Dnes už historický pohled na chátrající Machoňovu pasáž v Pardubicích.

Jen na chvilku se po dvou letech otevřela pardubická Machoňova pasáž

  • 1
Ve čtvrtek mezi 14. a 17. hodinou měli lidé z Pardubic možnost zjistit, jak se během dvou roků proměnila Machoňova pasáž na třídě Míru. Cenná památka se ale stále opravuje a definitivně se otevře až na jaře. Stavba celkem vyjde na 177 milionů.

Už je to téměř dva roky, co se na Pasáži v centru Pardubic objevila vrata, která památku z dvacátých let minulého století uzavřela. Za nimi dostaly prostor sbíječky, míchačky a další stavební náčiní.

Jak se nákladná oprava unikátního domu od architekta Ladislava Machoně daří, mohli lidé zjistit na vlastní oči.

"Stav pasáže bylo možné spatřit jen v čase od 14 do 17 hodin z důvodu ještě probíhající opravy a kvůli klimatickým podmínkám," uvedla mluvčí projektu Petra Kuřátková.

V pasáži bude po dostavbě a rekonstrukci 37 nájemních bytů, 11 prodejen, restaurace, další čtyři nebytové prostory, 64 parkovacích míst a také toalety pro veřejnost.

V provozu bude Machoňova pasáž až v březnu

Ovšem prohlídka ještě neznamená, že rekonstrukce je hotova. Stavba za téměř 180 milionů, která probíhá v režii Rozvojového fondu Pardubice, sice měla původně skončit už dávno, ale termíny zůstaly jen nesplněnými sny. Když půjde vše dobře, pasáž se dostane do normálního provozu až někdy v březnu.

"Krátké otevření Machoňovy pasáže je malým vánočním dárkem pro všechny, kteří stihnou přijít a příspěvkem k předvánoční atmosféře Pardubic," řekl předseda představenstva Rozvojového fondu Pardubice Jiří Komárek.

"Po dokončení opravy nepochybně Machoňova pasáž přispěje k obchodnímu a kulturnímu rozvoji Pardubic, na který v příštím roce naváže rekonstrukce celé třídy Míru," dodal politik z ČSSD.

Zástupci fondu také přiznali, že se chtějí ještě před dokončením rekonstrukce pochlubit veřejnosti, jak moc se památka změnila.

"Až se na jaře otevře definitivně, bude již osídlena nájemníky a veřejnost se proto do některých prostor nedostane," uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

"Přebrali jsme pasáž od stavební firmy, následuje úprava nebytových prostor podle potřeb nájemců a až po ukončení všech stavebních prací bude v pasáži přebroušena a nalakována nová kamenná mozaika," dodal ředitel fondu Martin Charvát s tím, že má radost z toho, že se podařilo zrestaurovat do původní podoby historické prostory Pasáže.

Charvát také dodal, že díky devítiapůlmilionové dotaci od města budou restaurovány výklady prodejen, podlaha ze 780 tisíc dlaždiček bude replikou původní dlažby a celou atmosféru 20. let minulého století, kdy stavba vznikla, umocní štukatérská výzdoba s kopiemi původních světel.

Machoňova pasáž

Dům na třídě Míru byl vystavěn mezi lety 1924-1925. Původně se mělo jednat o běžný dům na hlavní třídě. Majitelům ale údajně připadalo, že dva obchody do ulice budou přinášet malý zisk. Rozhodli se tedy zbudovat "velkolepý palác průchodní". Projektem byl pověřen architekt Ladislav Machoň. Pasáž v pětipodlažním domě měla 28 obchodů, suterénní restauraci a v domě mělo být původně 26 bytů. Projekt byl ale změněn na 31 menších bytů. Průčelí doplňují čtyři sochařská díla Karla Dvořáka - rybář, textilák, truhlář a barvič. Moderní sochy narazily v lokálním tisku na nepochopení. Pardubáci ale byli uchváceni velkoměstským prostředím obchodní pasáže. Machoňova pasáž byla v roce 1958 prohlášena za kulturní památku. Nynějším vlastníkem objektu je Městský rozvojový fond Pardubice.