Automatické mlýny by se časem měly otevřít lidem.

Automatické mlýny by se časem měly otevřít lidem. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Automatické mlýny míří po slevě do rukou radnice. Za 25 milionů korun

  • 5
Vedení města minulou středu vyjednalo předběžnou cenu 25 milionů za Automatické mlýny. Majitelé GoodMills souhlasili se slevou za podmínky, že mlýny zůstanou otevřené lidem.

Jednání pardubické radnice o koupi Gočárových automatických mlýnu se blíží ke konci. Noví zástupci firmy GoodMills, která je současným majitelem mlýnů, jsou ochotni kulturní památku městu prodat za 25 milionů korun. Majitelé se se zástupci města sešli minulou středu.

„Částka ještě musí být potvrzena oficiální cestou, ale z průběhu jednání vyplývá, že by se měla pohybovat kolem 25 milionů,“ řekl Brendl.

Pro město by taková cena znamenala úspěch. Majitel budovy začínal původně jednání na 40 milionech.

„Ano, jednání vedeme a mohu i potvrdit, že jsme se zatím předběžně dohodli na výsledné ceně kolem 25 milionů korun. Jsme však stále v jednání a vše záleží na tom, zdali budou úspěšná až do konce,“ uvedl současný ředitel společnosti Good Mills Leonhard Gollegger.

Radnice si v minulosti nechala vypracovat posudek, který odhadl cenu budov přibližně na 20 milionů, tedy polovinu sumy, jakou navrhovala GoodMills.

„Společnost si nechala představit kompletní projekt k využití mlýnů. Při jeho vytváření město spolupracuje s dalšími občanskými sdruženími, jako jsou například Mlýny městu,“ uvedl Brendl.

Právě na základě tohoto prezentovaného plánu se majitel mlýnů rozhodl z ceny výrazně slevit. Velkou roli sehrálo také převedení mlýnů na seznam národních kulturních památek, čímž se otevřely další možnosti čerpání dotací. Podle vedení města proto majitelé chtějí, aby mlýny zůstaly otevřené lidem.

Kraj chtěl pronajmout část mlýna pro depozitáře muzea

Na jednání zastupitelstva v září chce rada města podrobný plán využití mlýnů představit. Následně bude záležet na zastupitelích, jak o jejich dalším osudu rozhodnou.

Hlavní podmínkou zůstává, že v případě, že by město mlýny koupilo, zůstalo by jediným vlastníkem areálu o rozloze necelých 11 000 metrů čtverečných.

„Je to jediná záruka, jak udržet areál otevřený ze všech stran. Tedy do ulic Na Ležánkách i Mezi Mosty,“ řekl Brendl.

O část mlýnů nedávno projevil zájem také Pardubický kraj. Přišel s myšlenkou, že by v mlýnech vznikly depozitáře pro galerii a muzeum.

„Byl to jen takový návrh. O této možnosti jsme diskutovali s hejtmanem. Kraj má ve svém majetku velké množství artefaktů a jednou z možností je, že by byly uloženy v části mlýnů,“ uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Kraj by však do areálu vstupoval pouze v roli nájemníka.

První plány na využití budov už se objevují. „Částečně by mohla mlýny využívat Základní umělecká škola Polabiny. Mohl by zde vzniknout multifunkční kulturní sál, rezidenční ateliéry nebo vzdělávací prostory,“ uvedla Šárka Zahálková, členka pracovní skupiny Mlýny. 

,