Areál v Červené Vodě Nabízí nejdelší sjezdovku Orlických hor, která měří 2 150...

Areál v Červené Vodě Nabízí nejdelší sjezdovku Orlických hor, která měří 2 150 metrů. Její převýšení 399 metrů ji řadí do červené kategorie obtížnosti. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Svitavy prodaly Čenkovice, lyžařské areály na Bukové hoře se spojí

  • 0
Roky dohadů a sporů dvou lyžařských areálů na Bukové hoře skončily. Svitavy se rozhodly prodat své zastaralé zimní středisko v Čenkovicích bohatším konkurentům v Červené Vodě.

Zastupitelé Svitav se ve středu rozhodli prodat svůj lyžařských areál v Čenkovicích za 15,6 milionu korun.

Středisko získaly společnosti Skipark Červená Voda a Atlas Real. Pro lyžaře by to měla být dobrá zpráva. I když dva areály na Bukové hoře spolu sousedily, jejich provozovatelé měli neustále potíže se dohodnout na společném jízdném.

Lyžování na Bukové hoře

Na svazích Bukové hory fungují dva lyžařské areály. V Čenkovicích, jehož hlavní část provozovala svitavská městská společnost, a soukromý areál v Červené Vodě. Poté, co nyní bude vše spravovat Skipark Červená Voda, nabídne sedm kilometrů sjezdovek a přepraví sedm tisíc osob za hodinu na obou stranách Bukové hory. Příští rok skiresort plánuje vybudování druhé sedačkové lanovky směrem na Heroltice.

„Výhoda společné jízdenky je jasná. Jeden z největších skiresortů v zemi posílil, měl by nabízet více než sedm kilometrů rodinného lyžování a zvýšit přepravní kapacitu,“ uvedl ředitel Skiparku Červená Voda Radek Procházka.

Spokojeno je i vedení Svitav. Radní jsou přesvědčeni, že prodělečný areál nakonec prodali za relativně slušnou cenu. V původním znaleckém posudku z roku 2013 byl ski park oceněn na dvacet milionů korun. Jenže městu hrozilo, že by muselo přistoupit i na mnohem nižší nabídku.

„Co se týče ceny, dá se říci, že celková nabízená suma je z našeho pohledu vynikající,“ uvedl Jaroslav Kytýr, jednatel městské společnosti Sportes, která spravovala mimo jiné právě čenkovický areál.

Svitavy chtějí peníze investovat ve městě a využít je k získávání evropských dotací.

Proti prodeji se ohradila pouze pětice z dvaceti šesti členů zastupitelstva. Ta navíc nesouhlasila s prodejem chat, ruku by zvedla pouze pro odkup skiparku.

Svitavy nemohly sousedům konkurovat Dříve osamocenému komplexu v Čenkovicích přibyl výrazný konkurent před pěti lety. Na opačné straně Bukové hory vzniklo nové středisko Červená Voda. Díky mohutným investicím do vybavení začala „svitavská“ strana působit poněkud zanedbaně.

Ani přes nákup mobilního zasněžovacího děla za 500 tisíc korun nebo rekonstrukci restaurační chaty za 250 tisíc se Čenkovicím nedařilo lákat i nadále stejné počty návštěvníků. Svitavy měly tedy na výběr: buď vynaložit další desítky milionů na rozvoj parku, nebo celý projekt opustit.

„Taková investice by pro město ovšem byla příliš riskantní,“ uvedl během jednání zastupitelů starosta Svitav David Šimek. Dodal, že svitavská veřejnost není provozování vzdáleného lyžařského centra nijak nakloněna.

Areál si firmy rozdělily

MF DNES už před dvěma roky napsala, že už je jen otázka času, kdy celý kopec ovládne červenovodský skipark.

Dvě firmy, které kupují svitavský areál, si jej rozdělily. Skipark Červená Voda měl zájem jen o sjezdovky, zařízení na zasněžování a vleky, společnost Atlas Real přebírá zbytek včetně ubytovacích zařízení.

Ředitel Skiparku Červená Voda Radek Procházka slibuje, že výhody spojení obou areálů lyžaři rychle uvidí a nebudou spočívat jen ve společném skipasu. „Máme v plánu rozvoj obou částí skiresortu Buková hora, který se skládá ze Skiparku Červená Voda a Skiareálu Čenkovice,“ uvedl.