Louka pod zámkem je dnes mokřad. Město přemýšlí, co s ní.

Louka pod zámkem je dnes mokřad. Město přemýšlí, co s ní. | foto: Východočeské muzeum - archiv

U pardubického zámku rybník nebude. Město tápe, co s podmáčenou loukou

  • 2
Pardubická radnice chce proměnit jedno z nejhezčích míst v okolí zámku. Plán, že se z louky za Příhrádkem stane rybník, ale neprošel. Ve hře jsou nyní dvě varianty. Jedna počítá s odvodněním, druhá s mokřadem.

Jedno z nejkrásnějších zákoutí Pardubic, louka mezi zámkem a Příhrádkem, přímo vyzývá k procházkám. Zastupitelé přitom uvažovali i nad tím, že by zde vyrostl rybník.

Nyní zvažují dvě možnosti: buď podmáčený prostor neměnit, nebo ho vysušit, aby se tu mohly pořádat kulturní akce.

"Na louce pod zámkem buď zůstane mokřad, který je zde prakticky již dnes, tedy travnatá plocha s úzkým potokem uprostřed, nebo bude voda kompletně vedena potrubím. Obě dvě varianty byly navrženy tak, aby co nejméně narušily současnou podobu, a nepočítají s otevřenou vodní plochou," řekl náměstek primátorky František Brendl.

Na louce vedle zámku bývalo před sto lety oblíbené kluziště.

Druhá varianta počítá se zrušením mokřadu u mostku. Louka by se tak vysušila a obyvatelé Pardubic by ji mohli využívat například k piknikům.

"Zastupitelé jsou rozděleni přibližně na dva stejně velké názorové proudy. Jedni by nic neměnili a druzí by louku využili k některým kulturním akcím," uvedl architekt a zastupitel Milan Košař.

V souvislosti s řešením severovýchodní části podzámeckého prostoru se v minulosti počítalo i se vznikem rybníku, který se měl objevit na louce mezi Příhrádkem a zámkem. Po zveřejnění původního plánu architekta Tomáše Jiránka se okamžitě začaly ozývat nesouhlasné hlasy historiků, aktivistů i mnoha zastupitelů.

Obranný systém

Louka mezi Příhrádkem a zámkem je pozůstatek středověkého obranného systému, který nechali vybudovat Pernštejnové. V případě, že se blížil nepřítel, mohl být příkop zaplaven. Po třicetileté válce do něho nechali šlechtici přivést vodu natrvalo, aby podpořili místní průmysl.

V 18. století si však měšťané stěžovali, že voda ničí domy v přilehlých ulicích. Šlechta jejich stížnosti vyslyšela. Od té doby těmito místy vede úzký potok, který přechází v mokřadní nivní louku.

Na konci 19. století začal toto místo využívat místní spolek jako improvizované kluziště.

"Myslím, že louka by měla zůstat ve stávající podobě. Jako klidné a příjemné místo na procházky a na venčení psů. Jsem rád, že se od nápadu s rybníkem snad již definitivně upustilo. I zrušení mokřadu s potokem je myslím zbytečné. Míst, která budou určená kulturním akcím, bude v Tyršových sadech dostatek," uvedl Košař.

"Rybník v těchto místech by byla skutečně hloupost. Narušilo by to ráz jednoho z nejkrásnějších pardubických míst," řekl pardubický historik František Šebek.

V dávné minulosti přitom okolí zámku zatopené několikrát bylo. "Jako součást opevnění nechali Pernštejnové vybudovat příkop, který mohl být v případě nebezpečí zaplaven. Oblast jinak pod vodou nebyla, protože by to narušovalo statiku okolních budov a hradeb," uvedl Šebek.

Po třicetileté válce místní šlechta podporovala koželužný průmysl a nechala příkop trvale zaplavit. V 18. století si však měšťané stěžovali, že voda ničí domy v Kostelní ulici. Obranný příkop byl již nadobro odvodněn.

"Mokřadní strouha, která kolem zámku protéká, je dnes živená pouze dešťovou vodou," řekl Šebek.

Pokud se v těchto místech někdy objevila větší vodní plocha, bylo to podle historika pouze v důsledku sezonních aktivit. "Jako například vytvoření umělého kluziště, které se zde pravidelně objevovalo na konci 19. a začátku 20. století," dodal Šebek.

Revitalizace podzámeckého biotopu je vyčíslena na 632 tisíc korun s DPH. Celou částku bude město hradit ze svého rozpočtu.