Atletický stadion na pardubickém sídlišti Dukla má své nejlepší roky před...

Atletický stadion na pardubickém sídlišti Dukla má své nejlepší roky před sebou. Nejdříve ho však čeká zásadní rekonstrukce. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Projekt pardubického stadionu dodá mezinárodní soutěž, stavba je nejasná

  • 4
Sice není jisté, zda se někdy bude velkolepý atletický stadion na pardubické Dukle vůbec stavět, ale mezinárodní architektonická soutěž na jeho podobu se už konala. Opozice kritizuje fakt, že město jen za ni zaplatí téměř tři miliony korun.

Odborníci na architekturu v minulosti několikrát plísnili politiky z vedení Pardubic, že exponované stavby ve městě nevznikají na základě kvalitních projektů. Často kritizují vzhled arény, budovy ČSOB Pojišťovny nebo Paláce Pardubice.

Současní radní se pokusili zažitou praxi změnit a na podobu atletického stadionu na Dukle vypsali mezinárodní architektonickou soutěž. Porota složená z expertů ze zahraničí zasedala během víkendu. Výsledky se veřejnost dozví na podzim.

„Do architektonické soutěže na novou podobu městského atletického stadionu v Pardubicích se přihlásilo dvacet projektů z Česka, Slovenska i zahraničí, komise jich vybrala pět. Vítěze určí v říjnu,“ řekl předseda komise Saša Begovič.

Radnice chce postupně poměrně zdevastovaný sportovní areál modernizovat, jako první plánuje postavit atletickou halu za 250 milionů korun. A podle Begoviče měli on i jeho kolegové z čeho vybírat. „Byly to velmi dobré návrhy. Nesnažili jsme se vybrat pouze ty nejhezčí, ale také technicky realizovatelné,“ řekl Begovič.

Pozoruhodné na celé soutěži je už její konání. V České republice se podobných akcí zatím příliš mnoho nedělalo. „U nás v České republice není mezinárodní soutěž běžná a v tom Pardubice hrají roli pionýra,“ dodal administrátor soutěže Igor Kovačevič.

Opravy mají vyjít na miliardu

Obnova chátrajícího areálu z roku 1959 bude stát nejspíš miliardu korun, proto radnice bude postupovat po částech. Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková odhaduje dobu proměny stadionu na 15 až 20 let. „Atletická hala by mohla být hotova do pěti let. Rozhodně to ale ní tak, že bychom už zítra stavěli. Jde spíše o to mít v šuplíku připravený kvalitní projekt,“ uvedla.

Vypracování zadání pro soutěž trvalo dva roky, účastnila se jej veřejnost i sportovní kluby v Pardubicích. Atletická hala by měla mít dvousetmetrový ovál a kapacitu pro 500 diváků. Počítá se s multifunkční halou pro 2 000 až 2 500 lidí, gymnastickou tělocvičnou a sportovištěm pro úpolové sporty. Stávající basketbalová hala by měla v areálu zůstat. Házenkářská hala doslouží za deset až 15 let, poté bude postavena nová.

„První etapa by se mohla za dva tři roky začít stavět. Potom to je na politicích, jak budou schopni shánět peníze. Jestli uvolní peníze na gymnastickou nebo úpolovou halu, je na nich,“ řekl projektový manažer magistrátu Miroslav Janovský.

První tři nejlepší návrhy představí město od 8. listopadu v Galerii města Pardubic. Za soutěž včetně odměn vítězům zaplatí radnice 2,8 milionu korun. Z dotačních peněz město aktuálně zahajuje modernizaci staré tartanové dráhy za bezmála 12 milionů korun.

Soutěž však nemá jen fanoušky. Podle opozičních zastupitelů akce stojí daňové poplatníky až příliš mnoho.

„Když jsem poslal tuto informaci svým známým architektům, tak se mě ptali, zda chceme v Pardubicích pořádat olympiádu, protože takové soutěže se vyhlašují na projekt hlavního olympijského stadionu, a ne na rekonstrukci regionálního sportoviště,“ řekl zastupitel za ODS Petr Klimpl.