Zvon Panna Maria byl již vystaven v litomyšlském piaristickém chrámu. Váží 380...

Zvon Panna Maria byl již vystaven v litomyšlském piaristickém chrámu. Váží 380 kg a má průměr 880 mm. Odlit byl také zvon Svatý Václav, brzy bude odlit i Svatý Josef. | foto: Josef Vostárek, ČTK

V Litomyšli se po 75 letech rozezní zvony, které vznikly i díky sbírce

  • 3
V Litomyšli bude od neděle bude opět bít trojice zvonů v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže. Zvony svatý Václav, Panna Maria a svatý Josef se nad městem rozezní v neděli dopoledne, ještě předtím budou moci lidé sledovat žehnání zvonů a také jejich vyzdvižení do věže.

Slavnostní žehnání živým zvonům provede titulární biskup litomyšlský Pavel Konzbul před chrámem v 10:30 hodin. Poté už hlavní roli převezme jeřáb.
„Během patnácti minut se podaří všechny zvony vyzdvihnout do věže. Do kostela se půjde až poté. Jednak by to bylo nebezpečné, jednak si myslíme, že bude pro lidi zajímavé sledovat zdvihání zvonů,“ uvedl starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Biskup poté bude v piaristickém chrámu sloužit velikonoční mši svatou, která bude zakončená slavnostním vyzváněním nových zvonů. Jejich hlas ožije téměř přesně po 75 letech od zrekvírování jejich posledních předchůdců.

Ve veřejné sbírce se mezi lety 2014 až 2017 podařilo vybrat přes půl milionu korun, což stačilo na výrobu Panny Marie a svatého Josefa. Mecenáš Jiří Mach nechal za stejnou částku vyrobit největší zvon svatý Václav, který následně Litomyšli a obyvatelům daroval. Město pak dalšími 500 tisíci korunami přispělo na elektrický pohon zvonů, opravu stolice a rekonstrukci nutných prostor.

První zvony byly v dostavěném chrámu Nalezení svatého Kříže zavěšeny 18. září 1722. Od té doby o ně Litomyšl několikrát přišla, naposledy za první a poté během druhé světové války, kdy byly zrekvírovány.

Zájemci si mohou v neděli koupit památku spojenou s touto událostí, sběratelskou miniaturu zvonu v limitované edici. Repliky jsou vyrobeny z bronzu a cena jednoho kusu činí 850 korun.

Zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova, která také obstarala výrobu tří „velkých” zvonů do piaristického chrámu, pro tuto příležitost dodala 200 kusů. Každá z replik má certifikát pravosti a nabízena bude v dárkovém balení.

„Říká se, že kostel má duši ve chvíli, kdy má zvon. Piaristický kostel je dominantou našeho města, byl zdevastovaný a nevyužívaný – v posledních letech se děje jeden zázrak za druhým – kostel se díky evropským dotacím podařilo vrátit do života a díky štědrosti lidí přibudou i živé zvony – to asi není náhoda,“ uvedla Michaela Severová z odboru kultury a cestovního ruchu Městského úřadu v Litomyšli.