Starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek haní ČSSD a navléká dres Zemanovců.

Starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek haní ČSSD a navléká dres Zemanovců. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nálepku přeběhlíka Soušek odmítá. Jeho odchod k Zemanovcům ČSSD podpořila

  • 8
Starosta Vysokého Mýta a bývalý poslanec Miloslav Soušek odešel ze sociální demokracie s tím, že půjde do voleb jako nezávislý na kandidátce Zemanovců. Politik, který byl letitým kritikem vedení ČSSD v Pardubickém kraji, se ocitl na čtvrtém místě kandidátky SPOZ.

Soušek má pověst agilního politika, ovšem volitelné místo na kandidátce ČSSD do Sněmovny nezískal před třemi roky ani letos. "Touha po korytech převládla nad morálkou. V minulosti jsem několikrát veřejně prohlásil, že ČSSD v Pardubickém kraji je nemocná. Už s tím nechci bojovat, chci mít jen od takových praktik pokoj," napsal svým někdejším spolustraníkům.

Tři dny po oznámení jeho přechodu pod křídla Zemanovců se však objevila zpráva, že lídrem této strany v Praze bude Miroslav Šlouf.

Nezatrnulo vám z toho?
Démonizace lidí není úplně v pořádku. Jméno Šlouf symbolizuje nějaké období, systém. Nechci se ho zastávat, ani hanět, osobně ho neznám. To, že je to člověk, který spíše patří do politické historie, je realita. Nemyslím si, že by dnes dokázal přijít s něčím novým. Nebral bych to tak, že mi zatrnulo. Spíše to není úplně rozumné.

Nebojíte se těch, kdo se na Zemana lepí a chtějí využít, že je na vítězné vlně. Není jen jeden Šlouf...
Ze zkušenosti z parlamentu to mohu říct o všech stranách, všechny strany jsou upatlané od lidí, kteří na tom chtějí profitovat. To ten systém s sebou nese. Zlepšit se to může až tehdy, když se změní volební systém a do politiky se dostanou dlouhodobě vážení, vzdělaní bezproblémoví lidé. Ti budou dělat menší paseku než ti, kteří skončí ve škole a okamžitě nastupují do politického systému. Co udělá v parlamentu člověk, který se není schopen v normálním životě uživit? Hledá způsob, jak to vytěžit, jak někde ulovit nějakou kořist.

Proč jste se rozhodl k tomu, čemu se nehezky říká přeběhlictví?
Nejsem přeběhlík, pouze jsem vystoupil ze strany a jsem v této chvíli bezpartijní. S ČSSD jsem spolupracoval od poloviny devadesátých let a vždy jsem patřil ke křídlu Zemana. Celá léta jsem působil v průmyslu, zahraničním obchodě a Zeman je pro mne představitelem politika, který mezi své zásadní priority řadí ekonomickou diplomacii, prosperující stát a dynamickou ekonomiku. To jsou hodnoty, které sdílím také. Máme celá léta podobné názory.
Být příznivcem Zemana a vstoupit k Zemanovcům není totéž.
Jestliže chci dosáhnout toho, aby Zeman měl určité postavení a vliv v parlamentu, tak nezbývá nic jiného, než aby tam byli lidé, kteří se ztotožňují s jeho programem.

Vaše šance na zvolení nejsou velké, Zemanovci budou šťastní, když budou mít v kraji jedno místo v parlamentu.
Pro mne je v současné době prioritou Vysoké Mýto. Je to město, kde jsem se narodil, chodil do školy. Dlouhá léta jsem žil ve světě, a když jsem se vrátil, přinesl jsem si nějaké zkušenosti a představy. Jsem rád, že jsem tu a mohu ovlivňovat Mýto.

Odchodem ze strany se ale od toho odřezáváte. ČSSD si může říct, že jste se zpronevěřil a nechat vás odvolat z postu starosty.
Ne, nezpronevěřil jsem se. Lidí, jako jsem já, je v ČSSD velké množství. Konkrétně naše místní organizace ČSSD vydala prohlášení, ve kterém chápou tento krok a podporují mne. Pozor! Schválila, že to je správný krok.

To zní jako vtip. Místní organizace ČSSD schvaluje váš odchod z ČSSD?
Moje souznění s místní sociální demokracií je velmi vysoké. Mrzí mne, že se to rozdělilo na ČSSD a SPOZ. Kdyby ČSSD šla rozumnější cestou, tak k tomuto dělení nedošlo.

Kritizujete ČSSD v kraji za aféry poslance a krajského předsedy Miroslava Váni a bývalého místopředsedy Miroslava Petržílka...
Většina lidí viděla v přímém přenosu kolegu Váňu, Petržílka, jakým způsobem se tu chápe politika ČSSD. Vystoupili jsem proti tomu s kolegy a řekli, že chceme, aby se to změnilo. Očekával jsem, že dojde k ozdravnému procesu v ČSSD, žádný nepřišel. Když se podívám na kandidátku, tak na druhém místě je Jitka Dostálová, Petržílkův kůň, na třetím Miroslav Váňa. Aktéři, předcházejících kauz. Co v této chvíli zbývá, když je člověk v politické straně? Nic jiného než říct, že u toho být nechci. Při minulých volbách jsem odmítl být na plakátě s Jitkou Dostálovou a Mirkem Váňou. Pak udělali fotomontáž a dali za mne Jitku Dostálovou.

Miloslav Soušek

Absolvent ČVUT v Praze, věnoval se zahraničnímu obchodu. Šest let pracovně pobýval v Číně. Do ČSSD vstoupil v roce 2004, v letech 2006 až 2010 byl poslancem. V roce 2010 absolvoval troje volby, neúspěšně kandidoval do Sněmovny i Senátu. V roce 2010 se stal starostou Vysokého Mýta.

Slyšel jsem, že vám bylo údajně slíbeno za podporu kandidátky Zemanovců post velvyslance v Číně.
To je velká fabulace. Dlouhou dobu jsem dělal zahraniční věci, v Číně jsem byl šest let. V parlamentu jsem se věnoval státům jako je Čína, Mongolsko, arabský svět. Je logické, že spousta lidí mne s Čínou pořád spojuje. Dopředu jsem ale říkal, že v příštím období budu kandidovat do města a nejde dělat velvyslance v Číně a dělat starostu ve Vysokém Mýtě. V minulosti jsem se věnoval průmyslu, exportu, takže to má určitou logiku. Pro mne jsou tyto řeči pochvalou, že si někdo všiml, že mám určitou kvalifikaci. S posty velvyslanců se však takto nekšeftuje.

Takže vás za dva roky na postu velvyslance neuvidím.
Jak se říká "never say never". Kdybyste se mne ptal na pravděpodobnost, tak vám řeknu 1:99, že ne. Rozhodně to nevidím, že by to bylo něco, co bych chtěl ještě absolvovat.

Jaké jsou ambice tedy, pokud nebudete starostou?
Trochu přemýšlím o návratu do privátní sféry. Trochu se těším, že budu dělat něco jiného.

Tomu moc nevěřím.
Člověk vždy chce to, co nemá.