Obyvatelé města Králíky se vyjádří k záměru zřídit zařízení pro žadatele o azyl v referendu.

Obyvatelé města Králíky se vyjádří k záměru zřídit zařízení pro žadatele o azyl v referendu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Odpůrci uspěli, kvůli zařízení pro cizince bude v Králíkách referendum

  • 38
O pondělní zasedání zastupitelstva v Králíkách na Orlickoústecku měla značný zájem veřejnost. Lidé si přišli poslechnout a vyjádřit názory k plánovanému zřízení azylového centra pro cizince v bývalém výchovném ústavu. K tématu se měli vyjádřit obyvatelé v anketě. Místo ní však bude referendum.

Zastupitelstvo obce zrušilo plánovanou akci jen pár dní před jejím konáním. Občané města se měli k záměru státu na zřízení centra pro žadatele o azyl vyjádřit již tento pátek v anketě, kde by se vybíralo ze šesti nabízených odpovědí.

Neměla však pro představitele města závazný charakter, které po splnění podmínek zajišťuje právě místní referendum. Podklady pro jeho konání má přichystat zastupitelský sbor do příštího jednání.

„Situace se nezklidní, pokud se neudělá referendum. Byla to i moje motivace, protože potřebujeme pracovat i na jiných věcech,“ uvedla starostka Jana Ponocná.

Ačkoli nebude výsledek referenda pro ministerstvo vnitra závazný, je v podstatě jediným nástrojem, který může město ve své snaze využít. „Můžeme o sobě pouze takto dávat vědět a připomínat, že to tady nechceme,“ podotýká Ponocná.

Chovanec dostal petici poštou

Už dříve poslalo město poštou šéfovi resortu vnitra Milanu Chovancovi petici s odmítavým stanoviskem občanů Králík a blízkého okolí. Starostka chtěla předat Chovancovi arch osobně, ale schůzku se nepodařilo dojednat.

„Výsledky mu samozřejmě předáme také. Nemůžu občanům říci, že zařídím já či zastupitelstvo, aby tady nic nebylo. Není to v naší moci. Můžeme vyjadřovat náš postoj, což děláme od jara loňského roku. Bohužel nebudeme ti, kteří o tom rozhodnou,“ uvedla starostka.

Příští jednání zastupitelstva je svoláno na počátek února. Jeho program je již schválen, nicméně rada do něho tento týden doplní právě bod týkající se referenda. Kdy by se mělo konat, ještě jisté není.

„Podle zákona v něm mohou hlasovat pouze oprávnění voliči, to znamená občané s trvalým pobytem v Králíkách a jeho místních částech,“ dodala starostka. V anketě se přitom počítalo s tím, že se do ní zapojí třeba i chalupáři z okolí.

Ve městě podle Ponocné nadále převažují obavy. Většina občanů žádné centrum nechce. I proto vznikla iniciativa nazvaná Ne azylovému domu v Králíkách. Pod protestní petici se podepsalo zhruba 2500 lidí, z nichž přibližně 1100 tvořili přímo občané Králík.

„Lidé jsou nervózní, protože právě probíhá převod zařízení z ministerstva školství na ministerstvo vnitra. Azylové centrum nechce nikdo - město, obce v okolí, podnikatelé, nemám ani žádné signály, že by ho podporovala některá politická či volební strana,“ řekl již dříve mluvčí iniciativy Michal Souček.