Generálka státních maturit odhalila základní slabiny studentů. Ilustrační foto

Generálka státních maturit odhalila základní slabiny studentů. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Maturanti neumějí psát slohy, počítat a nečtou, ukázala generálka

  • 9
Generálka státních maturit odkryla u studentů v Pardubickém kraji základní nedostatky. A varuje, že na jejich odstranění zbývá už jen pár měsíců. Zdejší maturanti totiž za celý život přečetli jen několik málo knih, matematika jim dělá problémy, a navíc mají potíže s psaním a dodržením slohových útvarů.

U skutečné maturity se mohou studenti vyhnout nepopulární matematice, dějepisu nebo zeměpisu. Český jazyk ale čeká všechny. A právě tam mají studenti velké nedostatky.

Málo čtou a nejsou schopní odpovědět na otázky, které se týkají literatury. Problémy jim ale dělá i psaní. Při slohových pracích jen těžko trefují zadaný slohový útvar. A pokud nedodrží slohový útvar, hodnotitelé jim práci neuznají - což znamená, že maturitu nesplnili.

1. Literatura neláká, a studenti propadají

Mnoho studentů v Pardubickém kraji má velké problémy projít testem ze znalostí literárních reálií. Kromě knih, které studenti čtou povinně v rámci hodin českého jazyka, už jen málo z nich otevře nějaké jiné dílo. "Rezervy mají maturanti v četbě literárních děl. Je to už obecný jev v celém českém školství," uvedl ředitel gymnázia ve Svitavách Milan Báča.

CO ČEKÁ MATURANTY

Státní maturitu budou skládat už letošní čtvrťáci. Studenti měli možnost otestovat své znalosti a vědomosti už letos při generálce. Po vyhodnocení generálky školy odhalily, kde mají jejich studenti největší problémy. Hodně maturantů si neporadilo s českým jazykem. Paradoxně teoretické a logické úlohy jim velké potíže neudělaly. Naopak neznají literaturu českých ani světových autorů a mají problém se slohem. Třetím problémem se ukázala být matematika.

Maturita v roce 2011 Ve společné části maturity jsou dvě zkoušky. Studenti mají povinnou češtinu, u druhé zkoušky si vybrali mezi matematikou či cizím jazykem (jazyků je na výběr pět: angličtina, němčina, francouzština, španělština a ruština). V profilové části maturity si studenti sami vybrali další dva nebo tři povinné předměty, například biologii nebo dějepis.

Velká část maturantů opravdu čte pouze tehdy, když musí, a to jim u zkoušek láme vaz. "Za celý život jsem přečetl asi pět šest knížek. Čtení mě nebaví. Ale spolužáci jsou na tom podobně," říká osmnáctiletý Petr Čermák z Pardubic.

Většina studentů se proto připravuje pouze z různých krácených obsahů knih. A to jim na splnění maturitní zkoušky nestačí.

2. Vypravování nebo popis? Velký problém

Asi největší problém měli studenti se slohovými pracemi. A to navzdory tomu, že slohovka není žádnou novinkou. Přesto studenti tápali. "V češtině jsme dopadli asi nejhůř. Je to i tím, že někteří studenti nedodrželi slohový útvar u písemné práce," říká zástupce ředitelky střední školy chemické v Pardubicích Miroslav Pavlata.

Testy, které studenti při generálce na státní maturity dostali, byly pro všechny školy stejné. Jak pro studenty gymnázií, tak středních odborných škol. "A to se projevilo. U některých předmětů mají studenti odborných škol méně hodin než studenti gymnázií," řekl zástupce ředitele střední průmyslové školy strojnické v Chrudimi František Procházka.

3. Počítat nechceme, vzkázali maturanti

U maturitní generálky z matematiky neuspěla asi polovina studentů, kteří si ji vybrali. Maturanti v ní měli úplně nejnižší úspěšnost ze všech předmětů. A většina z těch, kteří v předmětu nanečisto neuspěli, už si ho znovu nezvolí. "U matematiky mě špatná úroveň hodně mrzí," řekl ředitel vysokomýtského gymnázia Martin Valášek, který matematiku sám učí.

Matematiku si jako maturitní předmět vybralo jen málo studentů. A to obvykle jen ti, kteří chtějí zamířit na technické vysoké školy nebo studují na středních školách, kde matematika patří mezi stěžejní obory. U zbytku matematiku obvykle nahradily cizí jazyky. "V matematice byla úspěšnost nižší než v cizích jazycích i českém jazyce," uvedl ředitel střední školy obchodu a služeb v Žamberku Eduard Dvořák.

Výjimky se ale i přesto našly. "Budu maturovat z matematiky a fyziky. To jsou předměty, na které se skoro nemusím učit. Podle mě stačí logicky myslet," říká student gymnázia Petr Špaček.