Vila podnikatele Miloše Holečka sice vyrostla v rozporu s územním plánem, ale zastupitelé mu ji zlegalizovali. (Ilustrační snímek)

Vila podnikatele Miloše Holečka sice vyrostla v rozporu s územním plánem, ale zastupitelé mu ji zlegalizovali. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tvrdý boj o územní plán. Majitelům parcel v Pardubicích jde o miliony

  • 27
Okolí Dražkovic, území za marketem OBI či parcely mezi univerzitou a mostem Wonky. Tam všude chce část pardubických politiků povolit v novém územním plánu stavět. Výrazně by tím zhodnotili tamní parcely.

Pardubičtí politici svedli boj o to, jak připravovat územní plán. Nakonec se rozhodli, že verdikt nechají na svých nástupcích. Ve hře byly totiž změny, které mohou vlastníkům pozemků přihrát miliony korun. MF DNES zmapovala, kdo může mít z plánovaných úprav prospěch.

Hlavní hráči? Realitní magnát Alois Rainberg či majitel kontroverzní stavby Na Špici Miloš Holeček. Na katastrálním úřadu v Pardubicích MF DNES zjistila, že velké pozemky, kterých by se změny územního plánu dotkly, patří také ČSOB Pojišťovně, Univerzitě Pardubice nebo Povodí Labe.

Vydělat se dá především na tom, když se zemědělská plocha vyčlení v územním plánu jako místo pro zástavbu.

„Vezměte si, že metr čtverečný pole se za Pardubicemi prodává za nějakých 30 korun. Když by to byl pozemek určený pro výstavbu, tak jsme nad sedmi stovkami. To máte rozdíl zhruba sedm milionů na hektaru,“ říká bývalý náměstek primátorky Martin Bílek.

Ten měl na radnici přípravu územního plánu na starost. Poté se však rozhodl po tlaku ze svého Sdružení pro Pardubice z funkce odstoupit. Kolegové mu měli vyčítat právě přípravu klíčového dokumentu.

I další úprava však vyvolala vlnu kritiky a nejen zastánci zeleně ve městě, ale i sami politici se začali ptát, kdo by vydělal na tom, že se bude více stavět v Dražkovicích, na plochách kolem Labe v Pardubicích, naproti Poseidonu a pod univerzitou.

Část zastupitelů jde na ruku bojovníkovi proti cyklostezce

Pokud plánované změny projdou, velkým vítězem bude Alois Rainberg. „Celý ten problém kolem územního plánu začal v okolí Dražkovic. Ty by se podle některých návrhů měly rozrůst až trojnásobně. Vydělal by na tom především Alois Rainberg, který tam vlastní několik hektarů zatím zemědělské půdy. Otázkou je, proč mu řada zastupitelů tak vehementně pomáhá,“ říká náměstek Koláček.

Rainberg se většinou do médií dostane ve chvíli, kdy se ukáže, že má problém s nějakou chystanou stavbou. V minulosti to byla třeba nová silnice mezi Chrudimí a Pardubicemi. Momentálně zase brání podle zástupců kraje výstavbě cyklostezky mezi Pardubicemi a Chrudimí.

„Máme s ním problém u Dražkovic, který se prostě nedaří vyřešit. Bohužel,“ uvedl krajský radní René Živný, který si vzal na starost přípravu cyklostezek.

Se jménem Rainberg je spojená i další plánovaná změna. Zástupci zastupitelských klubů ODS, TOP 09 a KSČM chtějí zastavět také území za marketem OBI nedaleko Labe. Tamní louky patří také Aloisu Rainbergovi.

„Je tam biokoridor, to přece nemůže nikdo myslet vážně, že se tam bude stavět,“ uvedl Michal Koláček. Hned na zmíněném zastupitelstvu však tento zájem sám Rainberg vyloučil. „Můžu tady prohlásit, že se určitě nechystám stavět někde v nějaké zeleni,“ pronesl.

Majitel realit a pozemků ale u politiků našel i pochopení.

„Já jsem s panem Rainbergem jednal několikrát a musím říct, že to často bylo složité. V tomto případě jde ale o něco jiného. My přece nemůžeme předem říct nějakému zájemci o změnu územního plánu, že se s ním vůbec nebudeme bavit. To se ale nyní bohužel děje,“ říká v politice končící zastupitel Miroslav Petráň.

Vydělat může i majitel černé stavby

Na jiné proměně Pardubic by zase mohl vydělat Miloš Holeček. Majitel domu v pardubickém parku Na Špici, jenž ho vybudoval jako černou stavbu, kterou mu zastupitelé později umožnili zlegalizovat.

„Dávali jsme vedení města několik návrhů, kde by se dalo v centru města stavět. Patřily do nich i zmíněné plochy kolem Labe. Vůbec ale nevím, komu patří. Mě zajímá, aby se dalo v centru města stavět, aby se Pardubice mohly rozvíjet,“ říká lídr TOP 09 Němec, kterému by prý stejně jako Petráňovi nevadilo, kdyby se mohlo stavět i na pozemcích mezi mostem Pavla Wonky a areálem univerzity.

„Na první pohled jsem si říkal, že to je nesmysl, ale na druhý jsem si říkal, proč by podél Hradecké ulice nemohl vzniknout normální městský bulvár. Nyní tam je pouze náletová zeleň a celé to území žádnou velkou kvalitu nemá,“ říká Miroslav Petráň, který se v posledních měsících rozkmotřil se Sdružením za Pardubice, které před lety zakládal.

Na tyto návrhy však reagoval Michal Koláček tak, že i tady by zastupitelé mohli chtít pomoci soukromým majitelům pozemků. Navíc na úkor zeleně. „Kluby ODS, TOP 09 a KSČM zcela shodně vybraly šest prioritních návrhů na změnu územního plánů. Chtěl bych věřit tomu, že je pouhou náhodou, že pět z těchto změn je na pozemku Miloše Holečka,“ uvedl v dopise zaslaném redakci Koláček.

Jenže nový územní plán, který by mohl změnit podobu Pardubic, by se ve velkém dotkl také řady jiných vlastníků. Z výpisů na katastrálním úřadě vyplývá, že by to byly zejména ČSOB Pojišťovna, Univerzita Pardubice nebo Povodí Labe.

Kdo může mít prospěch ze změn v územním plánu

Alois Rainberg

Vlastní pozemky v Dražkovicích i v Pardubicích. Patří mu firma Ingraal, která podniká ve stavebnictví, obchodu s realitami i v dalších oborech.

Miloš Holeček

Majitel domu v parku Na Špici, který původně vyrostl mimo povolené území.

Univerzita Pardubice, ČSOB Pojišťovna, Povodí Labe

Vlastní pozemky u Labe.

Podle exnáměstka Bílka se tak v boji o územní plán, spíše než snaha pomoci spřátelenému podnikateli k penězům, projevil předvolební boj.

„Myslím, že je úplně logické, když se majitel pole snaží své pozemky přeměnit na parcely. To by chtěl asi každý. A my bychom mu v tom neměli apriori bránit. Jinak to, že někdo vytáhl jména konkrétních lidí, považuji za jasný důkaz předvolebního boje,“ uvedl Bílek, který ze Sdružení pro Pardubice také odchází.

Podpásové údery nechyběly

A kdo sledoval poslední jednání pardubických zastupitelů na téma nový územní plán, musel nabýt dojmu, že se projednává naprosto nejklíčovější bod v dějinách města. Zhruba stejně vyrovnané skupiny politiků napříč stranami na sebe pokřikovaly, pro podpásové údery se nešlo daleko.

Tance kolem nového územního plánu ovšem kritizují už i politici, kteří ani v zastupitelstvu nesedí. Ostatně nový územní plán bude stejně schvalovat až nové zastupitelstvo, které vzejde z říjnových voleb.

„Je skandální, že někteří zastupitelé cítí opět potřebu vstupovat do tvorby územního plánu nad rámec stavebního zákona a tím zdržovat jeho řádné projednání,“ uvedl Jiří Čáslavka, kandidát na primátora za Stranu zelených.

Bílek navíc dodává, že by lidé neměli mít strach ani z toho, že se začne živelně stavět v zelených plochách. „Třeba ve zmíněné oblasti za OBI jakoukoliv výstavbu stejně zakáže krajský úřad, protože tam žije šest žabiček, tři čolci a také pár komárů. Takže spor je tady vlastně zbytečný,“ říká s nadsázkou Bílek.