Lázně ducha jsou podle sochaře Olbrama Zoubka výborným nápadem.

Lázně ducha jsou podle sochaře Olbrama Zoubka výborným nápadem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nejmagičtější místo. Litomyšl porazila lázněmi ducha Kuks i Olomouc

  • 0
Litomyšl vyhrála soutěž o nejmagičtější místo v Česku roku 2013, kterou vyhlásila agentura CzechTourism. Svými lázněmi ducha při hlasování na internetu předstihla adventní Olomouc i barokní Kuks.

Neotřelý nápad několika nadšenců vytvořit v Litomyšli lázně nikoli termální, ale lázně ducha, zabodoval. Díky internetovým příznivcům Litomyšle dostal 13 tisíc hlasů v kategorii o nejmagičtější místo v Česku v soutěži Destinace 2013.

"Jsme rádi, je to pro nás závazek," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.

I když v soutěži dlouho zaostávala za Kuksem a Olomoucí, ve finiši Litomyšl zvrátila vítězství na svoji stranu.

"Vaše hlasy nás vynesly na průběžné 1. místo v této kategorii, ale pozor, ještě není vyhráno...:-) Zaberme tedy prosím společně v cílové rovince," povzbuzovala příznivce facebooková stránka lázní na konci října.

Anketa Destinace 2013 kategorie Genius loci

1. Lázně ducha, Litomyšl

13018 hlasů

Je to město neobyčejně kulturní a lázeňské….bohužel tamější lázně vyhledávány jsou pouze domorodci a také vodu tam nikdo nepije." Tato slova nalezneme v Krvavém románu Josefa Váchala z roku 1924. Odtud pochází inspirace ke znovuobnovení litomyšlských lázní.

2. Adventní Olomouc

10 350 hlasů

Utečte předvánočnímu shonu a vychutnejte si kouzelnou atmosféru starobylé Olomouce s tradičními trhy, kluzištěm, kulturním programem a voňavým punčem v centru města.

3. Areál Kuks s Braunovým Betlémem

9 856 hlasů

Hospital Kuks byl vystavěn po hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. Světoznámá je zdejší barokní sochařská výzdoba od Matyáše Bernarda Brauna. Nedaleko Kuksu se nachází lesní galerie zvaná dle svého autora Braunův Betlém.

Nakonec Litomyšl dostala 13 018 kliků.

"Je to víc, než obyčejně vyhráváme," řekl s úsměvem místostarosta Vojtěch Stříteský.

Má pravdu. Litomyšl díky svým patriotům, kteří jsou mimořádně aktivní nejen u svého počítače, už vyhrála několik anket. V roce 2008 byla Litomyšl vyhlášena nejatraktivnějším místem v České republice před Prahou a Třeboní. V roce 2010 se zámek stal nejlépe hodnocenou památkou Pardubického kraje v anketě cestovatelského portálu Kudy z nudy. Další internetové hlasování vyhrála letos litomyšlská Farní charita.

K úspěchu Litomyšle v hlasování o nejmagičtější místo v zemi možná přispěl i měsíc starý článek v MF DNES, podle kterého má Kuks už vítězství na dosah a Litomyšl je až třetí s velkým odstupem. Věty o úspěchu Kuksu v Litomyšlanech zřejmě probudily sportovního ducha.

"Pomohlo nám to," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Na duševní bázně v Litomyšli lázně

Litomyšl nemůže konkurovat návštěvností Olomouci, její renesanční zámek nepřilákal v minulosti tolik platících turistů jako Kuks.

Litomyšl má krásné náměstí, velkolepý zámek, pozoruhodnou historii i hudební festival, ale turistů tam jezdí - alespoň podle hoteliérů - málo. Ani zapsání zámku na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 1999 mnoho nezměnilo.

Teď v Litomyšli doufají, že originální nápad s otevřením lázní ducha by mohl pomoci.

Už dvakrát na začátku dubna tam zahájili sezonu lázní, které neslouží pro léčbu těla, nýbrž pro odpočinek ducha. Po celém městě můžete potkat dámy v kostýmech z přelomu 19. a 20. století s dobovými kloboučky, na každém rohu kolonády někdo zpívá, tančí, hraje, nabízí speciality, zve do galerií.

"Je to výbornej nápad," pochvaloval si letos atmosféru například sochař Olbram Zoubek oblečený v dobovém oděvu s apartním kloboukem na hlavě.

Už je jasné, že nápad neskončí tím, že se davy lidí jednou za rok projdou po pomyslné lázeňské kolonádě, kde se na každém rohu něco děje, někdo hraje, zpívá, tančí.

Připravují prodloužené lázeňské pobyty

Podnikatelé pobízení radnicí připravují nabídku víkendových lázeňských pobytů, které začnou prodávat.

"Máme připraveno asi deset prodloužených víkendových pobytů od nejrůznějších ubytovacích zařízení v Litomyšli, kde se klade důraz na lázeňství, welness a kulturu," uvedla Severová.

"Chceme nabízet turistům i výlety do okolních měst, aby z Litomyšle například jeli do muzea karosářství ve Vysokém Mýtě nebo na úzkokolejku do Moravské Třebové," uvedl Kortyš.

Ve snaze Litomyšle žít z cestovního ruchu by měl pomoci i příští rok, kdy dokončí velkorysou opravu památek kolem zámku za zhruba 400 milionů korun. A město chystá velké oslavy kulatých výročí rodáků, astronoma Zdeňka Kopala a Bedřicha Smetany.

"A čeká nás velkých osm akcí z toho pět jubilejních," uvedl Stříteský.