Pardubičtí radní chtějí, aby jejich radnice byla jediná ve městě.

Pardubičtí radní chtějí, aby jejich radnice byla jediná ve městě. | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Pardubické „malé radnice“ se budou bránit zrušení vlastním referendem

  • 5
Pardubická radnice se chystá vydat jeden a půl milionu korun za uspořádání referenda, které má definitivně ukončit dlouholetý spor o účelnosti městských obvodů. Ty se však chystají bránit proti svému zrušení takzvaným obranným referendem.

Obvody tak chtějí zvrátit případné rozhodnutí pardubických zastupitelů, kteří by "malé radnice" mohli v nejbližších měsících zrušit.

Pardubická radnice totiž hodlá referendem potvrdit, že lidé si přejí zrušení obvodů. Nákladná akce ovšem může být jen roztočením kolotoče dalších dohadů mezi vedením radnice a starosty obvodů.

Pokud se totiž v připravovaném referendu lidé vysloví, že nechtějí malé radnice, a zastupitelé je následně skutečně zruší, mohou obvody vyhlásit takzvaná obranná referenda za své zachování.

Ta by v případě vhodně formulované otázky mohla rozhodnutí zastupitelů zvrátit. "Pokud zastupitelstvo města rozhodne o zrušení, může být v obvodu do třiceti dnů požádáno o referendum, zda toto usnesení města je platné," uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Dodal, že například v Pardubičkách je už zřízen přípravný výbor na toto obranné referendum, které může na své náklady vyhlásit zastupitelstvo obvodu. A kromě čtvrtého obvodu Pardubičky by se k podobnému kroku mohly uchýlit i šestý obvod Svítkov a sedmý Rosice.

"Na osadních výborech jsme možnost vyhlášení obranného referenda za zachování obvodu probírali a ohlasy byly kladné," řekl starosta Pardubiček za ODS Petr Heřmanský. Nevytrácí se potom účelnost peněz, vynaložených na konání "velkého" referenda?

Peníze vynaložíme účelně, říká přesto zastupitel

Podle zastupitele za ČSSD Jakuba Rychteckého ne. "Účel referenda je v tom, že budeme znát názor lidí v jednotlivých obvodech. Starostové pak budou vědět, zdali se o obranné referendum mají pokoušet," soudí Rychtecký.

Jenomže výsledky referenda, reprezentující názor obyvatel, se mohou měnit tím, jak "vhodně" je otázka ve všelidovém hlasování formulovaná. Pardubické radnici trvalo vytvoření otázky ve spolupráci s ministerstvem vnitra několik týdnů.

"Přesto považujeme tento způsob rozhodování ve věci uspořádání města za nejdemokratičtější," dodal Rychtecký.

Vedení Pardubic se o zrušení obvodů snaží už delší dobu, podle něj jsou příliš nákladné. Zatím magistrát takzvaným malým radnicím odebral agendu stavebních úřadů. Přesto jejich provoz vychází na desítky milionů korun ročně.

Obvody se rušení brání, argumentují tím, že současné rozdělení města je demokratičtější, obvody lépe znají své problémy a úřední činnosti stejně musí někdo zajišťovat.

Podle Klimpla je chybou ptát se lidí na krajní varianty, zda všechny obvody zrušit, nebo zachovat. ODS navrhuje snížení počtu obvodů z osmi na sedm s tím, že by se zabývaly operativní činností a magistrát by zajišťoval rozvojové záměry, strategii a koncepci. V lednu zastupitelé schválili záměr konání referenda.

Konalo by se zřejmě počátkem prázdnin. Obvody požadují zachování malých radnic, někde dokonce existují snahy o úplné odtržení od Pardubic.

V šestém obvodu Svítkov, kde žije přibližně šest tisíc lidí, vznikla dokonce minulý rok iniciativa za prosazení samostatnosti. Důvodem je především dlouhodobá nespokojenost části obyvatel s přístupem vedení města k okrajovým částem.