Svitek Tóry i s ukazovátkem zvaným jad.

Svitek Tóry i s ukazovátkem zvaným jad. | foto: Wikipedia

Litomyšl usiluje o zápůjčku původní židovské Tóry. Skončila v Americe

  • 0
Při připomínce sedmdesátého výročí deportace Židů do koncentračních táborů chce město Litomyšl ukázat lidem svitek Tóry tamní komunity. Vypůjčit si ji chce od židovské komunity v americkém státě Maryland, která pergamen nyní vlastní.

Až dosud patrně nikdo v Litomyšli netušil, kde se původní litomyšlská Tóra, tedy pět starozákonních knih Mojžíšových na svitku, nachází. Teď už vědí, že je ve Spojených státech.

"Přes internet se mi podařilo vystopovat osud Tóry. Zmínku o ní jsem objevila ve starém článku New York Times," uvedla Marie Venclová, ředitelka Portmonea.

V květnu 1942 pražský nacistický úřad Ústředna pro židovské vystěhovalectví přikázal židovským obcím s výjimkou Sudet, aby všechny své liturgické předměty, knihy a archiválie zaslaly do Prahy do sbírek právě vznikajícího Židovského ústředního muzea.

Za druhé světové války se součástí sbírek muzea stalo téměř 1 800 svitků Tóry, včetně té z Litomyšle. Po roce 1945 si obnovené židovské obce vzaly Tóry zpět, ale po zániku mnoha z nich se svitky vrátily do muzea.

V šedesátých letech pak komunisté svitky prodali. "Svitky se dostaly do Londýna, kde byly restaurovány," uvedla Venclová.

"Z Londýna si je rozebíraly jednotlivé skupiny, které se přesunovaly dál do celého světa," uvedl místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Litomyšlskou Tóru získala židovská komunita v americkém státě Maryland.

Co je Tóra

Tóra je návod a poučení židovského národa, které je uložené v pěti starozákonních knihách Mojžíšových. Je základním dokumentem judaismu a dala základ celému židovskému právu.

"Sehnala jsem na tuto kongregaci kontakt, připravila jsem pro město průvodní dopis. Podle mne by pro ně mohlo být zajímavé vidět město, odkud jejich Tóra pochází," uvedla Venclová.

Město zatím nemá ze strany židovské komunity odezvu. Zapůjčení by ale podle Stříteského bylo patrně nákladné. "Stálo by to velmi hodně peněz, které na to nemáme.

Umím si ale představit, že by někteří soukromníci na takovou věc přispěli. Zatím nevíme, jak to dopadne, v každém případě se o to snažíme," uvedl Stříteský.

Nacisté odvlekli do koncentračních táborů sto litomyšlských Židů. Vrátilo se jich zpět jen třináct a z nich už podle Stříteského žije jen jedna žena.

Hebrejsky psaný pergamen

Tóra je souvislým vyprávěním, které začíná stvořením světa a končí smrtí Mojžíše před tím, než Židé vstoupí do Kanaánu.

Má pro židovskou komunitu veliký význam. Její zhotovení podléhá přísným pravidlům. Svitek píše na pergamen speciálním inkoustem vyškolený písař, který se před psaním musí očistit v rituální lázni "mikve".

Text Božích slov musí být napsán bez jediné chyby starobylým hebrejským písmem. Pokud text obsahuje chyby, svitek nelze používat. Popsané pergameny jsou sešité do dlouhého pásu, oba konce jsou připevněny k tyčím.