Nový Dům na půli cesty v Chrudimi.

Nový Dům na půli cesty v Chrudimi. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Mladí lidé s problémy i týrané matky najdou azyl v Domě na půli cesty

  • 0
Po Novém roce se v Chrudimi otevře Dům na půli cesty, který nabídne azyl mladým týraným ženám i lidem z dětských domovů, kteří se bojí přechodu do běžné společnosti. Bude sídlit v nově postavené budově v místní části Pumberka nedaleko velkého parku Střelnice a otevřený by měl být pro všechny potřebné obyvatelé města.

"Jeho vznik nebyl nijak lehký. V nedaleké restauraci jsme se zdejšími obyvateli vedli nerovný boj. Proti plánu na výstavbu Domu na půli cesty se totiž zvedl velký odpor. Ten byl ale zapříčiněný spíše malou znalostí toho, co takové zařízení je," uvedl při slavnostním otevření budovy azylového centra 30. listopadu starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Dům na půli cesty

Je azylovým bydlením na přechodnou dobu pro lidi v problémech. Kromě ubytování nabízí i další sociální služby.

Dům na půli cesty je v anglicky mluvících zemích pojmem pro léčebnu drogově závislých nebo sexuálních delikventů. V českém prostředí je spíše azylovým domem pro mladé lidi v problémech.

Město získalo na stavbu dotaci z Bruselu. "Celkem stála výstavba 24 milionů korun. Dotace z Evropské unie činila 79 %, 6 % nákladů uhradil stát a zbylou částku dodalo město," řekl vedoucí odboru investic chrudimského městského úřadu Petr Pecina.

Původně plánovaný termín otevření však radnice musela posunout. Bylo totiž potřeba vyřešit, kdo přesně a jak bude zdejší provoz financovat. "Než jsme Dům na půli cesty dokončili, tak se trochu změnila pravidla hry," řekl Řezníček. Běžné náklady na provoz budovy tak bude hradit město prostřednictvím firmy, která se stará o zdejší ubytovnu pro lidi bez přístřeší.

Společenskou místnost bude možné využívat pro přednášky

"Samotné sociální služby bude zajišťovat Centrum J. J. Pestalozziho. Sami klienti budou přispívat na provoz tím, že budou platit nájemné a s ním spojené služby," uvedl starosta.

V chrudimském Domě na půli cesty je patnáct bytových jednotek. Počítá se s tím, že mladí osmnáctiletí lidé by mohli bydlet po dvou. Zařízení ale nezůstane před veřejností uzavřené. Jeho součástí je totiž také velká společenská místnost, která se dá navíc rozdělit posuvnou stěnou.

Město proto počítá například s tím, že by zdejší prostory mohl využívat nedaleko sídlící Český svaz ochránců přírody, který by zde mohl pořádat své přednášky a semináře. Vybudování Domu na půli cesty navíc změnilo tvář kdysi nepříliš půvabného zákoutí. "Změnili jsme místo, kde stála jedna z nejšerednějších staveb, která hyzdila město. Přízvisko Dům hrůzy přesně vystihoval, co tehdejší stavba znamenala. Nyní tu vzniklo malé náměstí," dodal Řezníček.