Lidé v Pardubickém kraji budou možná muset za specializovanou péčí dojíždět do krajského města. Ilustrační snímek

Lidé v Pardubickém kraji budou možná muset za specializovanou péčí dojíždět do krajského města. Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Menší nemocnice v kraji se bojí, že přijdou o neurologii či urologii

  • 3
Kvůli plánu ministerstva zdravotnictví hrozí menším nemocnicím v Pardubickém kraji omezení či zrušení některých oddělení. Ohrožena jsou například oddělení urologie, neurologie, oční, nosní, ušní. Ale i další. Podobné zásahy do zdravotnické péče kraj odmítá.

Zástupci Pardubického kraje už poslali ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi dopis, ve kterém připravované změny odmítají.

"Uplatnili jsme zásadní připomínku. Ministerstvo s námi musí celou věc osobně projednat," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Martin Netolický.

Chystaná vládní vyhláška o dojezdových dobách v podstatě znamená, že specializované obory by se mohly v malých nemocnicích zrušit a lékařské týmy soustředit v Pardubicích nebo maximálně ještě v jedné nemocnici.

Lůžkové ORL? Podle vyhlášky stačí jedno v kraji

Třeba u lůžkové otorinolaryngologie či psychiatrie vyhláška počítá s tím, že musí být všem lidem k dispozici v dosahu dvou hodin jízdy. Tedy stačí jedno oddělení na celý kraj. "Je to zbraň, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví pro zdravotní pojišťovny," uvedl vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Jaroslav Forejt.

Pojišťovny mají v únoru zveřejnit, jaké jsou nejmenší možné počty pro některé operace. Kdo nesplní limity, s tím pojišťovny nebudou muset uzavřít smlouvu.

Kvůli omezení oborů by pacientům přibylo dojíždění. Odborníci i ministerstvo namítají, že soustředění péče do méně míst přináší jasnou výhodu. Výsledky práce takových týmů jsou lepší, jsou lépe vybavené, řeší víc případů.

V kraji se navíc už léta vedou diskuse o tom, zda specializovanou péči nesoustředit pouze v Pardubicích. Politicky to je ale neprůchodné.