Lidé budou pravděpodobně kroužkovat více, než v minulosti. Ilustrační foto

Lidé budou pravděpodobně kroužkovat více, než v minulosti. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Lidé si na podzim kroužkováním vyberou zastupitele napříč stranami

Metoda kroužkování umožní voličům v komunálních volbách zaškrtnout sympatické politiky napříč stranami. To může výrazně změnit osazení radnic. Neobvyklý bude i velký výběr. Například v Pardubicích kandiduje deset partají se slušnou šancí na úspěch.

Při podzimních komunálních volbách může kroužkování udělat přímo bouři. Lidé totiž mohou při volbách na radnici rozdat tolik preferenčních hlasů, kolik má jejich obec zastupitelů. Navíc je možné vybírat lidi z různých stran. To vše dohromady může znamenat totální výměnu garnitur na mnoha radnicích.

"Dá se čekat, že lidé půjdou stejně jako v parlamentních volbách po změně. Navíc je nutné počítat s tím, že změna se při komunálních volbách bude prosazovat ještě mnohem snadněji než ve volbách do Sněmovny," uvedl lídr Sdružení Pardubáci František Brendl.

Možnost vytvoření vlastního zastupitelstva není ničím novým. Ne všichni ji však v minulosti využívali. Hlavně ve větších městech, kde kandidáti nejsou tak známí, se dříve volilo hodně stranicky. To se nyní zřejmě změní. Někteří politici se na to doslova těší.

"Pevně věřím, že lidé nebudou koukat na to, kdo je z jaké strany, ale na to, jestli je daný kandidát osobnost a zda už něco v životě dokázal. Přeji si, aby lidé co nejvíce a hlavně pečlivě vybírali," říká pardubický primátor Jaroslav Deml z ODS.

Populární je dno kandidátky

Demlova slova však může do jisté míry ovlivňovat to, že v říjnových volbách už nekandiduje. Politici, kteří do voleb jdou, samozřejmě situaci vidí trochu jinak.

Už parlamentní volby ukázaly, že ani první místo na kandidátce nezaručuje zvolení. A tak se hlavně v menších stranách strhla bitva spíše o ty zadní pozice, které voliči na jaře značně protežovali.

"Už celá řada lidí mi řekla, že by za nás kandidovala, ale prý jenom na 39. pozici kandidátky. Tam je prý zvolení jasné," říká s nadsázkou pardubický zastupitel za Zemanovce Jacek Morávek.

Sami voliči se na kroužkovací smršť těší. Parlamentní volby ukázaly, že takový postup může mít hmatatelný výsledek. "Jsem přesvědčen, že letos lidé budou kroužků využívat daleko více, a podle mě je to tak správně. Můžete volit lidi, které skutečně znáte a věříte jim," říká Miroslav Rubeš, bývalý inspektor životního prostředí.

Na radnici kandiduje nejvíce stran v historii

Do 10. srpna musí být uzavřeny kandidátky. V Pardubicích už většina stran už tak představila své lídry, kteří by rádi nahradili v primátorském křesle Jaroslava Demla. Favorité unikátních voleb jsou jasní.

Nikdo nepochybuje o tom, že se na radnici dostanou zástupci ODS, Sdružení pro Pardubice či ČSSD. Poměrně jasnou pozici mají i komunisté.

Nově se do boje o primátora přihlásily Věci veřejné a TOP 09. Své zástupce má ale v dnešním zastupitelstvu i Sdružení Pardubáci, Strana práv občanů - Zemanovci, zelení a lidovci.

"Čekají nás nejzajímavější komunální volby od roku 1989. Šanci na úspěch má určitě nějakých osm stran, dostat na radnici se mohou i další. Těžko se odhaduje, jak to celé dopadne. Bude to nesmírně zajímavé, až napínavé," řekl kandidát ČSSD na primátora Jindřich Tauber.

To, že na magistrátě mohou usednout politici hned z celé plejády stran, dokazují i nedávné parlamentní volby. Přímo v Pardubicích by se v nich totiž dostali do Sněmovny i Zemanovci, nadprůměrný výsledek dosáhli ve městě zelení.

"Musím se smát, když si někteří lídři myslí, že přivedou na radnici deset nebo jedenáct svých kolegů. Lidé budou podle mě volit osobnosti napříč stranami, a tak bude zastupitelstvo hodně rozdrobené," uvedl zastupitel za Zemanovce Jacek Morávek.