Kvůli suchu začali dobrovolní hasiči v Chrudimi dohlížet na práci dělníků během...

Kvůli suchu začali dobrovolní hasiči v Chrudimi dohlížet na práci dělníků během modernizace železnice mezi Chrudimí a Hlinskem. Od jisker se i v úterý kolem tratě u Bítovan občas vznítila suchá tráva, ale likvidace ohně trvala hasičům jen pár vteřin. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Města jsou na suchu. Už zakazují zavlažování, zalévání či mytí aut

  • 2
Sucho se už netýká jen obyvatel pár domů v Bojanově či v Medlešicích, kteří si musí chodit pro vodu do cisterny. Stejnou rychlostí, jakou mizí voda v řekách, přibývají zákazy, které mají ochránit vodu. Starosta Chrudimi dokonce zakázal kropit ulice a zalévat záhony.

Zatímco třídu Míru v centru Pardubic pravidelně svlažuje kropicí vůz, v Chrudimi se lidé už zvlhčení vzduchu nedočkají. Nejdříve měly technické služby nařízeno, aby používaly jen pitnou vodu. Nyní už starosta Chrudimi Petr Řezníček zakázal i to.

„Nebudeme kropit ulice, nebudeme zalévat květinové záhony, voda pro lidi je důležitější,“ řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček. „Co se dá dělat, stav vody je katastrofální. Všechna zeleň je pryč,“ reagoval ředitel Technických služeb Chrudim Zdeněk Kolář.

Suchem nejvíc trpí domácnosti, které byly odkázány na vodu ze studny, a nyní o ni přišly. Jako například pět domů v Holíně, místní části Bojanova na Chrudimsku. „Nikdo z domorodců nic podobného nepamatuje,“ uvedl starosta Bojanova Milan Michálek. Voda došla i některým lidem v Medlešicích, chrudimské místní části. I oni jsou nyní odkázáni na pitnou vodu z cisterny.

Chrudim vyhlásila omezení odběru vody z rybníků a řek. Podle mluvčí města Sylvy Drašnarové se nedá vyloučit, že město rozšíří zákaz i na studny.

Uvažují o omezení spotřeby pitné vody

Nedostatek vody je problémem také na Lanškrounsku, kde kromě zákazu odběru povrchových vod platí od čtvrtka také zákaz odběru podzemních vod ze studní a vrtů.

Lidé nesmějí zavlažovat trávníky nebo třeba mýt auta. „Nařízení se nevztahuje na zásobování domácností a firem, napájení zvířat a kropení zeleninových záhonů a závlahu ovocných dřevin,“ sdělil Richard Kohout z úřadu vodního hospodářství v Lanškrouně. Může být ale i hůř. „Pokud se bude sucho prohlubovat, je možné, že přistoupíme k omezení užití pitné vody,“ řekl Kohout.

Paradoxně opačný problém řeší Pardubice. Primátor Martin Charvát nechal prověřit přípravu na povodně. Pokud po období sucha přijdou přívalové deště, půda by podle něj nemusela vodu pojmout. „Země je po tak dlouhé době sucha zcela vyprahlá a její vsakovací schopnost proto není ideální,“ řekl primátor.