiodiagnostické oddělení a oddělení nukleární medicíny. Oficiálně jej představí ve čtvrtek. Už nyní ale pomáhá pacientům.

"Je to pro nás hrozně důležitý krok. Dnes je diagnostika alfa a omega medicíny, bez ní se nedá rozvíjet nemocnice," uvedl ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger.

Nový přístroj chápe i jako signál pro obyvatele regionu, že se s nemocnicí, pokud jde o akutní péčí, počítá.

"Přístroj optimalizuje dávku záření. Vyšetření na počítačovém tomografu představuje pro tělo poměrně velkou radiační zátěž, kterou díky novému zařízení je možné snížit. To považuju za nejdůležitější," uvedl ředitel firmy Dimed Vladimír Kučera.

Ale je tu i další plus nové investice pro pacienty. V některých případech umožní nahradit některé nepopulární druhy vyšetření. Například koloskopii, při níž se do těla pacienta zavádí konečníkem hadička endoskopu.

Přístroj pochopitelně dodá lékařům i více informací. Nové CT umožňuje 64 řezů při jedné otáčce, osmkrát více než starý tomograf z roku 2006. Nejlepší přístroj má Pardubická krajská nemocnice, která disponuje tomografem umožňujícím 256 řezů.

Radiodiagnostika v Pardubicích zaostává

A přesto Pardubice za Chrudimí zaostávají. Krajská nemocnice musí používat staré klasické rentgeny, zatímco Chrudimská nemocnice přejde příští týden i z druhého záložního klasického rentgenu na přístroj, který pracuje v režimu takzvané přímé digitalizace.

"To umožní rychlejší snímkování pacientů při lepších parametrech zobrazení. Posílání snímků bude okamžité a podobně jednoduché jako například poslat fotografii e-mailem," uvedl Vladimír Kučera, podle něhož je tak radiodiagnostické oddělení v Chrudimi nejmodernější v kraji. Pacienti v Chrudimi čekající na snímek mají šanci strávit v nemocnici kratší dobu než jinde v kraji.

V sousedních Pardubicích lidé musí chodit se snímky mezi pavilony jako za starých časů.

Vedení Pardubické krajské nemocnice doufá, že příští rok se vše změní. "Rentgeny nemají přímou ani nepřímou digitalizaci, jsou staré sedmnáct osmnáct let a je to samozřejmě na výměnu," uvedl Roman Michálek, náměstek léčebně preventivní péče krajské nemocnice.

Pardubická nemocnice chtěla přístroje obměnit letos z prostředků Unie. Kvůli zablokování peněz z Regionálního operačního programu Severovýchod Bruselem přesunula plán na příští rok. Dvacet milionů korun by mělo umožnit výměnu tří základních rentgenů pro celou nemocnici.

Chrudimská nemocnice je v tomto ohledu za vodou. I když ale zpráva o nákupu nového přístroje pro Chrudimskou nemocnici vyznívá možná idylicky, rozhodně takové nebyly v minulosti vztahy mezi soukromou firmou Dimed a majitelem nemocnice - Pardubickým krajem.

Vedení kraje v minulém volebním období podniklo pokus vytlačit soukromé firmy z nemocnic. Politici mluvili i o tom, že firma Dimed by měla odejít. Teď se za touto diskuzí zavřela voda. A nová investice firmy kraji už nevadí.

"Je to věc managementu nemocnice. Nejsem a priori proti, pokud spolupráce mezi vedením nemocnice a soukromou společností je na takové bázi, že je výhodná pro obě strany a lepší řešení se nenabízí," uvedl náměstek hejtmana odpovědný za zdravotnictví Roman Línek.