Pohled na mlýny přes řeku Chrudimku.

Pohled na mlýny přes řeku Chrudimku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Mlýny město nekoupí. Majitelé se raději obrátili na realitní kancelář

  • 0
Rakouským majitelům prázdného areálu Automatických mlýnů došla po letech marných debat se zástupci města trpělivost a rozhodli se památku prodat přes realitní kancelář. Politici s tím žádný zásadní problém nemají. Na opravu areálu totiž stejně nemají peníze.

Realitní společnost Naxos je na svém webu nabízí za doporučenou cenu 25 milionů korun. Právě za tuto částku přitom zastupitelé odmítli areál navržený architektem Josefem Gočárem koupit.

„Vedení firmy s námi nijak tento krok ani nekonzultovalo. Prostě si zadalo inzerát. Ani se jejím zástupcům nedivím. Město mělo právo přednostního nákupu jen do konce září a ten termín brzy propadne. Nepředpokládám, že by zastupitelé pro nákup zvedli ruku,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Přitom se téměř dva roky zdálo, že město má o unikátní průmyslový areál na břehu Chrudimky zájem. Připravovaly se studie, které hledaly pro mlýny využití. Mluvilo se o uměleckých školách, divadlech či dílnách pro žáky základních škol. „Sám za sebe si myslím, že je to velká možnost pro město Automatické mlýny koupit. Primárně jsem pro,“ řekl po nástupu do funkce primátor Martin Charvát.

Není za co areál opravovat

Jenže nakonec se s největší pravděpodobností nic kupovat nebude. A možná dokonce mohou být politici rádi, že areál nepořídili už dříve. Evropská unie totiž zásadně změnila podmínky dotací na opravu podobných památek, které by Pardubicím zásadně zkomplikovaly situaci.

„Zástupci Evropské komise nebyli spokojeni s tím, jak jsme v České republice nakládali s dotacemi. Kvůli tomu se dramaticky rozhodli omezit financování oprav památek. Na ty běžné Unie nedá už nic, na národní maximálně pět milionů eur a na ty, co jsou na seznamu UNESCO, maximálně deset milionů eur,“ řekla při pardubické návštěvě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Pro radnici by to v praxi znamenalo, že by na přestavbu mlýnů mohla inkasovat pouze nějakých 135 milionů korun. Přitom první odhady říkaly, že by areál potřeboval zhruba 600 milionů.

„Toto omezení je samozřejmě velkou komplikací. Shánět prostředky na rekonstrukci by pro město bylo velmi náročné,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek, podle kterého by bylo dobré, kdyby si radnice uchovala možnost ovlivnit to, co se bude v mlýnech dít dál. „Uvidíme, zda to bude možné,“ dodal.

Nabídek na koupi mlýnů je dost

Ačkoliv politici dlouho žehrali při debatách o možném nákupu průmyslových budov na to, že zřejmě nikdo jiný o mlýny zájem mít nebude, zdá se, že opak je pravdou.

Podle deníku Právo, který na prodej přes realitní kancelář upozornil jako první, totiž makléřům zvoní telefony každou chvilku. O novém majiteli se má rozhodnout obálkovou metodou. To znamená, že nejvyšší nabídka vyhraje.

„Myslím, že pro Pardubice není špatná zpráva, že mlýny koupí někdo jiný. Radnice by těžko zvládla smysluplnou přeměnu areálu, navíc ty náklady by byly skutečně enormní,“ uvedl k tomu lídr opoziční ODS Karel Haas.