VIDEO: Makovice kostela skrývala i dokumenty o stavbě dráhy na Brno

  • 2
Otevírání věžních makovic je vždy spojeno s napětím, zda a co ve svém vnitřku obsahují. Nyní odkryla své tajemství i jedna z mála neopravených věží kostela v Hradci nad Svitavou.

V případě tamního kostelíčka bylo napětí znásobené. O posledních záznamech o opravě totiž neměla místní farnost ani ponětí. Stejně jako celé Svitavy, byl i blízký Hradec byl součástí tehdejších Sudet, kde se po válce vyměnilo prakticky kompletně obyvatelstvo.

„Nikdo neví, co najdeme. Některé makovice jsou i prázdné,“ řekl ještě před snesením prostřelené plechové báně, ze které se nakonec vykutálelo cínové pouzdro, technický administrátor svitavské farnosti Antonín Nádvorník.

Hlouček lidí pak už jen sledoval jednoho z řemeslníků, jak pomocí listu pilky nevelké pouzdro otevírá. „Je to zalité poctivě. Musím to říznout komplet,“ hlesl po několikaminutovém řezání.

Napětí a vzrušení polevilo až ve chvíli, kdy pouzdro povolilo a ze schránky začaly vykukovat v němčině psané historické listiny a ze dna tubusu se vykutálely rakousko-uherské krejcary, ještě starší grešle či prvorepublikové koruny.

„Jsou to záznamy z roku 1936, kdy se dělala poslední oprava, pak jsou tady listiny dokládající vysvěcení kostela, také kolik co stálo a záznamy z roku 1847 o stavbě železniční trati Brno - Česká Třebová,“ řekl po zběžném prohlédnutí Antonín Nádvorník.

Tubus také ukrýval krabičku od cívky na psací stroj, ve které byly potravinové lístky. Nález teď poputuje do muzea ve Svitavách, kde si muzejníci z originálů zhotoví kopie a pokusí se listiny přeložit.

„Do nové tuby přijdou vložit listiny ze současnosti, záznamy o tom, co se dělo od roku 1936. Po zadokumentování původních listin je vrátíme opět do báně,“ dodal technický administrátor.