Slavný kozlík z Třebosic. | foto: Východočeské muzeum

Kozlík vzácný jako věstonická Venuše se stal pardubickým suvenýrem

  • 5
Písmo ještě nebylo, ani velké říše, na celé planetě bylo méně lidí, než je dnes Čechů. Z té doby pochází jeden z nejvýznamnějších exponátů pardubického muzea, který se nyní stal i jeho atraktivním suvenýrem.

Není to předmět velký, ale jeho vzor je jedinečný. Východočeské muzeum připravilo pro návštěvníky přívěšek na kožené šňůrce s figurkou třebosického kozlíka. Šperk kopíruje do nejmenšího detailu přes 6 000 let starý originál.

„Třebosický kozlík je pro Pardubicko jako pro Věstonice Venuše. Je to hlavní magnet nové archeologické expozice muzea, společně s mikulovickou sponou nebo avarským opaskem. Nemohl proto chybět mezi upomínkovými předměty,“ řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Keramická plastika kozla zpodobňuje hlavu, krk a část trupu, které vystupují z okraje nádoby. Její výčnělek je velmi precizně zhotovený z jemné keramické hlíny. Na hrudi má výzdobu ve formě šikmých mělkých rýh a jeho umělecké zpracování ctí anatomické proporce vyobrazeného zvířete.

„Vznik artefaktu je možné datovat do období kolem roku 4 400 před Kristem. Jeho unikátnost spočívá v tom, že na území Čech zatím nebyla žádná takto precizně zhotovená figurka nalezena,“ řekla archeoložka Kristýna Bulvová.

Obec Třebosice se nálezem plastiky inspirovala a přijala ji do svého obecního znaku. „Opravdu to je jedinečné. Na spoustě znaků se motivy zvířat objevují, ale toto je jenom u nás,“ řekl starosta.

Originál kozlíka muzeum naskenovalo na 3D skeneru, zmenšilo a nechalo odlít do kovu.

Kozlík se našel předloni před stavbou základů jednoho rodinného domu spolu s mnoha zdobenými i nezdobenými keramickými střepy, zlomky pazourků, seker a klínů. Lidské kosti archeologové neobjevili, k zajímavým nálezům patřila čelist bobra.