Primátor Martin Charvát (na snímku) byl povolebním vyjednáváním „odsouzen“ k další spolupráci s hejtmanem Martinem Netolickým.

Primátor Martin Charvát (na snímku) byl povolebním vyjednáváním „odsouzen“ k další spolupráci s hejtmanem Martinem Netolickým. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Výsledek voleb zvýšil napětí mezi pardubickým primátorem a hejtmanem

  • 0
Zdánlivě může být lidem lhostejné, že pardubický primátor Martin Charvát z hnutí ANO není zrovna nadšen z chování krajského hejtmana Martina Netolického z ČSSD. Ve skutečnosti na napjaté vztahy mezi krajem a městem mohou doplatit všichni.

A že po rychlém krajském koaličním vyjednávání napjaté jsou, o tom není třeba pochybovat. Primátor Charvát mluví o ponížení, protože dosavadní spojenci odsunuli vítěze do opozice.

Hejtman Netolický zase Babišovu hnutí vzkazuje, že post hejtmana není kořist. Vztahy obou nejvlivnějších mužů v kraji spadly na dno a doplatit na to může letiště, nemocnice i doprava.

Přitom ještě před dvěma roky se zdálo, že Martin Charvát z hnutí ANO a Martin Netolický z ČSSD k sobě rychle najdou cestu. Oba politici používají podobný styl jednání, rádi jdou rychle k jádru problému, dávají si dost záležet na tom, aby v médiích vypadali dobře. Nikoho tak nepřekvapilo, že na prvních společných schůzkách to bylo samé „Martine sem a Martine tam.“ Idylka.

Jenže ta, jak se blížily krajské volby, rychle vyprchávala. ANO opět vsadilo na poměrně ostrou kampaň (i když zdaleka ne tak konfrontační jako před volbami komunálními) a Netolický rychle poznal, že právě Babišovo hnutí mu jde po křesle hejtmana.

Původně nadstandardní vztahy tak rychle dostávaly zabrat. Politici se do sebe pouštěli na Facebooku tu kvůli přestavbě letiště, tu zase kvůli nápadu na stavbu nové krajské nemocnice, který přišel právě z dílny hnutí ANO.

„Pokud je to jen mířená provokace, pak se partner bude hledat těžko. Je to velmi diletantské,“ napsal v květnu primátorovi hejtman Netolický a nejednalo se zdaleka o jediný slovní políček.

Charvát musel být zaskočen, nikdy předtím nebyl na podobné projevy od hejtmana zvyklý.

„Každá nová věc, která hledá nový pohled, může být chápána i jako provokace na stávající stav. Ale já chci opravdu diskutovat. A ne vynášet soudy o diletantech,“ odepsal primátor a dočkal se další dost tvrdé odpovědi. „Nestartuj, zatím je realita Vašeho návrhu poměrně daleko,“ dodal Netolický.

Při jednání o koalici Netolický své soky z ANO ponížil

Zmíněné výměny názorů lze stále ještě brát jako víceméně přátelské. Dá se totiž očekávat, že vyhrocený závěr předvolební kampaně a hlavně průběh následného koaličního vyjednávání vykopal ještě mnohem hlubší příkopy.

Charvát doprovázel svého náměstka a zároveň lídra hnutí ANO pro krajské volby Jana Řehounka na schůzku, kde hejtman Netolický se svým náměstkem Romanem Línkem zastupujícím Koalici pro Pardubický kraj vítězům voleb nabídli tak absurdní podmínky spolupráce v koalici, že oba zástupci ANO za pár minut odcházeli s naštvanými výrazy do opozice.

„Vlastně nás ponížili. Kdyby nám rovnou řekli, že nás v koalici nechtějí, tak by to bylo mnohem více fér,“ říkal jen pár chvilek po neúspěšném jednání Martin Charvát.

To, že jeho pocit může být zcela oprávněný, ostatně potvrzuje i politolog Jiří Štefek. „V Pardubickém kraji si mohlo duo Netolický - Línek jednání s ANO 2011, na němž mu předložilo ponižující nabídku, odpustit a raději mu hned oznámit, že s ním jednat nechtějí,“ uvedl Štefek, který politické dění pravidelně komentuje v tisku.

Ovšem ani Netolický, který sice dosáhl jasného vítězství, když dokázal ve vyjednávání obhájit post hejtmana, neodchází z posledních týdnů bez jizev na duši.

Hejtman vzkazuje ANO: krajský úřad není žádná kořist „Chtěl bych zástupcům hnutí ANO vzkázat, že krajský úřad a post hejtmana není žádná kořist, která se prostě jen tak rozdělí,“ uvedl těsně po dohodě o nové koalici a nezapomněl dál útočit na pardubický magistrát, který z většiny ovládá ANO.

„Nerad bych se dočkal toho, aby to na kraji vypadalo jako v jednom nejmenovaném městě, kde zasedání zastupitelstva trvají dlouhé hodiny, a neřeší se na nich věci prospěšné pro občany, ale jen vztahy mezi politiky,“ uvedl Netolický s odkazem na půtky mezi vedením města a jeho opozicí.

Spolupráci s městem zkusí navázat noví radní

Ale nejde jen o samotného hejtmana. Důležité rezorty na kraji nově dostanou zástupci ODS. Právě ti totiž budou spravovat zdravotnictví a dopravu, tedy oblasti, ve kterých budou muset často spolupracovat s magistrátem.

Ovšem jak ta kooperace může vypadat, když zastupitelé za ODS vedou na radnici právě s primátorem a náměstky za ANO nevybíravou válku, ve které nechybí ani návrhy na odvolání „babišovců“ z rady města?

To vše by vlastně mohlo být voličům jedno. Politici se hádali vždy. Jenže jasné je, že rozbité vztahy budou mít vliv na konkrétní důležité projekty, které vyžadují spolupráci obou úřadů. Například u složité přestavby letiště za čtvrt miliardy. Tam se názory lidí z kraje a radnice diametrálně lišily už před spuštěním stavby a dá se jen počítat s tím, že se budou dál radikalizovat při každém náznaku problému. Radnice totiž šla do velké investice po hlavě, zatímco hejtman a jeho náměstci před ní varovali.

Nemocnici mohou pomoci jen město a kraj dohromady

Názorný příklad, jaké škody dokážou napáchat spory mezi krajskými a městskými politiky, představuje třeba i pardubická nemocnice. Je zastaralá, s bídnou možností parkování a ještě horším dopravním napojením. Změnit to může jen úzká spolupráce města a kraje.

Jenže jak se mohou na něčem dohodnout, když primátor Charvát navrhuje kraji, aby nemocnice dříve či později areál v Kyjevské ulici opustila, zatímco hejtman Martin Netolický zase nechápe, proč Pardubice už dávno neřeší dopravní situaci u nemocnice?

„Kdyby skutečně zástupci města chtěli a mysleli zdravotnictví vážně, pomohli by při řešení katastrofální dopravy v okolí současné nemocnice či s využitím areálu bývalé Tesly v Kyjevské ulici,“ řekl Netolický před časem. Pokud se obě strany nedohodnou jak dál, doplatí na to fungování nemocnice a hlavně pacienti.

Vážné spory mezi krajem a magistrátem nejsou nové

Třenice mezi Pardubicemi a krajem mají tradici. Už na počátku století se veřejně politici z obou táborů handrkovali o pár milionů tu pro divadlo, pro filharmonii, knihovnu nebo se přeli o financování sociální péče. Nešlo o vysoké částky, ale ochromilo to schopnost politiků se domlouvat na důležitých věcech.

V roce 2003 dospěla situace až tak daleko, že si zástupci obou institucí dopisovali přes MF DNES. Primátor Jiří Stříteský například neváhal poslat do novin článek s výmluvným nadpisem: „Hejtman Línek se v řadě věcí mýlí.“

Kam spory vedou, se názorně ukázalo třeba v roce 2013, kdy úřady zavřely bez varování Wonkův most v Pardubicích a uvěznily tak v kolonách překvapené řidiče. Zástupci města i kraje totiž žili v domnění, že řidiče bude informovat druhá strana.

,