Šéf stavebního konsorcia Enteria Libor Joska.

Šéf stavebního konsorcia Enteria Libor Joska.

Kvůli hřebčínu šli manažeři do vazby. Uplynuly tři roky a soud nikde

  • 3
Jsou to tři roky, co jeden z nejviditelnějších pardubických podnikatelů Libor Joska dlel ve vazební cele na Pankráci. Šéfa stavebního konsorcia Enteria a další manažery stavebních firem zatkla policie kvůli údajným pletichám při přípravě zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem. Soud je však stále v nedohlednu.

Když se poslední květnový den na pardubickém letišti slavnostně zahajovala výstavba nového letištního terminálu, Libor Joska se mohl usmívat.

Společnost Chládek a Tintěra, kterou spoluvlastní, totiž lukrativní zakázku za zhruba čtvrt miliardy získala, a jeho firma tak bude moci ve „svém“ městě budovat prestižní stavbu.

Kauza kolem opravy hřebčína v Kladrubech

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval 31. května 2013 v hřebčíně v Kladrubech a ve vedení stavebních firem, které měly zájem o zakázku za stamiliony na opravu památky. Policisté zadržovali lidi a hledali dokumenty i na dalších místech ve východních Čechách a v Praze. Zatkli třeba šéfy společnosti Enteria a její dceřiné společnosti Chládek a Tintěra Libora Josku a Petra Pejchu. Ve vazbě skončili například také Martin Fischer (Geosan), jeden člověk z firmy Strabag, jeden z firmy Metrostav a Simona Voňková (dřívější zastupující ředitelka hřebčína). Všichni byli z vazby propuštěni zhruba po třech týdnech. Později navíc policie obvinila i dalšího ředitele hřebčína Jiřího Jehličku. Soud ale stále nezačal.

Zároveň si však Joska mohl připomínat poměrně nepříjemné výročí. Ve stejný den totiž uběhly přesně tři roky od chvíle, kdy ho před vlastním domem zatkla policie. Drtivou většinu června 2013 pak trávil ve vazbě. „Hrozně to letí. Vidíte, kdybyste mi to nepřipomenul, ani bych si na to možná nevzpomněl,“ uvedl na dotaz MF DNES Joska.

To, že pomalu na nepříjemnou záležitost zapomíná, je logické. Už dlouho se kolem kauzy možného domlouvání stavebních firem před opravou hřebčína v Kladrubech nad Labem nic zásadního nestalo.

„Vlastně se nic neděje. Žádné výslechy, žádný termín soudu, nic. Je to záležitost právníků, nyní to jde mimo nás,“ uvedl Joska i jeho kolega z konsorcia Petr Pejcha, který 31. května 2013 také skončil s pouty na rukou.

Byla to tehdy totiž velká policejní akce, při které to vypadalo, že se orgánům podařilo zlikvidovat velkou organizovanou krakatici, která v regionu vysávala veřejné zakázky. Vždyť do vazby putovali i třeba obchodní ředitel společnosti Geosan Group Martin Fischer, manažer společnosti Metrostav Jiří Mottl nebo prokurista firmy Strabag Pavel Ludvík.

„Trestní stíhání je vedeno pro skutky, které souvisejí s realizací projektu Obnova součástí národní kulturní památky hřebčín v Kladrubech nad Labem. Jednání vykazuje korupční znaky a útočí mimo jiné na dotační prostředky EU,“ uvedla tehdy vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která osobně dorazila na akci dohlédnout.

Na případu má pracovat jen jeden policista

Jenže ani dobře připravené zatýkaní evidentně neznamená rychle zahájený proces. Joska ani Pejcha si nedovolují odhadnout, kdy a zda-li vůbec před soudem skončí.

„Těžko to bude dříve než za rok. Jak jsem pochopil, tak na celém případu pracuje jeden policista, což je při tak složité věci dost málo. Těžko se to pak může nějak rychle sunout dopředu. Uvidíme, jak to dopadne,“ doplnil Libor Joska.

Na jeho obranu vyrazil hned po zatčení akcionář Enterie Ondřej Chládek. Ten tehdy dokázal zmobilizovat právníky, kteří Josku i další obviněné dostali poměrně záhy ven. „Naši právníci odvedli vážně dobrou práci. Myslím, že policisté ani státní zastupitelství nečekali, že naši lidé půjdou tak brzy ven,“ uvedl Chládek s tím, že podle něj jeho kolegové nic špatného nedělali.

„Za trestný čin je tady považována běžná marketingová činnost,“ dodal Ondřej Chládek.

Podle odposlechů řešili manažeři provize

Jenže později na veřejnost unikly záznamy policejních odposlechů, ze kterých plynulo, že zase tak běžné jednání lidí z jednoho oboru to být nemuselo.

„Pavel by na to šel, ale Martin je parchant, pořád ho natahoval,“ domlouvali se dle nahrávek náměstek Metrostavu Petr Flaška s Petrem Pejchou z pardubické firmy Chládek a Tintěra.

Mluvili o tom, že prokurista Strabagu Pavel Ludvík s milionovou provizí souhlasí, ale Martin Fischer z Geosanu chce čtyřikrát víc. Poté zazněly návrhy řešení. Vše vyšlo v Hospodářských novinách.

„Tak trochu jsme očekávali, že se to objeví v novinách. Právníci nás upozorňovali, že jak je dlouho klid, je třeba věc připomenout. Máme indicie, že nahrávky uvolnila policie, i když možná také díky šikovnosti novinářů. Proto, aby se na kauzu nezapomnělo. Podáváme na to stížnost, s tím se nemůžeme smířit,“ komentoval nahrávky Joska.

Orgány činné v trestním řízení ze zásady rozdělané případy nekomentují. Všem obviněným tak nezbývá než čekat, zda jim přijde předvolání k soudu. Otázka však je, na co si u něj z celé kauzy po dlouhých letech vůbec vzpomenou.