Na lyžařském výcviku se může stmelit školní parta, řada rodin na to ale nemá. (Ilustrační snímek)

Na lyžařském výcviku se může stmelit školní parta, řada rodin na to ale nemá. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lyžařských výcviků ubývá, pro řadu rodin jsou moc drahé

  • 4
Lyžařské kurzy jsou pro školáky rok od roku dražší a pro mnoho rodin představují značnou finanční zátěž. Letos se na ceně navíc podepsalo mimo jiné zvýšení DPH a zdražení dopravy. Na hory tak jezdí stále méně mladých lyžařů, jejichž úbytek pociťují nejen hoteliéři, ale i provozovatelé vleků.

Podle průzkumu, který si MF DNES udělala v základních i středních školách a v učilištích v Pardubickém kraji, se ve většině škol účast školáků pohybuje nejčastěji mezi padesáti a sedmdesáti procenty.

Snad nejmenší účast ohlásili ve Střední zdravotnické škole v Pardubicích. Tam odjíždí lyžovat jen dvacet procent studentek, i přesto, že škola přispívá tři tisíce korun na dopravu.

"Tohle procento je zhruba stejné jako vloni," uvedla ředitelka Monika Máslová, podle níž absolventi zaplatí za sedmidenní pobyt v Janských Lázních 2 660 korun za ubytování a plnou penzi. K tomu si musejí koupit za téměř tři tisíce korun týdenní skipas.

Na výcvik žákům přispívá i škola

"Lyžařský výcvik pořádáme a nehodláme na tom nic měnit ani v nejbližší budoucnosti. Letos budou žáci lyžovat v Krkonoších," uvedl ředitel střední průmyslové školy v Chrudimi František Mihulka.

Výcviků se pravidelně účastní přibližně polovina studentů. Šestidenní pobyt je přijde vzhledem k příspěvku sdružení přátel školy na tři tisíce korun. Zhruba stejnou částku ale budou muset doplatit za jízdenku na vleky.

Kolem dvou tisíc plus cenu skipasu zaplatí za lyžařský výcvik sedmáci ze základní školy na Školním náměstí v Chrudimi, kteří pojedou lyžovat do Příchovic v Jizerských horách. "Letos se zúčastní 68 procent žáků sedmých tříd," uvedl ředitel školy Jiří Loukota.

Na svitavském gymnáziu jezdí skoro všichni

Téměř stoprocentní účast naopak hlásí Gymnázium Svitavy, kde se ve srovnání s loňskem přihlásilo více než 95 procent dětí. "Již řadu let jezdíme do Čenkovic vždy od neděle do pátku, což je pět nocí a pět dnů výcviku," uvedl ředitel Milan Báča.

"Nechápeme lyžák jen jako šanci si zalyžovat, ale i jako prostředek k tomu, aby se děti dostaly na čerstvý vzduch, poznaly se lépe navzájem i se svými učiteli," dodal Báča.

Cena za "lyžák"

Výzbroj koupě:
Lyžařský set složený z lyží, vázání a hůlek 5 000 Kč, lyžařské boty minimálně 1 500 Kč.

Výzbroj vypůjčení:
Set srovnatelné kvality v půjčovně za dva až tři tisíce korun. Obvyklá je vratná záloha 1 000 Kč.

Výstroj:
Samotná bunda a kalhoty v nejlevnějším provedení cca 2 000 Kč. Plus helma, čepice, šála a rukavice

Kurz: 2 000 až 3 000 Kč

Skipas: 3 000 Kč

Kapesné: 1 000 Kč

Celkem: od 10 000 Kč při výpůjčce, od 13 000 Kč při koupi vybavení.

Také studenti gymnázia v Ústí nad Orlicí odjíždějí téměř v plném počtu. "Sekunda jede na Dolní Moravu, kvinta do Říček v Orlických horách," uvedl ředitel gymnázia Miloslav Chvátil. Studenti zaplatí za šestidenní pobyt na horách 1 400 korun, k tomu budou potřebovat kapesné a peníze na vleky.

Úbytek mladých lyžařů ale pociťují na horách jak ubytovatelé, tak vlekaři. Žamberecký podnikatel Ladislav Spurný například tvrdí, že do hotelu Annenský mlýn v Říčkách přijedou letos pouze dva turnusy.

"Vloni jich tu bylo tuším pět nebo šest a předloni ještě víc," řekl. K většímu využití nepomáhá ani stokorunová sleva na osobu a den. "Nabízíme přitom ubytování na pokojích s vlastním sociálním zázemím a televizí s polopenzí za 290 korun za den," dodal.

Méně lyžařů oproti loňsku mají také v Čenkovicích. Menší zájem potvrzuje Radek Černý z tamějšího Skiareálu. "Kdybych to měl vyčíslit, tak je jich tu letos asi o třetinu míň. Rekreačních lyžařů jezdí zhruba stejně, nejvíc nám chybí lyžařské výcviky," řekl Černý.

Žáci by jeli, ale studenti nemají peníze

Mezi žáky a studenty samotnými je zájem o lyžařské kurzy primárně veliký. Když mají přinést potvrzení od rodičů, je jich už méně, ve chvíli zaplacení zálohy se jejich počet opět snižuje.

"Sociálně slabší rodiny, jejichž děti mají šanci jet na kurz, ale z finančních důvodů to samy nezvládnou, mohou požádat o příspěvek místní radnici," uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Požádat o pomoc mohou rodiny buď z důvodu sociální potřebnosti, kdy rodina dlouhodobě pobírá sociální dávky, nebo žádat o jednorázovou peněžitou dávku. Výše příspěvku závisí na nezbytných nákladech, které rodině vzniknou, zároveň se přihlíží k celkové finanční situaci rodiny.