Litomyšli činí problémy především to, že se musí starat o mnoho nově nabytého majetku. Na snímku náměstí v Litomyšli.

Litomyšli činí problémy především to, že se musí starat o mnoho nově nabytého majetku. Na snímku náměstí v Litomyšli. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Rozpočet Litomyšle je napnutý. Žili jsme nad poměry, přiznalo vedení

  • 4
Desetitisícová Litomyšl letos nenašla v rozpočtu peníze ani na výměnu starých skřínek ve školách. Paradoxní je, že městu činí potíže především jeho rychle nabyté bohatství. Provoz a správa nového majetku je totiž finančně velmi nákladná.

Že Litomyšli došly peníze? "Hloupost," mohl by si kdekdo pomyslet. Na zámeckém návrší kolem zámku totiž probíhá na poměry maloměsta obrovská stavba za 400 milionů placená z Unie. Velkorysou přestavbu za 74 milionů nyní chystá i tamní regionální muzeum. Jenže to je ošidné.

Rozkvět desetitisícového maloměsta

Co Litomyšl v posledních letech vybudovala: sportovní halu, zimní stadion, atletický stadion, Klášterní zahrady, krytý bazén, podnikatelskou zónu, podzemní parkoviště s hřištěm na střeše, nové byty, obnova zámeckého pivovaru, nyní i návrší

Na co se zatím nedostalo: chybí cyklostezky, nová parkovací místa, nejsou peníze na opravu sportovních zařízení, nedostalo se na v minulosti plánované nové kino, chybí smuteční síň.

Bez evropských a státních peněz by toho město letos moc neudělalo. A jediná jistota je, že dotací už bude v příštích letech podstatně méně. "Nemáme ambice dělat velké stavby," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Na rozpočtu Litomyšle, který schválili zastupitelé, není ani tolik zajímavé to, co v něm je, jako spíše to, co v něm chybí. Litomyšl si v předchozích letech zvykla na život na vysoké noze, jako by byla dvacetitisícovým městem, třebaže obyvatel má jen polovinu.

Na výměnu starých skříněk nezbylo

Město si dopřálo novou školu, moderní sportovní halu, zimní stadion, atletický stadion, park, krytý bazén, podzemní parkoviště s hřištěm na střeše a tak dále. Město si na to najalo uznávané architekty, díky kterým Litomyšl sbírá ceny.

Teď se však Litomyšl vrací zpátky na zem. Kvůli škrtům v rozpočtu nenašla peníze dokonce ani na plánovanou výměnu skříněk v mateřských školách, které tam mají už čtyřicet let, za 400 tisíc korun či na nákup pečicí pánve pro školní kuchyň.

"Sestavování rozpočtu bylo nejdramatičtější za posledních několik let. Jsou tu totiž dvě protichůdné tendence - rostou nám mandatorní výdaje a nerostou nám dostatečně příjmy," uvedl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Problémy Litomyšli paradoxně způsobuje fakt, že bohatne. V roce 2005 mělo město majetek za 1,7 miliardy, nyní je už na 2,2 miliardách. Teď se ale o majetek musí starat, provozovat ho a popřípadě ještě splácet. To je třeba případ nového krytého bazénu. Je přirozené, že peníze pak chybějí jinde.

Letos bude "jen" oprava čističky a digitalizace kina

Pokud odhlédneme od prací na zámeckém návrší za skoro 400 milionů korun, které platí Unie, město letos na investice moc nedá. S pomocí státu bude platit za rekonstrukci čistírny odpadních vod za 80 milionů korun, zaplatí digitalizaci kina a chystá úpravu lesních cest. U nemocnice chce město začít stavět nájemní dům. A našla 300 tisíc na podporu mládežnického sportu.

Na další důležité věci však nezbylo. "Hala TJ Jiskra Litomyšl na Černé hoře potřebuje poměrně intenzivně opravu. Jiskra možná dosáhne na desetimilionovou dotaci, k tomu by potřebovala dvacet procent od města, ale do rozpočtu se ty dva miliony nedostaly," uvedl místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Radní vyškrtli z plánů i cyklostezku. Zastupitelé odhlasovali také zastavení městských dotací, které město dosud dávalo investorům, kteří chtěli v Litomyšli stavět bytové domy anebo zástavbu rodinných domů. "Deset let jsme to podporovali. Bohužel už na to v rozpočtu nemáme peníze," tvrdí starosta Kortyš.

"Budeme si muset připustit, že fenomén, který jsme si tu pěstovali posledních dvacet let, že jsme unikátní, mimořádní a jedineční, tak úplně ve všech souvislostech neplatí. Náš příjem je příjmem desetitisícového města, které si za poslední období zvyklo žít nadstandardně. Budeme s tím muset něco udělat. Je pro nás nepřijatelné, abychom si v budoucnu půjčovali na to, abychom mohli splácet své závazky," dodal místostarosta města Kašpar.