Budova Krajského úřadu v Pardubicích.

Budova Krajského úřadu v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA, MAFRA

Úředník má mít nadhled, poradila studie za milion. Kraji hrozí pokuta

  • 5
Pardubický kraj zaplatil miliony korun za analýzy, které měly zlepšit práci úředníků. Jenže podle hejtmana Martina Netolického nepřinesly prakticky nic. Ten chce prověřit všechny nově vznikající koncepce na úřadu.

Antimonopolní úřad dal Pardubickému kraji desetitisícovou pokutu kvůli zakázkám na dvě studie za 2,6 milionu korun, které měly zlepšit práci úředníků. Horší než samotná sankce je zjištění MF DNES, že analýzy objednané od soukromých firem úřad patrně nepotřeboval.

„Souhlasím s tím, že analýzy nepřinášejí nic nového. Každý absolvent minimálně bakalářského oboru na ekonomicko-správní fakultě by to měl být schopen zpracovat,“ uvedl hejtman Martin Netolický z ČSSD poté, co mu MF DNES analýzy poslala. Studie vznikly v minulém volebním období, kdy byl Netolický poradcem hejtmana Radko Martínka.

Po přečtení studie Koncepce lidských zdrojů na období 2011 až 2017 za milion 314 tisíc korun od firmy M.C.Triton je těžké pochopit, proč vznikla.

„Úředník svým chováním a jednáním navenek i uvnitř úřadu přispívá k dobrému jménu úřadu, respektuje hodnoty stanovené etickým kodexem a jedná vždy v souladu s těmito hodnotami,“ píše se v ní. Autoři analýzy rozdělili úředníky do pěti skupin, přičemž například úředník - průřezový specialista „je otevřený spolupráci, jeho zájmem je úspěch společného výsledku“. Taky se od něj očekává, že „disponuje dostatečně širokým nadhledem a vidí věci v souvislostech.“ Zároveň „umí nabídnout varianty řešení, odůvodnit výhody a nevýhody jednotlivých variant a doporučit optimální řešení.“

„Že úředník má být schopný a pracovitý, vyplývá i ze zákona. Z velké části analýza obsahuje věci, které vycházejí z organizačního řádu úřadu a z etického kodexu úřadu,“ uvedl Netolický.

Placení takových dokumentů kritizuje i opoziční krajský zastupitel z ODS Ladislav Valtr. „Je hezké, že na takovéto projekty lze snadno získat dotace z Unie, ale tím přeci nelze zdůvodňovat takto drahá slohová cvičení. To je pro mne jen dalším příkladem neefektivity celé Evropské unie, která tyto projekty živí, protože je bohužel sama takovým jedním velkým skleníkem byrokracie,“ uvedl Valtr.

Kraj může platit další statisíce

Ředitel krajského úřadu Jaroslav Folprecht vznik dokumentů nehájil, místo toho poslal seznam analýz. Vyplývá z něj, že projekt Efektivní veřejná správa stál 7,7 milionu korun, přičemž Unie platila 6,6 milionu, zbytek kraj. „Výstupy projektu zaměřené především na administrativní podporu využívá samospráva spíše zprostředkovaně, prostřednictvím krajského úřadu,“ uvedl tiskový mluvčí kraje Dominik Barták.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil kvůli dvěma analýzám kraji desetitisícovou pokutu. Vadilo mu, že úřad chtěl po firmách, které měly zájem zpracovat studie, aby měly za sebou tři významné zakázky podobného zaměření pro obce či kraje.

Pokud chybu uzná i finanční úřad, Pardubickému kraji může uložit odvod za porušení rozpočtové kázně ve výši 25 procent z částky dotace na obě studie. Tedy více než šest set tisíc korun. Kraj se ale proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže chce bránit.

Podobné analýzy by podle Netolického na kraji vznikat už neměly. „Zadal jsem revizi všech koncepcí i ve fázi záměru, na konci října mi všechny odbory musí předložit jejich soupis a vedoucí odborů zdůvodní jejich smysl,“ řekl Netolický.