Lyžníci v Hlinsku.

Lyžníci v Hlinsku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lyžníci se v Hlinsku vybavili sto let starou výstrojí a jeli na krásu

  • 0
„Švédsko, Finsko, Hlinsko! To říkáme vždycky, když rádi lyžujeme,“ prohlásil člen výboru Klubu klasického lyžování Hlinsko Petr Svoboda. V sobotu měl k použití tohoto klubového sloganu pádný důvod. V hlineckých Ratajích se konal závod lyžníků.

Podmínkou pro účastníky závodů byla historická výzbroj a výstroj z první poloviny minulého století. Nakonec na trať vyrazilo čtyřiadvacet odvážlivců.

„Byly doby, kdy jsem jezdil na rychlost, ale teď už jezdím jenom na krásu,“ řekl člen klubu a jeden ze závodníků Jiří Bidmon.

Závod ve stylu retro bývá typický tím, že část závodníků nedorazí do cíle. Jiní dorazí popřípadě koloběžkovým stylem, protože třeba praskne zpuchřelý řemínek, nějaké péro, někdy i lyže.

A to bývá velká škoda, protože k nim mají lyžaři často citový vztah. Většinou je podědili po rodičích či prarodičích či pocházejí z půd sousedů. A například otec Jiřího Bidmona, vyučený kolář, si kdysi vyrobil lyže pro sebe i svou ženu sám.

Atmosféru jak z doby před mnoha desítkami let dokreslovaly dobové kalhoty, svetry, bundy, pletené podkolenky, čepice, šály, dlouhé sukně, žinylkové šátky, kaliopky a další prvky výstroje, která byla ve znamení rozmanitosti. Naopak jednotným prvkem výzbroje byly dřevěné lyže a staré bambusové hole.

„Já mám s sebou lyže z třicátých let ‚jasánky‘ po tátovi, který vyznával telemarkové lyžování, ale mezi dvaceti páry doma mám i lyže z roku 1898, na kterých nejezdím. Bylo by škoda je ničit,“ řekl v cíli třetí Daniel Gregor z Nového Města na Moravě, který se mohl pochlubit řadou originálních prvků ve své výstroji.

A to ještě tentokrát nepoužil svůj oblíbený styl s pouze jednou delší holí coby bidlem k odrážení. „Se dvěma hůlkami už ani neumím z kopce jezdit,“ dodal.

„Bereme to jako srandu. Potom nevadí, že je to lyžování těžkopádné, bez mazání vosky, a suneme se krok sun krok,“ řekl další účastník Petr Vašek.

Vítěz předvedl ukázkový telemark

Ale to neplatilo pro vítěze závodu Pavla Svobodu staršího, který v cíli nejrychlejší jízdy po zledovatělé trati předvedl s lyžemi starými přes sto let navíc i krásný telemark.

Běhy jednotlivců i štafet lyžníků ve věku od dětského po seniorský splnily účel sportovní i společenský. „Tato akce je oslavou hlineckého lyžování. Je to memoriál našich kamarádů Tondy Kavalíra a Franty Hladíka, kteří nás opustili předčasně,“ řekl člen výboru klubu Petr Svoboda.

Podle něj má tento běh tradici zhruba dvacetiletou. Klub připravuje osm až deset akcí ročně, vedle lyžařských pořádá i cyklistické závody a přespolní běhy.