Obhlídka terénu. Mlýnský ostrov potřebuje regulační plán. | foto: Magistrát Pardubice

Zájem urbanistů o přeměnu ostrova u pardubických mlýnů předčil očekávání

  • 1
Obyvatelé Pardubic si zvykají na zvýšený zájem o dosud „utajený“ ostrov v centru města. A to díky změnám, které v odstavených Automatických mlýnech a okolí chystá magistrát ve spolupráci s architekty. Už vybrali týmy urbanistů, které budou pracovat na jeho koncepci.

Ostrov se zatím jen neoficiálně jmenuje Mlýnský, obklopuje ho Chrudimka, Halda a Spojilský odpad, poblíž teče Labe a přitom je jen kousek od historického středu města. Jeho dominantou jsou Automatické mlýny.

Důležitým krokem ohlašujícím změny bylo vypsání urbanistické soutěže na koncepci rozvoje ostrova a mlýnů. Po uzávěrce přihlášek v těchto dnech se ukázalo, že se urbanisté o Mlýnský ostrov velmi zajímají.

Automatické mlýny by se časem měly otevřít lidem.

„Zájem předčil veškerá naše očekávání. Do soutěže se přihlásilo 16 čtyřčlenných týmů z České republiky a Slovenska, což je vzhledem k náročnosti zadání a vysokým kvalifikačním kritériím, která museli uchazeči splnit, velké číslo,“ řekla vedoucí odboru hlavního architekta Magistrátu města Pardubic Zuzana Kavalírová.

Podle předsedkyně poroty, architektky Pavly Melkové, je takový zájem o Mlýnský ostrov důkazem toho, jak významnou stavbou Gočárovy mlýny jsou.

„Tento velký zájem svědčí o věhlasu Gočárových Automatických mlýnů a s tím spojené prestiže pro architekty, kteří se budou soutěže účastnit. Zároveň však dokazuje, že město Pardubice společně s firmou ONplan soutěž velmi dobře připravilo,“ dodala Pavla Melková.

Budoucí podobou ostrova se budou zabývat tři expertní týmy

Město Pardubice se rozhodlo uspořádat soutěž na novou koncepci takzvaného Mlýnského ostrova formou soutěžního workshopu.

„Tři týmy složené z urbanistů, krajinářských architektů, dopravních inženýrů a odborníků na vodní stavby budou během listopadu a prosince připravovat návrh budoucí podoby tohoto území,“ řekl primátor města Pardubice Martin Charvát, který je rovněž jedním z porotců soutěže.

Porota je složena ze tří nezávislých expertů, dvou náhradníků a zástupců města. Mezi experty patří držitelka Národní ceny za architekturu a ředitelka Sekce detailu města IPR Praha Pavla Melková, urbanista a ekonom výstavby Paul Koch, který v Česku realizoval stavby Tančícího domu a Zlatého Anděla v Praze, a londýnský urbanista slovenského původu Igor Marko. Za město jsou členy poroty primátor Martin Charvát a starosta Městského obvodu Pardubice I architekt Jaroslav Menšík.

Porota soutěže stála před nelehkým úkolem - jak ze 16 týmů zvolit ty, které se zúčastní soutěžního workshopu. Nakonec na základě přihlášek s referenčními projekty vybrala tři týmy, které budou v příštích dvou měsících pracovat na návrhu budoucí podoby tohoto území - ateliéry D3A, re architekti Michala Kuzemenského a UNIT Architekti.

První soutěžní workshop, jenž bude přístupný také veřejnosti, se uskuteční 3. listopadu. Jednotlivým týmům zde bude představeno jak zadání, tak požadavky vlastníků v území. Program soutěže a informace o tom, jak se jí může účastnit veřejnost, budou zveřejněny na webových stránkách města Pardubic.

„Mlýnský ostrov“ v Pardubicích

„Mlýnský ostrov“ v Pardubicích

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz