Vlaky v těchto místech na hlavním koridoru nedaleko zastávky v Dlouhé Třebové...

Vlaky v těchto místech na hlavním koridoru nedaleko zastávky v Dlouhé Třebové projíždějí rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. | foto: Repro MAFRA

Fanoušci drah hazardují se životem, projíždějící vlaky natáčeli z metru

  • 33
Příznivci vlaků, kteří stojí v oranžových vestách se stativy a fotoaparáty podél tratí a čekají na ten nejlepší záběr projíždějícího vlaku, nikomu nevadí. Ale jen do té doby, než se k projíždějícím soupravám přiblíží blíž, než je rozumné. Jako se to stalo nedávno u Dlouhé Třebové.

Někteří mladí fanoušci železnic touží po pořádné dávce adrenalinu. Dokládá to nedávno zveřejněné video v jedné internetové diskusi, věnující se železniční dopravě. Čtveřice mladíků stojí v těsné blízkosti projíždějícího rychlíku a do těl jim naráží tlaková vlna.

Riskantní kousek, který se odehrál u Dlouhé Třebové a při němž tuhne krev v žilách, ale odsuzují sami drážní fanoušci - takzvaní šotouši, jak se nadšenci pořizující snímky vlaků, nádraží a všeho kolem železnice nazývají.

Video s jinak pěknými záběry projíždějících vlaků v okolí České Třebové zveřejnili zřejmě členové diskusního fóra K-report.net. Sedmiminutový šot začíná nevinně. Očividně školou povinní mladíci oblečení do oranžových vest se na zastávce v Dlouhé Třebové začnou domlouvat na organizaci focení.

Zprvu fotí vlaky v dostatečné vzdálenosti z nástupiště a zdviženou paží zdraví strojvedoucí lokomotiv. Až ve chvíli, kdy jsou tři z nich nalepení u opěrné zdi prakticky na dosah velmi rychle projíždějící vlakové soupravy, člověku zatrne. Jeden z nich doslova klečí pár centimetrů od kol lokomotivy. Stačilo málo a mohla se odehrát tragédie, natočená v přímém přenosu.

Ačkoliv jsou na videu bezprostředně po projetí vlaku rozesmátí, v momentě, kdy kolem nich vlak prosviští, dva chlapci namáčknutí na opěrnou zeď nevypadají, že by se cítili v bezpečí.

Na videu je i snímek ze sociálních sítí, který upozorňuje na výluku způsobenou „pohybem osoby se zvláštními úmysly v kolejišti“ a informací, že provoz vlaků byl zastaven.

Kritika chování mladíků přichází i z řad dalších fanoušků

Od ostatních šotoušů rozhodně nedostali na železničářském fóru pochvalu.

„...způsob, jakým riskují u té zdi, to není známka toho pravého šotoušství,“ hodnotí jeden z členů fóra video, které vyvolalo řadu nelichotivých poznámek na adresu mladíků.

„Uvědomte si laskavě, že máte každej doma rodiče, a těm by to fakt bylo líto, kdyby vás sbírali do pytlů,“ odsuzuje riskantní chování, které mohlo skončit tragédií, další z členů.

Vzkaz, který upozorňuje na nebezpečí kvůli pohybu osob v kolejišti.

Krátce na to video ze serveru zmizelo. Ovšem ne na dlouho. Po několikerém nahrátí a smazání zůstalo natrvalo umístěné na jednom serveru pro sdílení souborů.

Mluvčí správce kolejí Marek Illiaš obecně „šotouše“ hájí. „Jedná se o fanoušky železnice, kteří o jejím provozu mají velmi dobré povědomí a k trati se nevydávají s úmyslem ji poškodit,“ hovoří o rozumné většině lidí, věnující se tomuto koníčku, mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Riskantní záběry z volně dostupného videa však neschvaluje. „Takovéto chování, které ohrožuje nejen život přestupce, ale i plynulý provoz na železnici, samozřejmě odsuzujeme,“ říká Illiaš.

Zaměstnanci drah nemají žádné pravomoci

Správce kolejí se snaží riziková místa více sledovat. České koleje s délkou bezmála 9 500 kilometrů však není možné uhlídat všechny.

„Bohužel naši zaměstnanci nemají oproti běžným civilistům žádné zvláštní pravomoci, jak pokutovat jednání lidí, kteří svým jednáním porušují Zákon o drahách,“ popisuje současnou praxi mluvčí SŽDC.

Jestliže dnes zaměstnanci správy dopadnou někoho při přestupku, nemají jinou možnost, než zavolat policii a do jejího příjezdu osobu zadržet. Zatím však není znám případ, kdy by „šotouš“ způsobil mimořádnou událost.

Podobně reagují i České dráhy, které vypravují na této trati nejvíc vlaků.

„Ani kolegové z dispečinku si takový případ nevybavují. Ve videu zveřejněná facebooková zpráva, která přejímá naši informaci o mimořádnostech, zde konkrétně v úseku Zámrsk - Uhersko, se standardně používá pro případy pohybu osoby v kolejišti obvykle se sebevražednými úmysly,“ říká za národního dopravce mluvčí Petr Šťáhlavský a potvrzuje, že „šotouši“ tvoří v tomto ohledu zanedbatelnou skupinu.

„Nás mnohem více trápí a za podstatně závažnější považujeme každodenní zakázaný vstup stovek lidí na provozovanou dráhu, když si zkracují cestu přes koleje nebo chodí podélně po trati,“ dodává.

Kvůli vestám se osoby hůře rozlišují

Pokud jde o záběr mladíků u zdi, mluvčí drah konstatuje, že strojvedoucí neměl možnost rozlišit, zda jde o pracovníky dráhy, nebo jiné osoby.

„Samozřejmě tam neměli co dělat, ale jinak se chovali v zásadě podle bezpečnostních instrukcí a stejně by postupovali proškolení zaměstnanci dráhy. Osoba by se přitiskla ke zdi, nebo by si lehla na zem,“ uzavírá Petr Šťáhlavský.