Areál v Červené Vodě patří k těm, které mají lyžařskou sezónu co nejdelší.

Areál v Červené Vodě patří k těm, které mají lyžařskou sezónu co nejdelší. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Malé lyžařské areály doplatily na mírnou zimu. Některé zdraží

  • 1
Kdyby níže položené lyžařské areály v Pardubickém kraji neměly sněhová děla, sezona by trvala jen několik málo týdnů. Třeba ve stále oblíbenějším Hlinsku by prakticky nelyžovali vůbec.

Už dvě zimy za sebou lidé v níže položených oblastech neviděli sníh na více než pár dní. Sněhová pokrývka se v zimních měsících zdaleka neudržela všude. A menší lyžařská střediska se tak dostala do problémů. Tam, kde nejsou sněhová děla, měli velké potíže.

„Letošní zima byla z pohledu sněhu podprůměrná. Pro příští rok plánujeme zavést umělé zasněžování,“ říká například Kristýna Stejskalová z lyžařského střediska Ovaz ve Výprachticích u Lanškrouna.

To, že bez sněhových děl se v posledních letech fungovat nedá, potvrzují i jinde. „V naší nadmořské výšce je zřejmé, že bez technického zasněžování není možné areál provozovat. Letošní sezona tuto skutečnost jen potvrdila. Veškerý provoz byl závislý na technickém sněhu, přírodní sníh dotváří pouze příjemnou atmosféru a pěkné zimy,“ informuje vedoucí provozu Ski areálu Peklák poblíž České Třebové Zdeněk Vávra.

Bez sněhových děl by se lyžovat nedalo

Stejnou zkušenost mají i v dalších lyžařských střediscích v Pardubickém kraji. „Přírodní sněhové podmínky by samy o sobě lyžování neumožnily. Bez technického zasněžování je to dnes nemyslitelné,“ říká předseda spolku Ski klub Hlinsko Robert Vokáč.

Střediska musejí do přípravy na sezonu investovat nemalé finanční prostředky. Jinak to ale nejde.

„Ukazuje se, že zásadní pro úspěšnou sezonu je včasná příprava svahů samozřejmě za stoprocentní pomoci techniky. Tuto skutečnost výrazně ovlivňují meteorologické podmínky pro technické zasněžování, z tohoto hlediska jsou podmínky stále komplikovanější,“ říká Vávra.

Zima navíc přichází později, než jsou provozovatelé zvyklí, a tak jim utíkají tržby. „Sezona začala o dva týdny později než obvykle. To znamenalo propad tržeb o třetinu již na začátku. Díky návštěvnosti, jarním prázdninám v první půlce února a trošce dobrého počasí se povedlo tuto ztrátu snížit zhruba na polovinu,“ uvádí Robert Vokáč.

Výrazně zkrátilo dobu provozu i teplé počasí. S těmi „lepšími“ roky se dá letošní zima srovnávat jen těžko. „Proti nejlepším sezonám jsme letos přibližně na 60 procentech. Tento fakt zásadně ovlivňuje délku provozu areálu,“ vysvětluje Vávra.

Relativně teplé počasí a absolutní nedostatek sněhu v nížinách se také podepsal na tom, že někteří sportovci nevyrazili lyžovat, ale zůstali doma. „Třeba v Pardubicích byl letos sníh dohromady opravdu jen pár dní. Člověk skoro neví, že je zima. Ačkoli lyžuji velice ráda, nebyla jsem tentokrát ani jednou,“ říká například Tereza Kopáčková.

Sezona pokračuje jen ve vyšších polohách

Některá velká lyžařská střediska jsou ale v provozu i nyní. Zájemci se mohou vypravit například do Čenkovic.

„Sjezdovky jsou stále v dobré kondici. Běžkaři mohou využít ještě stopy kolem Bukové hory a Suchého vrchu, ale už to je na staré práskačky,“ informují provozovatelé areálu. Lyžuje se také v Červené Vodě nebo v Říčkách. Téměř všude hlásí dobré podmínky a také poměrně komfortní lyžování v menším počtu lidí.

Na svazích stále vedou lyže nad snowboardem

Podle provozovatelů středisek je na svazích stále více lyžařů než snowboardistů. Díky carvingovým lyžím a jejich vývoji se podle nich opět zvýšil zájem o alpské lyžování. Komunita milovníků snowboardů se ustálila a činí významné procento všech návštěvníků. Někde jejich podíl dosahuje až 30 či 40 procent. V některých střediscích vycházejí vstříc lyžařům i snowboardistům a budují oddělené sjezdovky. V lyžařských školách si už dnes můžete objednat kurzy obou disciplín.

V níže položených střediscích, kde sezona skončila, připravují novinky na příští rok. „Snažíme se zajistit modernizaci parkovacích ploch přímo ve skiareálu, doplníme půjčovnu lyží novým kvalitním materiálem a chceme modernizovat vybavení skiservisu,“ nastiňuje plány Robert Vokáč.

Na mnoha místech chystají také zvýšení cen - a to hlavně kvůli stále rostoucím nákladům. „Po zajištění zasněžování se u nás ceny zvýší,“ konstatuje Kristýna Stejskalová z Výprachtic. Lyžování nejspíš podraží i v Hlinsku. „Mezi srovnatelnými středisky na Vysočině máme nejnižší ceny. Dílčí úpravě cen se neubráníme. Dnešní nadstandardní poměr nabídka - cena bude však zachován,“ uvádí Vokáč.