Martin J. Kadrman (na snímku), viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a

Martin J. Kadrman (na snímku), viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR, se podle pardubického krajského soudu nemusí omluvit generálnímu řediteli Karlovarských minerálních vod Alessandrovi Pasqualemu za své výroky, kterými kritizoval údajnou devastaci lázní Kyselka. Zároveň mu nemusí platit žádné odškodnění. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jeden spor šéfa Mattonky v Pardubicích vyšuměl, soud omluvu nepřiznal

  • 3
Pardubický soud vyřešil spor mezi šéfem Karlovarských minerálních vod, výrobce mattonky, a viceprezidentem památkové asociace Martinem J. Kadrmanem. Konstatoval, že se druhý jmenovaný nemusí omlouvat za výroky o vraždění kultury. Padly v souvislosti se chátrajícími Lázněmi Kyselka.

Když viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) Martin J. Kadrman kritizoval devastaci lázní, nehleděl na nějaké to ostřejší slovo.

Šéf Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale za to požadoval omluvu a odškodné, ale neuspěl. Nicméně pověří své právníky, aby se odvolali. Oba muži navíc mezi sebou vedou ještě několik dalších sporů.

Podle předsedy senátu Aleše Korejtka byly některé výroky pravdivé, další jen spekulovaly a situaci nadsazovaly. U dalších urážlivý charakter neshledal. Hlavním důvodem zamítnutí žaloby však bylo, že výroky padly většinou na adresu společnosti Karlovarské minerální vody, nikoliv Pasqualeho osobně.

"S výrokem soudu jsem spokojen," uvedl Kadrman. Čeká ale, že švýcarský generální ředitel Karlovarských minerálních vod (KMV) bude v soudních přích pokračovat.

V tom mu později odpoledne dala zapravdu tisková zpráva z KMV. "Rozsudek plně respektuji, i když s ním nesouhlasím," uvedl k průběhu soudního jednání Pasquale s tím, že se odvolá. Vadí mu, že se Kadrman na své výroky ani nepostavil a neomluvil se.

"Když se mu nepostaví nikdo jiný, tak já ano. ... Nemohu se smířit s tím, že by se za zástěrkou občanského sdružení mohli beztrestně skrývat zbabělci bez páteře a sebemenší lidské slušnosti a odpovědnosti," cituje zpráva Pasqualeho.

Spor pokračoval na chodbě

Pozoruhodné bylo, že spor pokračoval i na chodbě soudu po vynesení rozsudku.

"Zatím to vypadá dobře. Mám ale obavy z toho, že jak se další soudy blíží Praze, jejich zaujatost se bude zvyšovat," vyjádřil své obavy z případného odvolání k vrchnímu soudu.

Mediální zástupce KMV Michal Donath to nedokázal poslouchat bez komentáře.

U soudu zmínili i premiéra Nečase

"Jak vás tak poslouchám, o nezaujatosti soudů v této zemi pochybujete jen vy a pan Nečas," řekl mluvčí na Kadrmanovu adresu po skončení jednání. Šéf mediální také dodal, že nepravdy, polopravdy a lži Martina Kadrmana nemohou zůstat bez potrestání.

A to zase nevydržel Kadrman. "Don Alessandro Pasquale se již znemožnil před českým národem a teď se o totéž pokouší před českou justicí. Poslední, co čekám, je, že don Paquale obviní soudce Korejtka, že je členem ASORKD, protože tak učinil u všech, kteří mají jiný názor, než KMV," myslí si Kadrman.

"Zákony platí pro každého"

Pardubická žaloba na Kadrmana se vztahovala na jeho loňský výroky v Českém rozhlase:

"Tady jsou prostě zákony, které v této zemi platí pro každého. Pan Pasquale položil otázku náměstkyni ministryně kultury, jestli, když je občanem Švýcarské konfederace, jestli pro něho platí taky tyto zákony."

Dalšími napadeným výrokem z téhož pořadu vysílaného loni v srpnu, je tvrzení, v němž značil firmu vlastnící lázně Kyselka za bílého koně KMV:

"Společnost, která vlastní lázně Kyselka je v podstatě Karlovarskými minerálními vodami, protože je personálně propojena s Mattonkou i rodinou Pasquale, takže tohle divadlo na dva vlastníky, samozřejmě pan Pasquale může hrát, ale určitě ne na nás."

Kadrman na svém tvrzení trvá a odmítá, že by šlo o nepravdu.

Majitelé minerálek prý vraždili kulturní dědictví

Dalším bodem žaloby byla kritika KMV, kdy Mattonka sponzorovala výstavu o zlatých časech lázní Kyselka. Kadrman si nebral servítky a v dopise ředitelce karlovarského muzea Lence Zubačové napsal, že je to jako kdyby ji při vzpomínkové výstavě k obětem holocaustu v Terezíně nevadilo, kdy by se na projektu finančně spolupodílela Dělnická strana.

"Nebylo to stanovisko mé, ale celé asociace. A i s odstupem času na našem příměru trváme. KMV v Kyselce dvacet let vraždily kulturní dědictví a nyní, když muzejníci potřebují dar třicet tisíc na zorganizování výstavy, stojí před Mattonkou v předklonu a vůbec jim nevadí, že stojí před pachateli těch nejhorších kulturních zvěrstev, které si jen umíte představit," uvedl v dopisu Kadrman.

,