Z kasáren může být sídlo krajského soudu či policie. Ve hře je i stavba superradnice.

Z kasáren může být sídlo krajského soudu či policie. Ve hře je i stavba superradnice.

Pardubice dostaly od státu zdarma část kasáren. S nimi i místo pro byty

  • 6
Pardubice získaly bezplatně od státu rozsáhlý komplex Masarykových kasáren, které armáda v únoru 2011 opustila. Ministerstvo obrany si však ponechalo některé budovy, které chce odprodat za 40 milionů korun

"Magistrát se bude snažit, aby i tyto objekty, které stojí na pozemcích města, dostal zdarma," řekl náměstek primátorky Michal Koláček Sdružení pro Pardubice.

"Řekli jsme jim, že nesouhlasíme s úplatným převodem, že budovy mají zápornou hodnotu a že nabízíme, že si je vezmeme bezúplatně a na své náklady je zlikvidujeme. Na to nepřistoupili, dali to do prodeje, a pokud se to nepodaří, budeme jednat o dalším postupu," uvedl Koláček.

Podle něj je velmi malá pravděpodobnost, že by objekty, které jsou ve špatném stavu a bez pozemků, někdo koupil. Stát má ale předpisy, podle nichž musí postupovat. "Bezúplatný převod přichází v úvahu, pokud stát dojde k závěru, že starat se o budovy je pro něj méně efektivní než je bezúplatně převést na město," řekl náměstek Koláček.

Architekti města už zpracovávají studii budoucího využití areálu. Měl by sloužit převážně k vybudování bytů. Studie nepočítá s tím, že by budovy zůstaly zachovány, byly postaveny k jinému účelu a bez vysokých investic nejsou využitelné. Nemůže zde proto vzniknout ani nový úřad práce, který se má na podzim začít stavět v těsném sousedství areálu.

Masarykova kasárna

V Pardubicích vyrostla ve 30. letech 20. století. Areál o rozloze deset hektarů patřil městu do 1. ledna 1950, až pak státu. Od roku 2011 jsou opuštěná. V době největší slávy lidové armády v nich sloužilo asi 2500 vojáků. Otázkou je, co bude v areálu dál. Mluví se o sídle krajského soudu či policie. Ve hře je i stavba superradnice.

"Investiční náklady na opravu by byly stejné jako nová stavba a provozně by to stejně bylo velmi drahé," řekl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Petr Klimpl.

Náklady na vybudování nového úřadu včetně vybavení by měly dosáhnout 168 milionů korun bez DPH. Bytovou výstavbu by zřejmě město svěřilo developerovi.

Masarykova kasárna o rozloze asi deset hektarů patřila městu do 1. ledna 1950, až poté státu. Stát si ponechal budovy postavené až za jeho vlastnictví. Od roku 2011 jsou kasárna zcela opuštěná. Radnice má historické dokumenty, které jejich vlastnictví dokládají, a o získání areálu usilovala mnoho let. Dokonce zvažovala, že podá k soudu určovací žalobu, kvůli zdlouhavosti procesu však od této myšlenky upustila. Nakonec převod umožnila změna zákona o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí.

,