Chrudimská firma koupila od města pozemek, na kterém hodlala stavět. Zastupitelé z něho svým rozhodnutím udělali prostor s účelem ochrany zeleně. (ilustrační foto)

Chrudimská firma koupila od města pozemek, na kterém hodlala stavět. Zastupitelé z něho svým rozhodnutím udělali prostor s účelem ochrany zeleně. (ilustrační foto) | foto: Roman Čejka, MF DNES

Chrudim prodala pozemek firmě za miliony. Teď je skoro bezcenný

  • 5
Chrudimská radnice prodala před čtyřmi lety obchodní společnosti za skoro dva miliony stavební pozemek. Po třech letech ale v územním plánu změnila jeho účel na ochrannou zeleň. Podnikatelé se nyní, zřejmě právem, cítí podvedeni.

O téměř dva miliony korun se cítí být ošizená chrudimská společnost S&CH Trade CZ. Ta za uvedené peníze koupila před lety od města Chrudim pozemek, z nějž následně zastupitelé udělali prakticky bezcennou parcelu, na které se nesmí stavět.

Chrudimská firma, obchodující s obalovým materiálem a balicí technikou, požaduje proto nyní na zastupitelích, aby město odkoupilo pozemek zpátky. Celkem se jedná o 5300 metrů čtverečních za 1,9 milionu korun v městské části Vlčnov.

Parcelu firma koupila v roce 2010. Po změně územního plánu v roce 2013 se už na nich nedá stavět. A firma S&CH Trade CZ zjistila, že mají už jen funkci ochranné zeleně ve chvíli, kdy ji nabídla k prodeji a upozornil ji na to další zájemce o pozemky.

"Neumím posoudit, jestli to byl tehdy úmysl, to bych nechal posoudit orgány činné v trestním řízení, ale z dokladů jednoznačně vyplývá, že město mělo a mohlo už v době podpisu smlouvy vědět, že tam je závada. V prodejní smlouvě je však jednoznačně uvedeno, že radnice prodává pozemek bez závad a že je určený k výstavbě haly a kancelářských prostor," řekl jednatel firmy Miloš Chudáček.

Zatímco před třemi lety koupil metr pozemku za 351 korun, nyní je jeho cena kolem deseti korun za metr čtverečný.

Zastupitelé nejednají, společnost je v kleštích

Až donedávna majitelé velkoochodu s obaly a speciálními balicími stroji věřili, že získají peníze zpátky, rozhodnout o tom mělo poslední zasedání zastupitelů.

Ale na něm se nic nerozhodlo a firma je nyní v kleštích, protože s penězi počítala, už zaplatila zálohu na jiný objekt, který by jí vyhovoval. Město se bojí rozhodnout, každé řešení se může ukázat špatným. Při odmítnutí zpětného výkupu pozemku může věc skončit u soudu, ale při jeho odsouhlasení také.

"Je to nepříjemná shoda okolností, ale je obtížné najít nějaké porušení právní normy ze strany města. Proto je vrácení peněz velký problém," řekl chrudimský místostarosta Miroslav Tejkl, který má agendu majetku ve své působnosti.

Běžně se nelze odchýlit od ceny posudku, a kdyby nyní radnice pozemky zpětně koupila za původní peníze, tak by to podle něj nešlo zdůvodnit podle zákona o obcích.

"Ten nám říká, abychom se chovali jako řádní hospodáři a víte dobře, že ištvánovský proud tyto věci velmi ostře sleduje, odchýlení od standardní ceny podle znaleckého posudku je stíháno. A tomu se chceme vyhnout," řekl místostarosta. I když někdejší smlouvu odsouhlasila už předchozí sestava zastupitelů, podle něj se může kolem této kauzy rozhořet v předvolebním období politický boj.

Obtížné rozhodování v této kauze čeká chrudimské zastupitele při mimořádném zasedání v pondělí 14. července.

"Jak se rozhodneme, netuším. Důvodová zpráva připomíná rizika rozporu mezi cenami a nedoporučuje zpětný nákup, ale návrh usnesení zní ve prospěch prodeje zpět za původní cenu," dodal Miroslav Tejkl.