Piaristický kostel Nalezení svatého Kříže je jednou z dominant Litomyšle. | foto: Město Litomyšl

Obrovité barokní sochy jsou zpět v litomyšlském chrámu

  • 0
Litomyšl dokončuje velkou obnovu piaristického chrámu. Je to klíčový prvek obnovy zámeckého návrší, na kterou město získalo od Unie 400 milionů korun.

Stamiliony z Evropské unie mohla získat na konci takzvaného plánovacího období jen tři místa v Pardubickém kraji. Pardubice z regionálního programu a památky v Litomyšli a Kladrubech nad Labem ze štědrého programu s názvem IOP.

O úspěchu lze zatím opatrně mluvit jen v Litomyšli. Radní v Pardubicích donekonečna posunují termín zahájení opravy Tyršových sadů. Hřebčín v Kladrubech nyní na třetí pokus hledá firmu, která by opravy provedla za více než 200 milionů a za méně než rok. Naopak v Litomyšli už začínají finišovat.

Piaristický kostel Nalezení svatého Kříže z první poloviny osmnáctého století, jakási vlajková loď obnovy památek kolem renesančního zámku za 400 milionů korun, je z větší části hotov. Vrátily se tam restaurované lavice, sochy evangelistů, kazatelna i vybavení sakristie.

V kostele chybějí ještě varhany

"Stěhují se boční oltáře, na emporách zbývá vyřešit a dodělat expozice Andělé na návrší a samozřejmě chybějí ještě varhany," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Na vše se kvůli dotaci a termínům spěchá. "Nechtěli nám instalovat varhany, že to není připravené, jak si to představují, tedy vyčištěné, zamčené. Ale tak to nejde. Je to živá stavba, to bychom se dostali nevím do kterého roku," uvedl starosta Michal Kortyš.

Vedení Litomyšle chtělo dokonce o Vánocích kostel provizorně otevřít, ale zatím se zdá, že stavba nebude ještě tak daleko, aby to bylo možné. Pokud se to nepodaří, chrám bude přístupný pravděpodobně na jaře a určitě v červnu.

Piaristický chrám v Litomyšli

Barokní stavba kostela Nalezení svatého Kříže byla zahájena roku 1714 podle plánu Giovanniho Battisty Alliprandiho. Po jeho smrti se vedení stavby ujal František Maxmilián Kaňka. Částečné rekonstrukce se budova dočkala v devadesátých letech, zvenku stavba vypadá impozantně, interiéry však zůstávaly v zuboženém stavu.

"V neděli odpoledne 15. června je plánováno znovuvysvěcení kostela, bude to velká slavnost na začátku Smetanovy Litomyšle," uvedl místostarosta Litomyšle a zároveň dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Varhany ovšem připraveny ještě nebudou. "Nebudou naladěné. Na jaře se mění klimatické podmínky, navíc potřebujeme mít úplně každou sošku, lavičku či oltář na svém místě, to vše hraje při ladění varhan roli," uvedl Stříteský.

Kostel, který má od státu zapůjčeno město, se po svém dokončení stane sídlem Výstavy diecézního muzea Andělé na návrší. Bude sloužit i pro jiné expozice, koncerty i bohoslužby.

Lavice vypovídají o dějinách kostela

"Existuje plán, že by se tam jednou za měsíc konala významná nedělní mše, která by byla ozdobena adekvátním hudebním doprovodem, za účasti například orchestru či sboru," uvedl Stříteský.

Co opravený kostel nabídne? Pozoruhodné budou třeba i lavice. Restaurátoři neodstranili vyrytá jména, letopočty či vzkazy.

"Lavice jsou nejkrásnější právě tím, že jsou ohořelé a vypovídají o dějinách kostela. Jsou na nich vyrytá jména a letopočty. Když v nich budete sedět, můžete si číst," řekl Václav Veřtát, restaurátor umělecko-řemeslného mobiliáře.

Impozantní je i sochařská výzdoba se čtyřmi sochami evangelistů. Smlouva na plastiky byla uzavřena s Matyášem Braunem, ale velkou část práce odvedl jeho žák Jiří Pacák.