Čisticí firmy odstraňovaly špínu ze žulové dlažby různými způsoby.

Čisticí firmy odstraňovaly špínu ze žulové dlažby různými způsoby. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Radní vzdali pokusy o vyčištění bulváru. Mastné fleky na dlažbě přežily vše

  • 14
Město Pardubice se už nebude pokoušet vyčistit žulovou dlažbu na třídě Míru. Mastné skvrny se ani odborným firmám odstranit nepodařilo, a tak se radní smířili s tím, že hlavní ulice bude špinavá.

Loni to byla na nově opravené třídě Míru v Pardubicích zajímavá show. Lidem se vůbec nelíbilo, jak světlá dlažba úpěla pod nánosy mastnoty z jídel nebo černoty z pneumatik aut, a tak se radní rozhodli pro zjednání nápravy.

Nejdříve zkoušely vyčistit ulici technické služby, později odborné firmy. Ty dostaly své vyčleněné úseky a na nich aplikovaly chemická i přírodní čistidla. Zkoušely i mechanické čištění nebo drhnutí proudem vody. Přípravky působily na dlažbu i několik měsíců.

Jenže vše marné, nic ke kýženému řešení nevedlo. „Jsem hrozně zklamaný, vážně jsem si myslel, že se nějaká cesta k čisté dlažbě nakonec povede najít. Bohužel, nenašla,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

„Nechci být generálem po bitvě, ale někde se udělala při výběru materiálu chyba. Například, když jsme ve fondu opravovali Machoňovu pasáž, tak jsme mysleli i na impregnaci tamní dlažby,“ řekl primátor s odkazem na to, že oprava ulice byla v režii minulého vedení města.

Radní nejvíce věřili tomu, že by dlažbě, kterou ušpinily hlavně zbytky mastných jídel padající lidem z rukou, pomohla penetrace. „Nakonec jsme se shodli, že je to strašné, ale že ani penetrace tomu nepomohla,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že další pokračování snah o čistou ulici by bylo neúměrně drahé.

„Čištění tím, že by se celá třída Míru nějakým způsobem umyla nebo mechanicky obrousila a napustila penetrací, by bylo asi vyhazování peněz bez valného efektu, takže jsme se shodli, že to dělat nebudeme,“ dodala Dvořáčková.

Firmy zkoušely různé způsoby čištění

Zájemců, kteří chtěli dlažbu loni čistit, bylo zhruba patnáct. Každý dostal vymezenou plochu, většinou u laviček, pod kterými je dlažba nejšpinavější. Metody čištění byly různé: firmy to zkoušely s horkou párou i suchým ledem, nejrůznějšími chemikáliemi, pískováním, enzymy a jeden soukromník dokonce přišel s obyčejnou mýdlovou vodou a hadrem na podlahu.

„Pískování se jeví jako nejvíc účinné, ale nedovedu si představit, jak udělat velkou plochu touto prašnou a hlučnou metodou,“ řekla tehdy k pokusům Dvořáčková.

Opravená třída se oficiálně otevřela loni v dubnu. Práce trvaly 13 měsíců. Firma Syner si naúčtovala 98,4 milionu bez DPH, město dosud uhradilo jen 87 milionů. Obě strany se nedohodly na doplacení 11,4 milionu, což nejspíš bude řešit soud. Radní říkají, že zaplatili vše, co se skutečně na třídě postavilo.