Přehrada Dlouhé Stráně. Podobně by mohla vypadat také stavba poblíž Dolní Moravy.

Přehrada Dlouhé Stráně. Podobně by mohla vypadat také stavba poblíž Dolní Moravy. | foto: Petr ŽižkaMF DNES

Lidé z Dolní Moravy se bojí, že jim elektrárna zničí adrenalinový park

  • 4
Šest vhodných lokalit pro výstavbu přečerpávacích vodních elektráren za zhruba dvacet až třicet miliard korun vytipovalo v celé zemi ministerstvo průmyslu a obchodu. Mezi nimi je i Velká Morava, která je místní částí obce Dolní Morava. Obyvatelé jsou plánem zděšení a tvrdí, že je o záměru nikdo neinformoval.

Někteří starostové možnost vítají jako možný zdroj příjmů, jiní jsou proti. Do druhé skupiny patří i provozovatelé nového největšího adrenalin parku v Dolní Moravě.

Vytipovaná místa pro elektrárny

Přečerpávací vodní elektrárny by mohly vyrůst v oblasti Smědavy v Jizerských horách, v Červené jámě a Šumném v Krušných horách, na Spáleném vrchu a Velké Moravě v Jeseníkách nebo ve Slavíči v Beskydech. Záleží ale jen na investorech, zda je postaví všude.

"Tak to mne tedy udivuje. Říkáte, že se tu má stavět elektrárna? O tom opravdu vůbec nic nevím," reagoval na dotaz MF DNES starosta Dolní Moravy Ladislav Janočko. Obec podle něj nekontaktovalo ani ministerstvo, ani Pardubický kraj, ale ani firma, která výběr prováděla.

"Asi by to měla být základní slušnost, přijít se zeptat na úřad, pokud chci něco někde stavět," dodal starosta.

Projekt mají platit soukromí investoři

Za nepříjemné překvapení považuje zprávu také obchodní ředitel nově vzniklého největšího adrenalin parku v České republice Martin Palán. "Nikdo nám nic neřekl. Já osobně si myslím, že jde o názornou ukázku toho, jak se věci řeší bez znalosti místa, prostředí a všech okolností od zeleného stolu," zlobí se ředitel.

Všechny atrakce, které se za obrovské peníze v areálu vybudovaly, jsou tak podle něj nyní v ohrožení.

Dobrodružná věž s lezeckou stěnou a rampou pro skoky ze třináctimetrové výšky.
Nová bobová dráha v Dolní Moravě dlouhá 1,2 kilometru.

Letní bobová dráha a adrenalinová věž s lezeckou stěnou a rampou pro skoky třináctimetrové výšky jsou nyní kvůli plánovaným stavbám v ohrožení.

Ministerstvo má však o vhodných lokalitách jasno. A trvá na tom, že Velká Morava k nim rozhodně patří. "Jsou lokality, kde by bylo technicky i realisticky možné tyto elektrárny postavit," stojí si za svým mluvčí ministerstva Jiří Sochor. Podle něj bude ministerstvo projekt pouze autorizovat, financovat jej mají soukromí investoři.

Tím, že se Velká Morava dostala na ministerský seznam, byl překvapený i pardubický krajský radní pro regionální rozvoj Miroslav Stejskal.

"Pokud vím, krajský úřad nikdo nekontaktoval. Nějak tomu nerozumím," krčí rameny a upozorňuje na dokument nazvaný Program rozvoje Pardubického kraje, který byl přijat již v roce 2006.

V ohrožení jsou atrakce adrenalinového parku

Vloni v prosinci kraj navíc podpořil projekt na další rozvoj turistického ruchu akciové společnosti Sněžník nazvaný Pohoda na horách - pod střechou Evropy.

"Ani v jednom dokumentu se samozřejmě nepočítá s ničím, co by se mělo byť jen vzdáleně podobat jakékoli elektrárně. O to víc mne udivuje, že se s námi opravdu nikdo nepokusil spojit," přiznává.

Pokud by ke stavbě technického unikátu ve Velké Moravě skutečně došlo, byla by to pro celou Dolní Moravu obrovská rána. "Všechna sportoviště i další atrakce, které se tu za obrovské peníze vybudovaly, by přišly vniveč. A to skutečně nemá logiku. Doufám, že tenhle plán zůstane jenom na papíře," doufá Palán.

Horské středisko na pomezí Pardubického a Olomouckého kraje postupně buduje soukromá společnost Sněžník, která tu hodlá investovat zhruba miliardu korun. Z celkové částky už profinancovala téměř 700 milionů. Vedle 1 200 metrů dlouhé a pozoruhodných 80 metrů široké sjezdovky, sáňkařské dráhy a čtyřsedačkové lanovky je tu od začátku července v provozu také lanový park a letní bobová dráha.