Miloš Zeman navštívil ve středu Vysoké Mýto, Choceň a Brandýs nad Orlicí. Na setkání s občany v Chocni prezidenta uvítali i členové místního sboru dobrovolných hasičů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zeman i v závěru návštěvy Pardubického kraje hýřil bonmoty

  • 50
Během třetího dne návštěvy v Pardubickém kraji se prezident v podniku Iveco Vysoké Mýto posadil na sedadlo řidiče autobusu a v sálu v Chocni ho uvítala vyvěšená ukrajinská vlajka. Na radnici mu také část zastupitelů předala otevřený dopis. Nic z toho však prezidentovi nebránilo, aby kolem sebe dál hýřil svými bonmoty.

V Chocni i v Brandýse nad Orlicí například odpovídal na dotazy k průplavu Odra-Labe-Dunaj, jehož je zastáncem. „Nyní je vše ve fázi studie proveditelnosti. Kromě dopravního účelu by průplav měl i protipovodňový efekt,“ hájil Zeman stavbu, která by se výrazně dotkla právě Orlickoústecka a dalších částí Pardubického kraje.

Pokud se týče termínů, byl však skeptický. „Harmonogramy se obvykle nedodržují, takže stříhat pásku budu až ve svých 120 letech,“ uvedl Zeman.

Prezident se neopomněl blýsknout i znalostí historie vodního stavitelství. Při té příležitosti si rýpnul do Strany zelených.

„Kdyby při budování soustavy Rožmberských rybníků byla u vlády Strana zelených, tak by teď na jejich místě byly patrně jen mokřady,“ prohlásil prezident.

Při setkání na choceňské radnici převzal prezident otevřený dopis, v němž deset členů zastupitelstva vyjadřovalo obavu nad některými kroky hlavy státu. Prezident si nechal přečíst jeden z bodů týkajících se zahraniční politiky, která dle názoru části zastupitelů není v souladu s postojem české vlády. Prezident na tuto poznámku ihned reagoval.

„Máte špatné informace. Mé postoje se neliší od těch prezentovaných premiérem Sobotkou. Možná, že jsem jen ve svých vyjádřeních méně diplomatický než pan premiér. Byl bych pro změkčení sankcí uvalených vůči Rusku, o kterých i rakouský kancléř Faymann prohlásil, že jsou nesmyslné,“ oponoval prezident výtkám na údajné rozdílné směřování zahraniční politiky státu.

Při debatě s občany v Chocni převažovali příznivci prezidenta. V sále společenského domu se našel jediný odpůrce s vytištěným papírem v podobě červené karty.

„Nedělej ostudu,“ nebo „Schovej tu kartu,“ znělo z úst prezidentových příznivců směrem k muži. „Máte přednostní právo položit první dotaz,“ vyzval prezident názorového oponenta, který vyčetl prezidentovi způsob jeho vystupování, ale konkrétní dotaz nevznesl.

Poukaz na pobyt nebral prezident jako projev korupce

V Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí padla otázka na inkluzi ve školství, kterou Zeman zkritizoval. „Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze nelíbí a jsem proti ní,“ řekl prezident.

Rovněž také odsoudil kroky České národní banky. „Vedly k devalvaci koruny a zamezily vstupu České republiky do eurozóny. Hlavní důvod, proč se k tomu Česká národní banka odhodlala je dle mého ten, že poté by většina kompetencí přešla na Evropskou centrální banku ve Frankfurtu, z čehož má obavu,“ řekl Zeman (více čtěte zde).

V ústavu prezident rovněž obdržel z rukou jeho ředitelky Michaely Tomanové jako dar týdenní léčebný poukaz pro jeho rodinu. „Doufám, že se budete snažit dohnat v počtu návštěv pana prezidenta Masaryka,“ přála si primářka Tomanová. Tomáš Garrigue Masaryk byl lázeňským hostem v tomto městečku v roce 1886.

Zemana dárek viditelně potěšil. „Nepovažuji poukaz za korupci, ale za pozdní vánoční dárek,“ pobavil zaplněný salonek.

Ještě předtím se vyjádřil i ke svému zdravotnímu stavu. „Od kotníků dolů nic necítím. Často je mi předhazováno, že mé vrávorání způsobilo popití dobré slivovice. Kéž by to byla pravda,“ dodal Zeman a tuto část projevu zakončil větou: „Hypochondr si postěžoval a teď jsou na řadě vaše dotazy“.