Mlékárně v Hlinsku se daří. Své mléko chce vyvážet i do Číny. (ilustrační foto)

Mlékárně v Hlinsku se daří. Své mléko chce vyvážet i do Číny. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Mlékárna Hlinsko pronikla do pětky největších. Plánuje vyvážet až do Číny

  • 3
Mlékárna Hlinsko se už vzpamatovala z propadu během recese a loni se vyšvihla mezi pět největších českých mlékáren. Předstihla i známou značku Danone.

Málokteré město v Pardubickém kraji doplatilo na hospodářskou recesi tak jako Hlinsko. Továrna Eta, která zaměstnávala ve svých nejlepších letech zhruba tři tisíce lidí, z Hlinska odešla. Mlékárna bojovala s propadem výroby.

Eta se sice nevrátí, ale hlinecká mlékárna zabrala. Loňským obratem 2,6 miliard korun se mlékaři v Hlinsku vracejí na úroveň před krizí, tedy do let 2007 a 2008. Z pětice největších zpracovatelů mléka vyřadili výrobce jogurtů Danone, který od roku 2009 padá dolů.

Při rekordních tržbách dosáhla hlinecká mlékárna loni zisku 120 milionů korun. Firmě se daří vyvážet polovinu produkce, své výrobky dodává do 28 zemí světa. Brzy by měla vyvážet sušené, trvanlivé i kondenzované mléko do Číny.

Společnost nedávno uzavřela kontrakty také s Maltou, Nizozemskem, Estonskem, Německem či Španělskem a jeho Kanárskými ostrovy. Hlinečtí mlékaři vyrábějí mléko v krabicích, sušené a kondenzované mléko, máslo i smetany, brzy i tvaroh, ale k řadě posledních úspěchů patří také zdařilý prodej točené zmrzliny, kterou dodává po celé České republice koncovým prodejcům.

"Zmrzka je super, jsme z jejího prodeje nadšeni. Zřejmě se nám podaří prodat o 50 procent zmrzliny víc než loni, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to povést nemělo," uvedl ředitel mlékárny Jiří Tvrdík.

Mlékárna zkusí prorazit s tvarohem

Mlékárna Hlinsko se také pouští do výroby čerstvého tvarohu. Bude vyjíždět z nové výrobní linky, kterou mlékárna právě dokončuje. "Stála 100 milionů korun, testovací provoz běží," řekl generální ředitel Jiří Tvrdík, který si od rozšíření výroby slibuje větší odolnost firmy proti cenovým výkyvům komodit, ve kterých Tatra působí. Spuštění linky, přestože je plně automatizovaná, navíc znamená vytvoření několika nových pracovních míst.

Největší mlékárenské firmy

Firma - obrat v mld. Kč

1. Madeta - 5,2
Vyrábí jihočeská másla, jogurty i jihočeské smetany.

2. Müller - 4,4
Mlékárna Pragolaktos vyrábí trvanlivá mléka a smetany.

3. Lactalis - 3,4
Mlékárny Kunín a Klatovy dodávají smetanu, dezerty, máslo.

4. Olma - 3,3
Známý je jogurt Florian.

5. Mlékárna Hlinsko - 2,6
Mléko v krabicích, sušené a kondenzované mléko, máslo i smetany.

"Na obsluhu linky, expedici a do laboratoře jsme nabrali a zaučili devět lidí," uvedl šéf mlékárny. Do budoucna počítá s rozšířením výroby a vytvořením dalších asi deseti pracovních míst.

Zaměření právě na tvaroh je snahou o rozšíření čerstvé výroby, jelikož mlékárna dnes vyrábí většinou trvanlivé výrobky. Navíc se do České republiky tvaroh poměrně ve velkém množství dováží, takže je pro něj na trhu místo. Ale mlékárna ho bude nabízet i zákazníkům za hranicemi.

Mlékárna byla založena v roce 1939. Značku Tatra, která je známá u nás i ve světě, používá na svých výrobcích od roku 1964. V říjnu 2011 se stal vlastníkem Mlékárny Hlinsko Agrofert (společnost je i majitelem mediální skupiny MAFRA, pod kterou spadá také deník MF DNES i portál iDNES.cz). Letos společnost zpracuje kolem 200 milionů litrů mléka.

Jedenačtyřicetiletý generální ředitel akciové společnosti Mlékárna Hlinsko Jiří Tvrdík se ujal své funkce v březnu 2012.

Zatímco hlinecká mlékárna zažila propad obratu během recese o půl miliardy, další větší mlékárna v Pardubickém kraji, v Chocni, podobné potíže neřešila. V posledních letech se může chlubit mírným nárůstem, její obrat loni dosáhl 0,6 miliardy korun.